REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branża turystyczna: projekt o funduszu gwarancyjnym jest zły

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym, przygotowany przez ministerstwo sportu, jest bublem prawnym - uważa prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski. Resort uspokaja, że jest to wstępny projekt i będzie szeroko konsultowany.

Według założeń projektu, Fundusz miałby stanowić dodatkowe zabezpieczenie interesów klientów upadłych biur podróży. Środki zebrane na specjalnym koncie stanowiłyby część sumy sprzedawanych pakietów turystycznych przez organizatorów i pośredników turystycznych. Pieniądze byłyby przeznaczane m.in. na pokrycie kosztów powrotu klientów w przypadku kłopotów touroperatora, czy na zwrot wpłat wniesionych przez klientów biur podróży w przypadku, gdyby impreza turystyczna nie doszła do skutku.

REKLAMA

Projekt jest wstępny - zaznaczyła dyrektor departamentu turystyki w MSiT Maria Napiórkowska. Zapewniła, że dokument będzie konsultowany, a obecnie ma wywołać dyskusję, pozwalającą na zebranie konstruktywnych propozycji. "Ustawę przyjmuje Sejm; jeśli to będzie w przyszłym roku, to będzie bardzo szybko" - oceniła.

Prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski powiedział, że obecny projekt ministerstwa jest bublem prawnym. Przypomniał, że Izba w 2009 proponowała tzw. "drugi filar" w postaci funduszu gwarancyjnego i sam pomysł organizacja popiera, bowiem "alternatywą jest automatyczne podniesienie sum gwarancyjnych, co wpłynie na branżę turystyczną". Zwrócił jednak uwagę, że obecny projekt nie zawiera mechanizmów kontrolnych, gwarantujących odpowiednie wykorzystanie pieniędzy z takiego funduszu.

"W tym projekcie jest mowa o funduszu jako o rachunku bankowym, na którym mają być gromadzone składki z tytułu sprzedaży konkretnych imprez turystycznych (...). Nie zauważyliśmy jak do tej pory mechanizmu kontrolnego. Bez takiego mechanizmu ten fundusz będzie mógł być wykorzystywany również do działań pozaprawnych" - ocenił.

W jego opinii składka na fundusz powinna uwzględniać także elementy rynkowe. "O cenie imprezy decyduje wiele czynników, np. ceny walut czy ceny paliwa lotniczego" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak informowała pod koniec lipca wiceminister sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska, taka składka miałaby być pobierana od każdego sprzedanego pakietu turystycznego w wysokości 5-10 zł.

Uczestnicy Forum zwracali także uwagę na zbyt liberalne - ich zdaniem - przepisy obecnej ustawy o turystyce. Według touroperatorów sprawia to, że obecnie działa "szeroka szara strefa" oraz wielu nieuczciwych przedsiębiorców.

REKLAMA

Biura podróży i izby turystyczne proponowały podczas spotkania m.in. podniesienie sum gwarancyjnych dla nowych podmiotów na rynku. Zwracano także uwagę na to, że obecne przepisy znacznie utrudniają dostęp do dokumentacji upadłego biura podróży, jak było to w przypadku Sky Clubu.

Jak podkreśliła Maria Napiórkowska, ministerstwo będzie starało się "uszczelnić system", aby nie było przypadków, że nowe firmy, z niskimi zabezpieczeniami gwarancyjnymi, "po pół roku uciekają z rynku, pozostawiając za sobą smugę cienia".

Nowe emerytury – praktyczny przewodnik

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

REKLAMA