REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy dojdzie do wypadku za granicą, warto wezwać policję

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W razie wypadku za granicą należy sporządzić ze sprawcą wspólne oświadczenie lub wezwać policję, aby ubezpieczyciel miał podstawy do wypłat odszkodowania - powiedział mec. Paweł Lewandowski z Kancelarii Radców Prawnych EuCO podczas spotkania z dziennikarzami.

Z obserwacji Kancelarii Radców Prawnych Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO) wynika, że Polacy nie wiedzą, co powinni zrobić, gdy ulegną wypadkowi komunikacyjnemu za granicą lub gdy do wypadku z udziałem cudzoziemca doszło w Polsce.

REKLAMA

Jak powiedział we wtorek przedstawiciel kancelarii, mec. Paweł Lewandowski podczas konferencji "Wypadek za granicą lub z udziałem cudzoziemca - jak uzyskać odszkodowanie", przede wszystkim należy zebrać dokładne dane sprawcy wypadku, w tym numer rejestracyjny i markę jego pojazdu, numer polisy ubezpieczeniowej i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego.

"Należy też sporządzić wspólne oświadczenie, w którym znajdzie się opis zdarzenia, wskazanie szkód oraz sprawcy" - powiedział Lewandowski. "Warto mieć w samochodzie gotowy druk takiego oświadczenia w języku polskim i angielskim" - dodał. Taki druk można ściągnąć ze strony internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Warto również zrobić zdjęcie miejsca zdarzenia i polisy.

W niektórych krajach, np. w Czechach, jeśli nie ma notatki policyjnej informującej o wypadku, ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania. Dlatego zdaniem Lewandowskiego najbezpieczniej zawsze wzywać policję lub spisywać wspólne oświadczenie. Wówczas, zwłaszcza w przypadku dochodzenia praw przed sądem, dysponuje się ważnymi dowodami.

REKLAMA

Najprostsza pod względem egzekwowania roszczeń jest sytuacja, gdy do wypadku za granicą dojdzie między dwoma Polakami. Wtedy szkodę należy zgłosić po powrocie do kraju w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy. Gdy jednak sprawcą jest obywatel kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii, wówczas - jak wyjaśnił Lewandowski - poszkodowany musi zgłosić szkodę do reprezentanta zagranicznego towarzystwa w Polsce. Pełna lista reprezentantów znajduje się na stronie internetowej PBUK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli nie dojdzie się do porozumienia z reprezentantem, można złożyć pozew przeciw ubezpieczycielowi. Jak przypomniał Lewandowski, w razie wypadku za granicą właściwe jest prawo miejsca zdarzenia.

Jeżeli sprawcą wypadku za granicą jest obywatel kraju, który należy do tzw. systemu Zielonej Karty, poszkodowany powinien zgłosić szkodę do Biura Narodowego w kraju zdarzenia - poinformował Lewandowski. Biuro Narodowe to zawodowa organizacja ubezpieczycieli prowadzących w danym kraju działalność ubezpieczeniową w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów. Biuro Narodowe zgodnie z wymogami Rekomendacji Genewskiej jest uznane przez rząd danego państwa i podpisuje odpowiednie umowy z innymi Biurami Narodowymi należącymi do Systemu Zielonej Karty.

Jeśli natomiast do wypadku dojdzie na terenie EOG lub Szwajcarii, ale sprawca jest spoza tego obszaru i nie ma Zielonej Karty, to powinien mieć tzw. ubezpieczenie graniczne. Jego numer i okres ważności spisuje poszkodowany, a następnie kontaktuje się z towarzystwem, które polisę wystawiło.

Najgorzej jest, gdy wypadek jest z udziałem samochodu spoza EOG i sytemu Zielonej Karty. Jako przykład takiej sytuacji Lewandowski podał wypadek w Egipcie. Dlatego jeśli polski turysta chce wypożyczyć tam samochód, warto, by wcześniej wykupił np. ubezpieczenie ochrony prawnej, które - gdy dojdzie do wypadku - zagwarantuje pomoc lokalnego prawnika. W takich sytuacjach bowiem poszkodowany ma tylko jedną możliwość - zgłoszenie roszczenia do miejscowego ubezpieczyciela i dochodzenie praw w miejscowym sądzie - ostrzegł Lewandowski.

Jeśli wypadek będzie miał miejsce w Polsce z udziałem cudzoziemca, poszkodowany musi sprawdzić na stronie PBUK, czy towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy ma korespondenta na terenie Polski, a następnie się do niego zgłosić. Gdy zagraniczne towarzystwo nie ma reprezentanta w Polsce, należy skontaktować się z najbliższym oddziałem PZU lub Warty - powiedział Lewandowski. Jeśli to się nie uda, sprawę i tak przejmie PBUK - dodał przedstawiciel Kancelarii Radców Prawnych EuCO.

Nowe emerytury – praktyczny przewodnik

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

REKLAMA

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

Zmiany na egzaminie maturalnym

Abiturientów czekają zmiany. W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Co ulegnie zmianie?

Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

REKLAMA

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

REKLAMA