Powstanie Rada ds. Ryzyka Systemowego
REKLAMA
REKLAMA
"Ministerstwo Finansów i NBP pracują nad projektem mającym na celu wprowadzenie na gruncie prawa polskiego formalnych ram polityki makroostrożnościwej oraz ustanowienie Rady do spraw Ryzyka Systemowego, będącej organem odpowiedzialnym za nadzór makroostrożnościowy w odniesieniu do krajowego systemu finansowego" - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.
Dodano, że "proponuje się stworzenie Rady do spraw Ryzyka Systemowego, której celem byłaby identyfikacja i ograniczenie ryzyka systemowego definiowanego jako ryzyko wystąpienia zakłóceń w funkcjonowaniu krajowego systemu finansowego lub jego istotnej części".
MF podało też, że Rada będzie funkcjonować jako ciało kolegialne.
"W skład wchodzić będą przedstawiciele takich organów jak NBP, Ministerstwa Finansów, KNF i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego" - podało MF.
Jak poinformował resort finansów, powstanie nowego organu będzie realizowało opublikowane w dniu 16 stycznia 2012 r. zalecenie Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego w sprawie mandatu makroostrożnościowego organów krajowych.
REKLAMA
"Prace te są potwierdzeniem obecnie panującego trendu w wielu Państwach Członkowskich Unii Europejskiej, który związany jest w głównej mierze z tworzeniem formalno-prawnych ram polityki makroostrożnościowej, dzięki którym możliwa będzie ocena, monitorowanie oraz ograniczanie ryzyka systemowego" - podkreślono.
Podczas ubiegłotygodniowego wystąpienia w Sejmie prezes NBP Marek Belka poinformował, że biorąc pod uwagę doświadczenia krajów europejskich istnieje w Polsce potrzeba stworzenia nadzoru makroostrożnościowego nad sektorem finansowym z wiodącą rolą NBP. Dodał również, że niedługo parlament rozpocznie prace nad projektem ustawy o Radzie Ryzyka Systemowego.
REKLAMA