REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci: projekt zmian w ustawie o VAT ma liczne niedociągnięcia

Subskrybuj nas na Youtube
fot. shutterstock
fot. shutterstock
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o VAT zawiera liczne błędy legislacyjne; ponadto części przedsiębiorców może poważnie utrudnić funkcjonowanie - ocenili eksperci PKPP Lewiatan.

Resort finansów w przygotowanej nowelizacji ustawy o VAT przewiduje m.in. zmianę momentu powstania obowiązku podatkowego, modyfikację przepisów dotyczących ustalania podstawy opodatkowania, brak możliwości wystawiania faktury przed wykonaniem usługi.

Projekt jest na etapie konsultacji międzyresortowych. Zmiany w przepisach miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2013 r.

"To bardzo duża nowelizacja, ma bardzo wiele korzystnych rozwiązań, ale powstaje pytanie, czy te wszystkie potencjalnie korzystne zmiany nie spowodują wywrócenie systemu podatku VAT i więcej na tym stracimy, niż skorzystamy" - powiedział przewodniczący Komitetu Prawniczego Rady Podatkowej PKPP Lewiatan Rafał Iniewski.

REKLAMA

Wiceprzewodniczący Grupy VAT Rady Podatkowej PKPP Lewiatan Marcin Chomiuk mówił, że długoterminowo ta nowelizacja będzie upraszczała system, ale krótkoterminowo "niekoniecznie wszystkie te zmiany, które są proponowane będą dla przedsiębiorców korzystne".

Eksperci Lewiatana za przykład podali dostawców energii oraz usług telekomunikacyjnych, na których zmiana regulacji może wpłynąć negatywie. Eksperci wskazali, że w ich przypadku zastosowanie będzie miała zasada, iż obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, a więc z upływem miesiąca, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Tymczasem faktury wystawiane przez takich dostawców obejmują też tzw. prognozy, abonament, czyli opłaty naliczane "z góry".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Możliwość wystawienia takiej faktury jest praktycznie zablokowana, bo obowiązek podatkowy powstaje z upływem miesiąca, w którym dostarczyliśmy towar, albo wyświadczyliśmy usługę. W efekcie w takich przypadkach faktury trzeba będzie podzielić na pół i wystawić jedną fakturę za już dostarczoną usługę, a drugą dotyczącą prognoz. Tu pojawia się jednak kolejny problem, bo z punktu widzenia literalnego brzmienia tych przepisów w zasadzie nie da się wystawić faktury zaliczkowej" - podkreślił Chomiuk.

Apelował o "odpowiednio długie vacatio legis, aby podatnicy, przedsiębiorcy byli w stanie przygotować się do zmian przepisów".

REKLAMA

Eksperci wskazali też, że zmiany będą mieć wpływ też na otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze związane bezpośrednio z ceną towarów dostarczonych lub usług świadczonych przez podatnika. W myśl projektu przy dotacjach unijnych do podstawy opodatkowania będzie wliczany podatek VAT.

"Jeśli jestem przedsiębiorcą, który prowadzi bar mleczny i dostaje dotacje z miasta do cen posiłków, to ta dotacja wchodziłaby do podstawy opodatkowania i byłaby +owatowana+" - tłumaczył Iniewski.

Eksperci ocenili, że w projekcie źle określono również definicję podstawy opodatkowania. "Podstawa opodatkowania w tym nowym projekcie jest bardzo wdzięcznym tematem dla krytyków tej nowelizacji. Tam pojawiają się ewidentne niedociągnięcia natury legislacyjne i nieprecyzyjności przepisów" - podkreślał Chomiuk.

Eksperci wskazali, że jeśli nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia 2013 r., to muszą być bardzo precyzyjne, aby ich interpretacja nie budziła wątpliwości.

Nowe emerytury – praktyczny przewodnik

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA