Ewidencja odsetek dopisanych przez bank
REKLAMA
REKLAMA
Odsetki od środków znajdujących się na rachunkach bankowych prowadzonych w ramach konta 130 „Rachunek bieżący jednostki” (rachunek dochodów, rachunek wydatków, wyodrębnione rachunki w samorządowych jednostkach budżetowych do finansowania projektów z udziałem środków europejskich) od 2012 r. ujmuje się w ewidencji jednostek budżetowych zapisem:
● Wn 130 „Rachunek bieżący jednostki”,
● Ma 750 „Przychody finansowe”,
a odsetki od środków znajdujących się na wydzielonych rachunkach dochodów państwowych i samorządowych jednostek budżetowych prowadzących działalność oświatową – zapisem:
● Wn 132 „Rachunek dochodów jednostek budżetowych”,
● Ma 750 „Przychody finansowe”.
REKLAMA
Według zasad funkcjonowania kont 720 „Przychody z tytułu dochodów budżetowych” i 750 „Przychody finansowe” obowiązujących w 2011 r., odsetki dopisane przez bank do rachunków prowadzonych w ramach konta 130 należało księgować zapisem: Wn 130, Ma 720, a odsetki od środków gromadzonych na wydzielonym rachunku dochodów – zapisem Wn 132, Ma 720. W 2011 r. odsetki dopisane do wymienionych rachunków stanowiły kasowo zrealizowane dochody budżetowe i z tego względu powinny być ujmowane jako przychody z tytułu dochodów budżetowych na koncie 720. Dodatkowo na inne rozwiązania nie pozwalał zapis w opisie konta 750 „Przychody finansowe”, że konto to służy do ewidencji przychodów niestanowiących dochodów budżetowych.
Aktualne opisy kont 720 i 750 wprowadzone w 2012 r. rozporządzeniem zmieniającym usuwają bariery, niepozwalające na ewidencjonowanie odsetek od środków znajdujących się na rachunkach prowadzonych w ramach konta 130 i na wydzielonych rachunkach dochodów oświatowych jednostek budżetowych (konto 132), jako przychodów finansowych. Odsetki od tych środków stanowią przychody z tytułu operacji finansowych i jako takie mogą być ujmowane wyłącznie na koncie 750 „Przychody finansowe”.
Podstawa prawna
● Rozporządzenie Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 128, poz. 861; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 121)
Więcej na ten temat przeczytasz w RachunkowościBudżetowej.
Pobierzza darmo Rachunkowość Budżetową - 300 jubileuszowy numer>>
Nie zwlekaj! Prenumeratę warto zamówić już dziś!
Za opłacenie prenumeraty Rachunkowości Budżetowej na 2 półrocze br.otrzymasz:
- RABAT 20%
- oraz bezpłatny dostęp na 3 miesiące do Internetowego Serwisu Księgowego Sfery Budżetowej - www.iskb.infor.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.