REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NSA: premier może odmówić ujawnienia notatki z zagranicznych rozmów

Subskrybuj nas na Youtube
© Aleksandr Bedrin - Fotolia.com
© Aleksandr Bedrin - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Premier może odmówić udostępnienia informacji o rozmowach z delegacją Serbii, jeżeli notatka z tego spotkania została utajniona z uwagi na interes polityki zagranicznej - potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

NSA rozpatrywał we wtorek skargę prawniczej spółki komandytowej, która złożyła wniosek do kancelarii premiera o udostępnienie informacji o przebiegu rozmów polskich delegatów (w tym premiera) z delegatami Serbii w maju 2011 r. Spółkę interesowało m.in. to, czy w rozmowach poruszono kwestie dwóch wniosków złożonych przez Republikę Serbii w latach 2009 i 2010 o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości położonych w Polsce.

REKLAMA

Premier Donald Tusk dwukrotnie odmówił spółce udzielenia żądanych przez nią informacji. Argumentował, że na konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu delegatów opinia publiczna została poinformowana o wybranych elementach rozmowy. Pozostałe elementy są informacją niejawną zarówno w zakresie tych tematów, które zostały omówione, jak również kwestii, które nie były omawiane podczas spotkań - stwierdził premier.

Dodał, że nieuprawnione ujawnienie tych informacji może mieć szkodliwy wpływ na wykonywanie przez organy władzy publicznej zadań w zakresie polityki zagranicznej, dlatego notatka z tych rozmów została opatrzona klauzulą "zastrzeżone". Informacje z taką klauzulą nie są publicznie udostępniane w myśl art. 5 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej - argumentował premier.

Spółka zaskarżyła decyzję premiera do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W skardze twierdziła, że premier nie wyjaśnia dostatecznie jasno, dlaczego żądanym informacjom nadano klauzulę "zastrzeżone". Tłumaczyła, że żądane przez nią informacje dotyczą majątku Skarbu Państwa, a zatem - jako informacje publiczne - powinny być udostępnione.

REKLAMA

WSA oddalił skargę spółki, uznając, że premier postąpił zgodnie z prawem (sygn. II SA/Wa 1844/11). Sąd stwierdził, że niejawność treści rozmów przeprowadzonych podczas spotkania z delegacją Serbii nie pozwala na udostępnienie informacji o tych rozmowach w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjaśnił, że jawność informacji może podlegać wyłączeniu poprzez nadanie im klauzuli "zastrzeżone", jeżeli nieuprawnione ujawnienie tych informacji mogłoby mieć szkodliwy wpływ na wykonywanie przez premiera czy innych urzędników państwowych zadań z tak delikatnej materii, jakim jest polityka zagraniczna.

W skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego spółka zarzucała WSA, że niedostatecznie zapoznał się ze sprawę i popełnił błąd proceduralny. Sąd zapomniał bowiem o formalnym dopuszczeniu zastrzeżonej notatki jako materiału dowodowego w sprawie - argumentowała spółka.

Zarzucała też sądowi pierwszej instancji, że niedostatecznie wyjaśnił, dlaczego żądane informacje zostały utajnione i na jakiej podstawie oraz dlaczego nie zostały ujawnione na wniosek, jako informacje mające znaczenie dla interesu publicznego.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił 5 czerwca 2012 r. skargę spółki (sygn. I OSK 527/12). W uzasadnieniu stwierdził że błędy proceduralne WSA w zakresie formalnego dopuszczenia dowodu nie wpłynęły w żaden sposób na rozstrzygnięcie sprawy, bo zarówno sąd pierwszej instancji, jak i kasacyjny miały wgląd do treści notatki i mogły dostatecznie zbadać sprawę.

NSA orzekł, podobnie jak WSA, że w sprawie zasadne było utajnienie notatki i wyłączenie jej spod reżimu przepisów o dostępie do informacji niejawnych.

Sąd powtórzył za WSA, że polityka zagraniczna jest delikatną materią, a ujawnianie dowolnych informacji z rozmów politycznych, niekoniecznie o charakterze publicznym, może podważyć zaufanie naszych partnerów na arenie międzynarodowej.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA