Główny problem migrantów w Polsce - nieznajomość przepisów

© musek - Fotolia.com / Fotolia
Bariera językowa i wynikająca z tego nieznajomość przepisów dotyczących m.in. regulacji prawa pobytowego czy opieki zdrowotnej to główne problemy migrantów mieszkających w Polsce - wynika z badania Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Z badania "Bieg przez płotki", przeprowadzonego wśród migrantów mieszkających w Warszawie, Łodzi, Białymstoku i Trójmieście wynika, że integrację utrudniają także: biurokracja, niejasność przepisów, niedostępność tanich mieszkań, nieuczciwość pracodawców i dyskryminacja.

Kierownik badań Agnieszka Mikulska zaznacza, że Polska stała się krajem atrakcyjnym dla imigrantów i coraz więcej osób przyjeżdża tu z myślą o pozostaniu na dłużej - szuka pracy, zakłada rodziny, prowadzi działalność biznesową. Podkreśliła, że o udanej integracji można mówić, gdy dana osoba jest w stanie samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie, korzystając bez przeszkód i na równi z innymi z przysługujących jej praw.

HFPC zaznacza, że wśród większości osób, z którymi przeprowadzono wywiady - mieszkającymi w Polsce do pięciu lat - znajomość języka polskiego była na poziomie, który nie umożliwiał samodzielnego funkcjonowania. HFPC ocenia, że ze słabą znajomością języka wiąże się ograniczony dostęp do zrozumiałej informacji na przykład o tym, jak funkcjonuje służba zdrowia w Polsce, co wchodzi w zakres ubezpieczeń społecznych, do kogo zwrócić się o pomoc, gdy pracodawca łamie prawo pracy.

Migranci, z którymi rozmawiała HFPC, narzekali na kłopoty w urzędach, niejasność przepisów, przesadną biurokrację. "Część wskazywała także na błędy popełniane przez polskich urzędników, za które sama musiała płacić, np. koniecznością wyjazdu za granicę w związku z końcem ważności wizy" - podaje fundacja. Dodaje, że niejednokrotnie od cudzoziemców żąda się dokumentów, które wcale nie są wymagane przez polskie prawo. "Przykładem są różnego rodzaju zaświadczenia rzekomo potrzebne do zawarcia małżeństwa" - podaje HFPC. Fundacja podaje, że migranci zwracają uwagę na niewłaściwe traktowanie ich przez urzędników, np. nieprzyjemne uwagi na temat ich pochodzenia.

HFPC ocenia, że funkcjonowanie migrantów na początku pobytu w Polsce jest właściwie niemożliwe bez pomocy osoby trzeciej. "Potrzebują oni kompleksowej pomocy tłumaczeniowej - tłumacza językowego, ale również kogoś, kto wyjaśni wszelkie procedury i mechanizmy" - podano. Zaznacza, że w tej roli najczęściej występują inni cudzoziemcy, dłużej przebywający w Polsce, członkowie rodziny, znajomi, pracodawcy, opiekunowie studentów zagranicznych. "Niewielka część korzysta z usług wyspecjalizowanych pośredników" - zaznacza HFPC.

Fundacja informuje, że problemami związanymi z pracą migrantów w Polsce są izolacja, wykorzystywanie pracowników rekrutowanych przez agencje zatrudnienia, a także związane z legalnością zatrudnienia i przestrzeganiem praw pracowniczych. "W najgorszej sytuacji są pracownicy zatrudnieni w Polsce przez agencje pośrednictwa pracy. Sprowadzeni do Polski pracownicy - najczęściej z Azji - są narażeni na eksploatację i dyskryminację" - podaje HFPC. Zaznacza także, że dla części osób utrata nawet bardzo złej pracy oznacza niemożność spłaty długów, które musieli zaciągnąć, by wyjechać do Europy.

Kolejnym problemem cudzoziemców jest dostęp do tańszych mieszkań. "Migranci zwracają także uwagę na kłopoty związane z wynajmowaniem mieszkań bez pisemnych umów oraz z meldunkiem, na który właściciele nie chcą się zgodzić" - podaje fundacja. W związku z tym - zaznacza - utrudnione zostają procedury legalizacyjne pobytu, uzyskanie numeru PESEL.

HFPC podaje, że w wywiadach nie odnotowała dyskryminacji w dostępie do służby zdrowia, wyjąwszy pojedyncze przypadki nieprzyjemnych zachowań personelu placówek zdrowotnych w stosunku do migrantów. "Głównym problemem zgłaszanym podczas badań to niewiedza, w jakim zakresie działa ubezpieczenie, co pokrywa oraz jak funkcjonuje publiczna służba zdrowia w Polsce" - podkreślono.

W procesie integracji przeszkodą jest ksenofobia - podaje HFPC. "Ksenofobia pojawia się we wszystkich dziedzinach życia i we wszystkich instytucjach - poczynając od uniwersytetu, przez urzędy, sklepy, środki transportu, na zachowaniach na ulicy kończąc" - podano. HFCP zaznacza, że nie są to sytuacje nagminne, ale dotykają w mniejszym lub większym stopniu wszystkich przyjezdnych.

Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu "Bieg przez płotki. Bariery na drodze do integracji" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżetu państwa.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...