REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Główny problem migrantów w Polsce - nieznajomość przepisów

© musek - Fotolia.com
© musek - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bariera językowa i wynikająca z tego nieznajomość przepisów dotyczących m.in. regulacji prawa pobytowego czy opieki zdrowotnej to główne problemy migrantów mieszkających w Polsce - wynika z badania Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Z badania "Bieg przez płotki", przeprowadzonego wśród migrantów mieszkających w Warszawie, Łodzi, Białymstoku i Trójmieście wynika, że integrację utrudniają także: biurokracja, niejasność przepisów, niedostępność tanich mieszkań, nieuczciwość pracodawców i dyskryminacja.

REKLAMA

Kierownik badań Agnieszka Mikulska zaznacza, że Polska stała się krajem atrakcyjnym dla imigrantów i coraz więcej osób przyjeżdża tu z myślą o pozostaniu na dłużej - szuka pracy, zakłada rodziny, prowadzi działalność biznesową. Podkreśliła, że o udanej integracji można mówić, gdy dana osoba jest w stanie samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie, korzystając bez przeszkód i na równi z innymi z przysługujących jej praw.

HFPC zaznacza, że wśród większości osób, z którymi przeprowadzono wywiady - mieszkającymi w Polsce do pięciu lat - znajomość języka polskiego była na poziomie, który nie umożliwiał samodzielnego funkcjonowania. HFPC ocenia, że ze słabą znajomością języka wiąże się ograniczony dostęp do zrozumiałej informacji na przykład o tym, jak funkcjonuje służba zdrowia w Polsce, co wchodzi w zakres ubezpieczeń społecznych, do kogo zwrócić się o pomoc, gdy pracodawca łamie prawo pracy.

REKLAMA

Migranci, z którymi rozmawiała HFPC, narzekali na kłopoty w urzędach, niejasność przepisów, przesadną biurokrację. "Część wskazywała także na błędy popełniane przez polskich urzędników, za które sama musiała płacić, np. koniecznością wyjazdu za granicę w związku z końcem ważności wizy" - podaje fundacja. Dodaje, że niejednokrotnie od cudzoziemców żąda się dokumentów, które wcale nie są wymagane przez polskie prawo. "Przykładem są różnego rodzaju zaświadczenia rzekomo potrzebne do zawarcia małżeństwa" - podaje HFPC. Fundacja podaje, że migranci zwracają uwagę na niewłaściwe traktowanie ich przez urzędników, np. nieprzyjemne uwagi na temat ich pochodzenia.

HFPC ocenia, że funkcjonowanie migrantów na początku pobytu w Polsce jest właściwie niemożliwe bez pomocy osoby trzeciej. "Potrzebują oni kompleksowej pomocy tłumaczeniowej - tłumacza językowego, ale również kogoś, kto wyjaśni wszelkie procedury i mechanizmy" - podano. Zaznacza, że w tej roli najczęściej występują inni cudzoziemcy, dłużej przebywający w Polsce, członkowie rodziny, znajomi, pracodawcy, opiekunowie studentów zagranicznych. "Niewielka część korzysta z usług wyspecjalizowanych pośredników" - zaznacza HFPC.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundacja informuje, że problemami związanymi z pracą migrantów w Polsce są izolacja, wykorzystywanie pracowników rekrutowanych przez agencje zatrudnienia, a także związane z legalnością zatrudnienia i przestrzeganiem praw pracowniczych. "W najgorszej sytuacji są pracownicy zatrudnieni w Polsce przez agencje pośrednictwa pracy. Sprowadzeni do Polski pracownicy - najczęściej z Azji - są narażeni na eksploatację i dyskryminację" - podaje HFPC. Zaznacza także, że dla części osób utrata nawet bardzo złej pracy oznacza niemożność spłaty długów, które musieli zaciągnąć, by wyjechać do Europy.

Kolejnym problemem cudzoziemców jest dostęp do tańszych mieszkań. "Migranci zwracają także uwagę na kłopoty związane z wynajmowaniem mieszkań bez pisemnych umów oraz z meldunkiem, na który właściciele nie chcą się zgodzić" - podaje fundacja. W związku z tym - zaznacza - utrudnione zostają procedury legalizacyjne pobytu, uzyskanie numeru PESEL.

HFPC podaje, że w wywiadach nie odnotowała dyskryminacji w dostępie do służby zdrowia, wyjąwszy pojedyncze przypadki nieprzyjemnych zachowań personelu placówek zdrowotnych w stosunku do migrantów. "Głównym problemem zgłaszanym podczas badań to niewiedza, w jakim zakresie działa ubezpieczenie, co pokrywa oraz jak funkcjonuje publiczna służba zdrowia w Polsce" - podkreślono.

W procesie integracji przeszkodą jest ksenofobia - podaje HFPC. "Ksenofobia pojawia się we wszystkich dziedzinach życia i we wszystkich instytucjach - poczynając od uniwersytetu, przez urzędy, sklepy, środki transportu, na zachowaniach na ulicy kończąc" - podano. HFCP zaznacza, że nie są to sytuacje nagminne, ale dotykają w mniejszym lub większym stopniu wszystkich przyjezdnych.

Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu "Bieg przez płotki. Bariery na drodze do integracji" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżetu państwa.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA