REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sądy gotowe na większą liczbę spraw podczas Euro 2012

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wymiar sprawiedliwości przygotował się na ewentualną większą liczbę spraw podczas Euro 2012 - oceniają sędziowie i prokuratorzy m.in. z miast współorganizujących mistrzostwa. Uważają jednak, że prowadzenie rozpraw na stadionie nie sprawdzi się.

"Sędziowie nie biorą urlopów w czasie mistrzostw, są wyznaczone wzmocnione dyżury, czyli będzie dyżurować więcej niż jeden sędzia. Ponadto pozostali sędziowie będą pozostawać w kontakcie telefonicznym z przewodniczącym swego wydziału bądź prezesem sądu" - powiedział sędzia Michał Bukiewicz z Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe. W obszarze podległym temu sądowi znajduje się m.in. Stadion Narodowy.

REKLAMA

Bukiewicz dodał, że prezes sądu ma także szersze uprawnienia dotyczące godzin prowadzenia spraw i może zarządzić całodobowe rozpoznawanie spraw w trybie przyspieszonym. Przypomniał, że istnieje także możliwość delegacji sędziów z innych sądów do sądu, który miałby większą liczbą spraw. Zasadą jest bowiem, że sąd powinien przystąpić do rozpoznania sprawy w trybie przyspieszonym przed upływem doby od jej wpłynięcia.

Duża liczba spraw w trybie przyspieszonym może także wpłynąć do sądów rejonowych położonych po drugiej stronie Wisły - na przykład w Śródmieściu, gdzie zlokalizowano strefę kibica dla około 100 tys. widzów. Dlatego, jak informował wydział prasowy Sądu Okręgowego w Warszawie, wiceprezes tego sądu zwróciła się do prezesów sądów rejonowych z prośbą o odebranie od sędziów oświadczeń o wyrażeniu zgody na ewentualne delegowanie do pełnienia obowiązków sędziego w innych sądach.

"W związku z ME 2012 zostały podjęte decyzje ograniczające w czerwcu liczbę wyznaczanych spraw z udziałem osób pozbawionych wolności. Na rozprawę w tym okresie zostały skierowane jedynie sprawy zagrożone przedawnieniem bądź sprawy, w których okres tymczasowego aresztowania jest wyjątkowo długi" - poinformował też warszawski sąd okręgowy. Jak wyjaśniono, taka decyzja została spowodowana informacjami policji, że w czerwcu nie będzie ona mogła zrealizować nakazów doprowadzania oskarżonych w dotychczasowej liczbie.

Według danych MS w Warszawie na czas turnieju zapewniono gotowość ponad 160 sędziów sądów rejonowych, w Gdańsku - 78, we Wrocławiu - 51 i kolejnych 50 w Poznaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zdaniem sędziów zakładanej roli może nie spełnić wprowadzona przed mistrzostwami - w listopadzie zeszłego roku - możliwość prowadzenia spraw bezpośrednio na stadionie za pomocą wideołącza z sądem, czyli tzw. tryb odmiejscowiony. W kwietniu resort sprawiedliwości informował, że przeprowadzenie rozprawy odmiejscowionej podczas Euro będzie teoretycznie możliwe we Wrocławiu i w Gdańsku; w Warszawie i Poznaniu pomieszczenia do rozpraw na stadionach nie zostały zapewnione.

"W sytuacji, gdy Stadion Narodowy nie dysponuje pomieszczeniem wyposażonym w pomieszczenia do przekazywania dźwięku i obrazu, kwestii prowadzenia takich spraw nie rozważaliśmy. Właściwsze jest jednak rozpoznawanie sprawy bezpośrednio w sądzie; mamy 40 sal rozpraw i może się toczyć równocześnie wiele spraw, a gdy jest jedno pomieszczenie na stadionie, to mamy do niego kolejkę zatrzymanych" - ocenił Bukiewicz. Dodał, że praski sąd rejonowy jest oddalony od Stadionu Narodowego o półtora kilometra i nie powinno to stanowić problemu przy konwojowaniu zatrzymanych.

Z kolei prok. Tomasz Salwa z Prokuratury Rejonowej Wrocław Krzyki-Wschód powiedział PAP, że także w prokuraturze przewidziano wzmocnione dyżury. "Biorąc pod uwagę skalę ME 2012, będzie to wydarzenie precedensowe także dla wymiaru sprawiedliwości" - ocenił.

"W prokuraturach będą dyżury trzyosobowe, w razie konieczności czynności będą wykonywali też pozostali prokuratorzy, natomiast tradycyjny dyżur w dzień wolny wykonuje jeden prokurator, który całodobowo jest do dyspozycji pod telefonem" - zaznaczył prok. Salwa.

Prokuratorzy wskazują ponadto, że przesłuchanie oskarżonego w trybie wideokonferencji w ramach rozprawy odmiejscowionej możliwe jest tylko na etapie sądowym postępowania przyspieszonego. Jeśli wcześniej, podczas postępowania przygotowawczego zaistnieje konieczność przesłuchania podejrzanego bezpośrednio przez prokuratora, zawsze niezbędne będzie przewiezienie osoby zatrzymanej do prokuratury.

Zgodnie z zapowiedziami MS w czasie turnieju ograniczone mają zostać także urlopy urzędników sądowych. Resort sprawiedliwości przygotowuje się też do tego, by zapewnić odpowiednią liczbę adwokatów oraz tłumaczy przysięgłych.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA