REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwiększona liczba wniosków o paszporty, oczekiwanie - do miesiąca

© kozini - Fotolia.com
© kozini - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z powodu upływającego w br. 10-letniego okresu ważności wydanych w 2002 r. paszportów i nadchodzących wakacji wzrosła liczba wniosków składanych o wydanie nowych paszportów. Urzędnicy zapewniają, że czas oczekiwania nie przekracza miesiąca.

Do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego od początku 2012 r. złożono ponad 77 tys. wniosków paszportowych. W styczniu ponad 15 tys., w lutym ok. 14 tys., w marcu - 23 tys., a w kwietniu - 25 tys. "Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę osób zainteresowanych wyrobieniem paszportu, czas oczekiwania nie przekracza 30 dni" - zapewnia rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.

Przez pierwsze cztery miesiące tego roku mieszkańcy woj. pomorskiego złożyli ponad 30 tys. wniosków paszportowych. Jak ocenia rzecznik wojewody pomorskiego Roman Nowak, to ok. 30 procent więcej niż w tym samym okresie ub. roku.

Urząd radzi sobie ze zwiększoną liczbą wniosków kierując do ich przyjmowania oraz do wydawania gotowych dokumentów pracowników, którzy na co dzień zajmują się innymi zadaniami w oddziałach paszportowych.

REKLAMA

Według rzecznika, czas oczekiwania na wydanie paszportu w woj. pomorskim to - w Gdańsku i Gdyni - ok. dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku. W Słupsku czas ten wydłuża się do około trzech tygodni, a w terenowych punktach paszportowych - do ok. 30 dni. "Czas realizacji wniosku paszportowego w dużym stopniu uzależniony jest od czynników zewnętrznych - m.in. personalizacji dokumentów, która dokonywana jest w Warszawie" - wyjaśnił.

W wydziale paszportowym Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie ruch - jak oceniają urzędnicy - wzrósł czterokrotnie. W ostatnich dniach stanowiska paszportowe, które zwykle przyjmowały po 5-10 wniosków dziennie, zaczęły otrzymywać nawet po 45-60 wniosków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem dyr. wydziału spraw obywatelskich Agnieszki Boczkowskiej na upływający w tym roku termin ważności wielu książeczkowych paszportów nałożył się typowy przed wakacjami wzrost liczby petentów. "Polacy zawsze sobie przypominają w maju i czerwcu, że trzeba wymienić paszport przed urlopem i to powoduje nawałę w urzędach" - oceniła Boczkowska.

REKLAMA

W olsztyńskim urzędzie tworzą się długie kolejki, mimo pełnej obsady stanowisk paszportowych, wstrzymania urlopów urzędnikom, przedłużonych godzin pracy w poniedziałki i wprowadzenia w połowie maja elektronicznego systemu wydawania numerków oczekującym. Dotychczas nie wpłynęło to jednak na przedłużenie terminu oczekiwania na wydanie paszportu, który wynosi 3-4 tygodnie od złożenia wniosku.

W Lublinie zwiększone zainteresowanie uzyskaniem paszportu urzędnicy obserwują od początku kwietnia. Dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców lubelskiego urzędu wojewódzkiego Maciej Zięba szacuje, że w stosunku do podobnego okresu w roku ub. nastąpił wzrost o ok. 30 proc. "W ostatnich tygodniach były dni, kiedy przyjmowanych było około 320 wniosków, a i tak nie wszystkich chętnych byliśmy w stanie obsłużyć. Mamy sześć stanowisk komputerowych" - powiedział. W poniedziałki wydłużono pracę biura paszportowego do godziny 17. Czas oczekiwania na paszport wynosi od trzech tygodni do miesiąca.

Małopolski Urząd Wojewódzki od listopada prowadził na popularnym portalu społecznościowym (Facebooku) kampanię zachęcającą do składania wniosków paszportowych poza szczytem sezonu, którego początek przypada na marzec - kwiecień. Obecnie na profilu "Wyrób paszport" można rozstrzygnąć wszystkie wątpliwości, np. czy można złożyć wniosek zanim stary paszport straci ważność lub czy w przypadku rozwiedzionych rodziców konieczna jest obecność obojga przy staraniach o paszport dla dziecka.

"Wiedząc, że czeka nas w tym roku wymiana paszportów, które straciły ważność po 10 latach, zwiększyliśmy obsadę biura paszportowego. W Krakowie dziesięć okienek jest czynnych codziennie do 17. Każda osoba, która znajduje się wtedy w budynku, jest obsługiwana" - zapewniła rzeczniczka wojewody małopolskiego Monika Frenkiel. Zwiększona została także obsada w terenowych punktach paszportowych w starostwach. By czas oczekiwania w kolejce był krótszy, urzędnicy zachęcają też do wnoszenia opłat przez internet. W Małopolsce liczba wniosków o paszport wyraźnie rośnie. W styczniu złożono ich 8 tys. 392 (w styczniu 2011 - 6 tys. 178), w lutym 10 tys. 117 (8 tys. 465), w marcu 13 tys. 237 (10 tys. 747), w kwietniu 16 tys. 275 (11 tys. 297), a do 18 maja 11 tys. 304.

Paszporty są wydawane przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania od 21 lat; wcześniej wydawały je komisariaty Milicji Obywatelskiej. Dokumenty stopniowo udoskonalano. Te wydawane w latach 1991-1992 wypisywano na maszynach do pisania, a zdjęcia wklejano. Wtedy po raz pierwszy paszporty przyznawano na 10 lat. Nowością była także możliwość posiadania ich w domu, bo wcześniej konieczny był depozyt w biurze paszportowym po powrocie z zagranicy. Z czasem dokumenty zaczęto drukować na specjalistycznych maszynach. Od 2002 r. paszporty były personalizowane przez Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA w technologii grawerowania laserowego; miały zabezpieczenia m.in. w postaci znaków wodnych. Kolejne lata przyniosły paszporty biometryczne, zawierające specjalny zapis twarzy, a od kilku lat także odciski palców.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA