Ponad 6 tys. cudzoziemców ubiega się o abolicję
REKLAMA
REKLAMA
Jak poinformowała rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak, liczba osób ubiegających się o abolicję przekroczyła dwie poprzednie abolicje z 2003 r. i przełomu 2007/2008 r. Wówczas było to łącznie ponad 5,5 tys. wniosków. Teraz o abolicję stara się 6 102 cudzoziemców.
REKLAMA
Dodała, że dotychczas swój pobyt zalegalizowało około 1,7 tys. osób. "W większości są to obywatele Ukrainy, Wietnamu i Armenii. Na decyzję w sprawie abolicji oczekują także cudzoziemcy pochodzący m.in. z Pakistanu, Chin, Egiptu czy Indii. Pamiętajmy, że wnioski można składać tylko do 2 lipca br., do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca. Lista adresowa urzędów wojewódzkich, które przyjmują wnioski jest dostępna na stronie internetowej MSW" - zaznaczyła Woźniak.
Z danych zebranych przez MSW wynika, że najwięcej osób wnioskowało o abolicję do wojewody mazowieckiego - 4 780. Wnioski wpłynęły także do wojewodów: łódzkiego - 305, śląskiego - 151, lubelskiego - 145, dolnośląskiego - 133, wielkopolskiego - 118 i podlaskiego - 89. Najczęściej o abolicję występują obywatele Wietnamu - jak dotąd 1 630, Ukrainy - 1 367 i Pakistanu - 884.
Jak dodała Woźniak, wśród osób ubiegających się o przyznanie abolicji na terenie Polski pojawiły się również przypadki tzw. abolicyjnych turystów. Obcokrajowcy ci mieszkali nielegalnie w innych krajach UE.
"Przypominamy, że jednym z warunków otrzymania abolicji jest pobyt w Polsce, przez co najmniej cztery lata. Cudzoziemcy przebywający nielegalnie na stałe w innych krajach Unii Europejskiej, którzy składają wnioski w Polsce, nie mogą liczyć na pozytywną decyzję" - zaznaczyła rzecznik.
REKLAMA
O abolicję mogą ubiegać się cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium Polski, skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 r. Abolicja obejmie także tych, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy.
Zalegalizowanie pobytu odbywa się w formie zezwolenia na zamieszkanie w Polsce na okres dwóch lat. W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w naszym kraju.
Informacje na temat abolicji w języku polskim, angielskim, rosyjskim i wietnamskim można znaleźć m.in. na prowadzonej przez UDSC stronie internetowej www.abolicja.gov.pl lub pod numerem infolinii 22 60 175 25. Osoby przebywające na Mazowszu mają także możliwość skorzystania z punktu informacyjnego w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (Warszawa, pl. Bankowy 3/5, III p., wejście F od al. Solidarności).
Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl
REKLAMA