REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstanie kodeks postępowania legislacyjnego?

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Stworzenie specjalnego kodeksu odnoszącego się do procedury legislacyjnej oraz powołanie internetowej platformy, przez którą możliwe byłyby konsultacje projektów ustaw to - zdaniem konstytucjonalistów - działania mogące poprawić jakość stanowionego prawa.

Na temat prawidłowej legislacji i jej wpływu na rozwój całego kraju dyskutowali w Sejmie m.in. prawnicy-konstytucjonaliści, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz posłowie i senatorowie. Konferencja została zorganizowana w ramach prac sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

REKLAMA

Według konstytucjonalisty dr. Ryszarda Piotrowskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego aktualnie w naszym kraju więcej czasu zajmuje ustawodawcy "poprawianie tego, co zostało zrobione, aniżeli tworzenie nowych regulacji". Wskazał, że obecnie często liczy się przede wszystkim szybkość w stanowieniu prawa, sprawność w pokonywaniu przeciwników nowych regulacji oraz skuteczność we wprowadzaniu kolejnych nowelizacji.

"Aby proces legislacyjny był zorganizowany i przeprowadzany należycie, warto zastanowić się nad ewentualnym stworzeniem kodeksu postępowania legislacyjnego, czyli po prostu ustawy o tworzeniu prawa" - zaznaczył. Dodał, że chodzi m.in. o to, żeby na autorów projektów nałożyć obowiązek konsultowania propozycji z organizacjami pozarządowymi i wykluczyć częstą pozorność tego procesu.

REKLAMA

Piotrowski nawiązał do wcześniejszych wypowiedzi byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia, który wskazał, iż formę kodeksu "mają ustawy o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania systemu prawa". Tymczasem, jak dodawał Stępień, obecnie jest zaledwie kilka norm konstytucyjnych odnoszących się do legislacji, zaś reszta tych kwestii ulokowana jest na poziomie regulaminów Sejmu i Senatu - procedura legislacyjna nie jest więc określona w sposób zadowalający.

Uczestnicy konferencji wskazali, że koniecznym elementem poprawy jakości tworzonego prawa jest także rozbudowa społeczeństwa obywatelskiego. Proces ten powinien być związany z podwyższaniem poziomu wykształcenia obywateli oraz aktywnym wykorzystywaniem możliwości jakie daje np. internet. "Instytucje przygotowujące nowe prawo winny słuchać ekspertów i obywateli; chodzi o to, aby dać platformę do dyskusji i rozmowy np. w formie elektronicznej, gdzie w sposób otwarty będzie można konsultować projekty" - mówiła dyrektor programu "Przeciw Korupcji" Fundacji Batorego Grażyna Kopińska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Nawet gdyby w polskim Sejmie było 460 prawników, nie oznaczałoby to, że będzie dobre prawo. Na prawidłową legislację dużo bardziej od ilości prawników wpływ ma zasada właściwego funkcjonowania systemu partyjnego" - ocenił z kolei przewodniczący komisji sprawiedliwości Ryszard Kalisz (SLD). Dodał, że obecnie nadal wielu prawników z ugruntowaną pozycją zawodową i dużym autorytetem niechętnie angażuje się w działalność polityczną i legislacyjną.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Komu pracodawca musi podać wysokość twoich zarobków

Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Bardzo trudny QUIZ z geografii. Pytamy o mało znane miejsca. Polegniesz już na 3. pytaniu?
W tym quizie zadajemy Wam pytania dotyczące geografii. Pytamy o miejsca mało znane, które znają tylko prawdziwi znawcy i koneserzy tej dziedziny nauki. Odpowiesz na wszystkie pytania? Nawet, jeśli czegoś nie wiesz, spróbuj. Zawsze można się przecież czegoś dowiedzieć.
Aktywnie w żłobku: Wiadomo, kiedy ZUS wypłaci pierwsze świadczenia za październik

ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty świadczenia Aktywnie w żłobku znajdą się na rachunkach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów 29 listopada 2024 r. W tym dniu ZUS przekaże na rachunki tych placówek świadczenie za październik. Placówki powinny wprowadzać dane do rejestrów żłobków (tzw. RKZ-5) do 5 dnia roboczego danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Pierwszy urlop wypoczynkowy. Jak ustalić prawo do urlopu i jego wymiar?

W pierwszym roku swojej pierwszej w życiu pracy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak zasady ustalania prawa do urlopu i jego wymiar nie są takie same jak pracowników z dłuższym stażem pracy.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

REKLAMA

Czy 24 listopada to niedziela handlowa?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA