Już w czwartek mija termin na zapłacenie podatku od nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Do 15 marca właściciele domów, mieszkań, garaży i innych nieruchomości muszą zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości. Nie muszą składać żadnej deklaracji podatkowej (obowiązek ten dotyczy tylko firm), muszą natomiast dostać decyzję ustalającą wysokość podatku na ten rok. Ustala ją wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Bez decyzji nie należy wpłacać podatku, bo w takiej sytuacji zobowiązanie podatkowe w ogóle nie powstaje. Wynika to z art. 21 par. 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Podatek od nieruchomości różni się pod tym względem od podatku dochodowego, który trzeba samemu obliczyć i wpłacić do urzędu skarbowego, nie czekając na żadną decyzję.
Jeżeli decyzja ustalająca wysokość podatku od nieruchomości przyjdzie spóźniona, tj. po 15 marca, wówczas należy zapłacić podatek w ciągu 14 dni od jej doręczenia, czyli np. odebrania na poczcie.
15 marca mija termin zapłaty pierwszej raty, kolejne przypadną na 15 maja, 15 września i 15 listopada. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by podatek zapłacić z góry za cały rok.
REKLAMA
Niektórzy właściciele garaży muszą się liczyć ze znaczącą podwyżką podatku. Dotyczy to osób, które mają założoną na garaż odrębną księgę wieczystą. Taki garaż jest opodatkowany według wyższej stawki podatku od nieruchomości niż garaż stanowiący jedną własność z mieszkaniem. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 27 lutego 2012 r. (sygn. II FPS 4/11). Różnica w opodatkowaniu może być nawet kilkukrotna.
O wysokości stawek podatku od nieruchomości decyduje co roku rada każdej gminy. Stawki mogą się więc różnić. Nie mogą być jednak wyższe niż określone w obwieszczeniu ministra finansów. Na 2012 r. minister podał je w obwieszczeniu z 30 lipca 2010 r. (M.P. z 2010 r. Nr 55, poz. 755).
Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl
REKLAMA