REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W resorcie zdrowia o projekcie rozporządzenia ws. recept

fot. fotolia
fot. fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jest już 21 lutego, a nadal nie ma rozporządzenia w sprawie recept - podkreślali lekarze po spotkaniu w resorcie zdrowia. Aptekarze są gotowi do dalszych rozmów w tej sprawie. Do ministerstwa, w ramach konsultacji społecznych, przesłane zostały uwagi dot. rozporządzenia.

We wtorek w resorcie zdrowia odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowiska aptekarzy, lekarzy i pacjentów na temat projektu rozporządzenia ws. recept.

W ocenie prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza, wiceminister Cezary Rzemek, który reprezentował resort na spotkaniu, nie był merytorycznie przygotowany do dyskusji o szczegółach, mimo że NRL przekazała wcześniej na piśmie swoje uwagi do projektu rozporządzenia. Ponadto, lekarze oczekiwali udziału w spotkaniu ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Po spotkaniu Hamankiewicz powiedział PAP, że postawa ministerstwa budzi sprzeciw, więc przedstawiciele NRL w oburzeniu opuścili siedzibę resortu.

"Jest już 21 lutego, a nadal nie ma gotowego rozporządzenia" - zaznaczył. "To, co przygotowało ministerstwo, jest skandalicznie złe, i nie ma możliwości zastosowania takich rozwiązań w życiu codziennym" - ocenił prezes NRL.

"Próbuje się rękoma lekarzy odebrać polskim obywatelom leki refundowane. Na to nie ma naszej zgody" - podkreślił Hamankiewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzecznik Naczelnej Rady Aptekarskiej Eugeniusz Jarosik poinformował PAP, że podczas spotkania każda ze stron przedstawiła swoje zdanie na temat prowadzenia prac nad rozporządzeniem. Zadeklarował, że aptekarze są gotowi do rozmów na temat uwag zgłoszonych do projektu rozporządzenia tak, aby zostały one uwzględnione w jego ostatecznym kształcie.

"Oczekujemy na kolejne spotkanie w tej sprawie, na którym będziemy rozmawiać już szczegółowo o zapisach" - powiedział Jarosik.

PAP nie udało się we wtorek wieczorem skontaktować z ministerstwem zdrowia.

Projekt rozporządzenia został 10 lutego przekazany do konsultacji społecznych, a partnerzy społeczni do 17 lutego przedstawili resortowi swoje uwagi.

Prezydium NRL w oświadczeniu wydanym po opublikowaniu projektu rozporządzenia zaopiniowało go negatywnie. Jak podkreślali lekarze, nowe przepisy skutkują ograniczeniem dla chorych dostępności do leków refundowanych.

REKLAMA

Projekt rozporządzenia przewidując w przypadku leków refundowanych - przepisywanych poza wskazaniami objętymi refundacją - konieczność zamieszczania na recepcie poziomu odpłatności "100 proc.", zwiększa nakładane na lekarzy obowiązki biurokratyczne, które przeszkadzają w sprawowaniu należytej opieki nad chorymi - ocenili lekarze.

Zdaniem NRL przyjęte rozwiązania systemu refundacji stawiają lekarza w sytuacji "konfliktu sumienia, zmuszając go do leczenia chorych lekami niekoniecznie najbardziej skutecznymi, lecz tymi, które zostały zarejestrowane w danym zastosowaniu i są objęte refundacją".

Zgodnie z projektem rozporządzenia, jeżeli lek zostanie przepisany poza określonym zakresem wskazań objętych refundacją, lekarze mają wpisywać na recepcie 100 proc. poziom odpłatności.

REKLAMA

Lekarze będą musieli wypisywać na receptach poziom odpłatności pacjenta tylko w przypadku leków, które występują na liście refundacyjnej w więcej niż jednym stopniu odpłatności (B - bezpłatne, R - ryczałt, 30 proc., 50 proc., 100 proc.). MZ zaznacza, że ten zapis jest odpowiedzią na jeden z postulatów lekarzy. Ma to im ułatwić wypisywania poziomu odpłatności.

Resort zdrowia rozszerzył w projekcie rozporządzenia katalog błędów, pomimo których aptekarz będzie mógł zrealizować receptę. Wprowadzono przepis umożliwiający realizację recepty, której druk odbiega od wzoru określonego w rozporządzeniu. MZ podkreśla, że wynika to z odejścia od karania aptekarzy za błędy drukarskie i nieścisłości związane z wypełnieniem recepty przez lekarza, które nie powodują jej nieczytelności. Chodzi np. o wpisanie danych w części recepty innej, niż przewiduje rozporządzenie.

Aptekarze będą mogli poprawiać na recepcie lub tylko w komunikacie elektronicznym przekazywanym do NFZ m.in. identyfikator oddziału regionalnego Funduszu, kod uprawnień dodatkowych pacjenta, numer prawa wykonywania zawodu lekarza. W projekcie rozporządzenia znalazł się zapis umożliwiający aptekarzom wydawanie recept niespełniających wymaganych kryteriów, np. z pieczątką: "Refundacja leku do decyzji NFZ".

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu: www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Komu pracodawca musi podać wysokość twoich zarobków

Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Bardzo trudny QUIZ z geografii. Pytamy o mało znane miejsca. Polegniesz już na 3. pytaniu?
W tym quizie zadajemy Wam pytania dotyczące geografii. Pytamy o miejsca mało znane, które znają tylko prawdziwi znawcy i koneserzy tej dziedziny nauki. Odpowiesz na wszystkie pytania? Nawet, jeśli czegoś nie wiesz, spróbuj. Zawsze można się przecież czegoś dowiedzieć.
Aktywnie w żłobku: Wiadomo, kiedy ZUS wypłaci pierwsze świadczenia za październik

ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty świadczenia Aktywnie w żłobku znajdą się na rachunkach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów 29 listopada 2024 r. W tym dniu ZUS przekaże na rachunki tych placówek świadczenie za październik. Placówki powinny wprowadzać dane do rejestrów żłobków (tzw. RKZ-5) do 5 dnia roboczego danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Pierwszy urlop wypoczynkowy. Jak ustalić prawo do urlopu i jego wymiar?

W pierwszym roku swojej pierwszej w życiu pracy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak zasady ustalania prawa do urlopu i jego wymiar nie są takie same jak pracowników z dłuższym stażem pracy.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

REKLAMA

Czy 24 listopada to niedziela handlowa?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA