REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydent chwali rząd za "konieczną" reformę emerytalną

fot. prezydent.pl
fot. prezydent.pl

REKLAMA

REKLAMA

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził głębokie uznanie dla rządu za podjęcie decyzji o reformie systemu emerytalnego. Zdaniem prezydenta reforma ta jest "absolutnie konieczna". Jeśli nie teraz, to kiedy? - pytał Komorowski.

"Chciałbym przekazać moje głębokie uznanie rządowi, że takie decyzje jest w stanie podejmować - nie z myślą o kalkulacji wyborczej (...), ale z myślą o przyszłości Polski i Polaków, zarówno przyszłych emerytów, jak i tych, którzy będą pracowali na przyszłe emerytury starszego pokolenia (...) - ponosząc także pewne ryzyko" - powiedział Komorowski w środowym wywiadzie dla TVP1.

REKLAMA

"Przypominam, że zachęcałem pana premiera i rząd w wystąpieniu w Sejmie do podjęcia bardzo trudnego, bardzo ryzykownego przedsięwzięcia, ale w moim przekonaniu absolutnie koniecznego z punktu widzenia Polski i Polaków działania, jakim jest właśnie reforma systemu emerytalnego" - zaznaczył prezydent.

Komorowski powiedział, że nie chce wnikać w szczegóły reformy, "bo to są kwestie działania rządu, ale warto abyśmy pamiętali, że wszystkie kraje europejskie, często dużo zamożniejsze od nas, musiały przejść przez etap niepopularnych, trudnych, ale zbawiennych - z myślą o przyszłości - reform w tym obszarze".

"Trzeba mieć odwagę w podejmowaniu decyzji wtedy, kiedy jest się wewnętrznie przekonanym, że służą one Polsce" - powiedział prezydent.

Jego zdaniem odwaga jest niezbędna w polityce, jeśli ma być ona uczciwa i przyzwoita. "Uczciwa polityka polega na tym, że się podejmuje nie tylko bardzo mile brzmiące hasła" - ocenił prezydent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komorowski uważa, że reformowanie Polski, unowocześnianie jej, stwarzanie warunków dla lepszych emerytur w przyszłości "to jest odważna, ale i uczciwa polityka".

REKLAMA

Zdaniem prezydenta wielkim zadaniem w tej chwili jest "prowadzenie dialogu z opinią publiczną". Komorowski zwrócił uwagę, że na przykład w Niemczech zdołano uzyskać akceptację znacznej części opinii publicznej dla podobnych reform systemu emerytalnego, "jakie są konieczne do wprowadzenia w Polsce".

Prezydent uważa, że wymaga to koncentracji wysiłku i odpowiedzialności całej klasy politycznej. "Jeżeli ktoś mówi, że chce w przyszłości przejąć odpowiedzialność za Polskę, to w zasadzie powinien być wdzięczny obecnemu rządowi, że bierze na siebie ryzyko" - powiedział.

"Jeśli nie teraz, to kiedy?" - pytał Komorowski. Jak podkreślił, do wyborów pozostały prawie trzy lata, mamy wzrost gospodarczy, "który stanowi istotny element amortyzujący także trudności i ryzyka związane z reformą", "ekipę zdeterminowaną do wprowadzania istotnych reform", a także możliwość myślenia w wieloletniej perspektywie, bo propozycja rządowa oznacza bardzo wolne i stopniowe zmiany.

Odnosząc się do spadku poparcia dla rządu, widocznego w ostatnich sondażach, Komorowski ocenił, że jest to wynik "pewnego rozchwiania opinii pod wpływem różnych innych, mniej istotnych wydarzeń".

Zdaniem prezydenta opinia publiczna "w jakiejś mierze nagradza za odważne reformy", o czym świadczą m.in. bardzo dobre notowania i pozycja międzynarodowa b. premiera Jerzego Buzka. "Absolutna większość reform przeprowadzonych przez rząd AWS-UW, a potem już tylko AWS, nie została zakwestionowana" - ocenił.

"Przykład Tadeusza Mazowieckiego i Jerzego Buzka powinien dać bardzo wiele do myślenia osobom ambitnym w polityce, że przejście przez trudne reformy, ale potrzebne Polsce i Polakom, stwarza dodatkową legitymację na przyszłość, nawet, jeśli trzeba przejść przez okres trudny, bolesny także spadków w sondażach opinii publicznej, to jest wszystko do odbudowania" - uważa Komorowski.

Pytany, czy 30 dni przewidzianych na konsultacje ws. podniesienia wieku emerytalnego to nie jest trochę za mało, prezydent odparł: "konsultacje nie kończą procesu debaty, będzie się ona toczyła w Sejmie, w komisjach, w mediach, także (...) w Kancelarii Prezydenta".

Prezydent ocenił, że na taką dyskusję przyjdzie czas w parlamencie; zapowiedział, że będzie chciał w niej uczestniczyć. Komorowski uważa, że niektóre środowiska polityczne stoją już "w dołkach startowych", "by skoncentrować swą aktywność nie na szukaniu optymalnych rozwiązań, a dyskontowaniu obaw społecznych".

Komorowski przypomniał też, że niedawno spotkał się z liderami klubów parlamentarnych ws. wyzwań systemu emerytalnego. "Nie usłyszałem żadnych recept, jakichś ekstra, całościowych, usłyszałem parę cennych uwag, sugestii dotyczących raczej tego, co w ramach propozycji rządowej można by zmienić" - powiedział.

Projekt podniesienia i zrównania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn - docelowo do 67 lat - we wtorek trafił do konsultacji; mają one potrwać 30 dni.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA