REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co trzeci internauta nie chce zmian w prawie autorskim

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co drugi internauta opowiada się za złagodzeniem polskiego prawa autorskiego dotyczącego dozwolonego użytku (54 proc.); za pozostawieniem go bez zmian jest co trzeci użytkownik sieci (35 proc.) - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród polskich internautów.

REKLAMA

Badanie, którego wyniki Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie przekazała PAP w poniedziałek, przeprowadzono wśród użytkowników internetu w terminie od 30 stycznia do 10 lutego br. Celem sondażu było zbadanie opinii polskich internautów na temat międzynarodowego porozumienia przeciw obrotowi podróbkami ACTA oraz prawa autorskiego, które obecnie obowiązuje w Polsce.

54 proc. respondentów - jak wynika z sondażu - chciałoby złagodzenia prawa nabywców, np. poprzez objęcie gier i programów zasadami dozwolonego użytku osobistego, 35 proc. uważa, że należy pozostawić bez zmian przepisy dotyczące korzystania z treści bez zezwolenia twórcy, czyli np. rozszerzenia możliwości udostępniania utworów muzycznych na portalach społecznościowych. 10 proc. badanych nie wie, co to jest dozwolony użytek osobisty w polskim prawie autorskim. 1 proc. użytkowników sieci opowiedział się w sondażu za ograniczeniem prawa nabywców do utworów chronionych prawem autorskim.

"To, że ktoś nie widzi potrzeby zmian w polskim prawie autorskim, oznacza, że nie zna prawa i się nim nie interesuje" - komentował wynik badania Tomasz Kaszuba, pracownik Wydziału Informatyki Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. "Bardziej ciekawe jest to, że 54 proc. chce zmiany dostępu do programów i gier. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest uczynienie treści nie darmowymi, ale bardzo łatwo dostępnymi" - podkreślił.

REKLAMA

Znaczna większość badanych wskazała, że polski rząd nie powinien był podpisywać porozumienia ACTA (94 proc.). 1 proc. respondentów uznał tę decyzję jako słuszną, 5 proc. internautów nie miało zdania. Zdaniem większości ankietowanych rząd powinien był skonsultować podpisanie tej umowy z opinią publiczną (96 proc.). Takiej powinności nie widziało 3 proc. internautów, 1 proc. uznał, że trudno powiedzieć.

38 proc. badanych, zapytanych o formę, w jakiej polski rząd powinien był konsultować podpisanie porozumienia ACTA z opinią publiczną, wskazało na szerokie konsultacje społeczne za pośrednictwem ośrodków badania opinii oraz internetu. 30 proc. wskazało na referendum, tyle samo - na konsultacje z ekspertami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

69 proc. internautów uważa, że darmowa dystrybucja treści chronionych prawem autorskim w internecie promuje twórców poprzez zwiększanie kręgu ich odbiorców. Dla 14 proc. taka forma dystrybucji twórczości w sieci służy jej umacnianiu, bo umożliwia nowym twórcom użycie darmowej treści. 7 proc. internautów uznaje bezpłatne rozpowszechnianie jako kradzież. 2 proc. podkreśliło, że prowadzi to do ograniczenia twórczości, bo zmniejsza motywację twórców.

"Pytanie o darmową dystrybucję treści chronionych prawem autorskim dotyczy sensowności prawa autorskiego. Jedynie 7 proc. pytanych o to uznało darmową dystrybucję za kradzież. Większość jest przekonana, że służy to promowaniu twórców. Świadczy to o tym, że większość nie rozumie celowości obecnego prawa autorskiego" - zwrócił uwagę Kaszuba.

Za rozważeniem w Polsce prawnego wsparcia twórców, którzy udostępniają swoje treści na otwartej licencji w internecie, np. poprzez modyfikację prawa o zbiórce publicznej, opowiada się 73 proc. badanych (zdecydowanie tak - 45 proc., raczej tak - 28 proc.). 7 proc. internautów nie widzi takiej potrzeby (2 proc. - zdecydowanie nie, 5 proc. - raczej nie), 20 proc. nie ma zdania.

Co trzeci badany zgodził się ze stwierdzeniem, że ACTA chroni tylko koncerny medialne kosztem indywidualnych użytkowników internetu (31 proc.). Tyle samo respondentów jako słuszne uznało zdanie, że ACTA zagraża prywatności internautów (31 proc.). 18 proc. respondentów wskazało, że umowa międzynarodowa ogranicza twórczość polskich internautów, 12 proc. - że dokument ten może zablokować zmiany w polskim prawie. Dla 5 proc. użytkowników sieci umowa nie zmienia nic w polskim prawie, więc nie jest - ich zdaniem - potrzebna. 2 proc. uważa, że ACTA jest w interesie polskich twórców, 1 proc. - że przystąpienie do międzynarodowego porozumienia nie zmienia nic w polskim prawie, więc powinno zostać przyjęte przez Polskę.

W sondażu, przeprowadzonym online przez Polsko-Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych w Warszawie, wzięło udział ok. 500 osób.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Popularne hasła z krzyżówek. 15/15 tylko dla zapalonych szaradzistów
Lubisz rozwiązywać krzyżówki? Sprawdź, czy potrafisz wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi w naszym quizie. 15/15 to wielki sukces!
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Zatrudnianie cudzoziemców: Czy cudzoziemcy będą zatrudniani tylko na podstawie umowy o pracę?

Zdaniem MRiT zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich. Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

REKLAMA

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Od 1 stycznia 2025 roku ważne i duże zmiany. Koniec komisji lekarskich z ZUS to dopiero początek... Co jeszcze się zmieni? [LISTA]

Nadchodzą znaczące zmiany w regulacjach dotyczących procesu orzecznictwa, weryfikacji zwolnień lekarskich oraz wypłat świadczeń chorobowych. Nowe przepisy przewidują m.in. rozszerzenie grona osób uprawnionych do wydawania orzeczeń o fizjoterapeutów i pielęgniarki oraz uproszczenie procedur poprzez likwidację trzyosobowych komisji lekarskich w ZUS.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA