Do 20 lutego rzecznik praw obywatelskich przedstawi stanowisko ws. ACTA
REKLAMA
REKLAMA
Z prośbą do RPO o ocenę sytuacji związanej z ACTA zwrócił się w ubiegłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski. Jak poinformowała PAP kancelaria prezydenta, stanowisko rzecznik ma pomóc prezydentowi w podjęciu decyzji dotyczącej ewentualnej ratyfikacji ACTA.
W komunikacie przesłanym we wtorek PAP biuro RPO przypomina, że prof. Lipowicz swoje uwagi i zastrzeżenia do ACTA zgłosiła już premierowi Donaldowi Tuskowi 25 stycznia, czyli dzień przed podpisaniem umowy w Tokio. Dodaje, że dotychczas nie wpłynęła do biura RPO oficjalna odpowiedź rządu w tej sprawie.
Rzecznik przypomina, że pod koniec stycznia w liście do ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego oraz rektorów największych polskich uczelni zaproponowała organizację paneli społecznych i debat publicznych dotyczących ACTA.
REKLAMA
Zainteresowanie inicjatywą - jak napisano w komunikacie biura RPO - wyraziły już m.in. Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Zielonogórski. Stanowiska i wnioski zaprezentowane w trakcie tych dyskusji mają być analizowane i uwzględniane podczas prac biura RPO.
Polska, wraz z 21 państwami UE - z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii - podpisała umowę ACTA 26 stycznia. Umowa dotyczy ochrony własności intelektualnej, także w Internecie. Treść umowy i brak konsultacji nad jej projektem wywołały liczne protesty internautów i ataki na strony internetowe urzędów państwowych. W piątek premier zdecydował o zawieszeniu procesu ratyfikacji ACTA co najmniej do końca roku. Podczas poniedziałkowej debaty w KPRM, szef rządu oświadczył, że najpóźniej w maju rząd przygotuje ocenę, czy umowa niesie poważne zagrożenie dla wolności w internecie.
REKLAMA