REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarga prokuratorów do TK na ustawę o ustroju sądów powszechnych

REKLAMA

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP złożył w środę do TK wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją ustawy o ustroju sądów powszechnych. Uchwalona w sierpniu 2011 r. ustawa wprowadza m.in. oceny okresowe prokuratorów i sędziów.

Wiceprzewodniczący prezydium związku Jacek Skała powiedział na konferencji prasowej w Gdańsku, że jego organizacja we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego stawia wobec ustawy pięć zarzutów o sprzeczność z konstytucją.

"Podstawowym mankamentem regulacji dotyczących ocen okresowych, który przesądza o niekonstytucyjności ustawy, jest fakt, że ustawa zawiera całkowicie nieostre kryteria takich ocen, przez co przeniesiono ciężar ich konkretyzacji na akt niższej rangi, czyli rozporządzenie, którego do dziś nie wydano" - podkreślił prokurator Skała.

Według niego sporządzanie ocen okresowych oderwie prokuratorów od głównego ich zadania, czyli ścigania przestępców. "Będą poświęcać swój czas pracy na zbędną sprawozdawczość, to jest droga do kosztownej biurokratyzacji" - ocenił.

REKLAMA

Prokurator wyjaśnił, że jego profesja oraz sędziowie już dziś podlegają wielostopniowej ocenie w formie wizytacji, lustracji akt czy nadzoru służbowego. "Naszą pracę prokuratorów oceniają także sędziowie prowadzący procesy. Jest to w pełni zobiektywizowany nadzór nad pracą prokuratora, który można porównać do audytu zewnętrznego w firmie" - zaznaczył.

"Przeciwstawiamy się nowym formom oceny, ponieważ one z instrumentu nadzoru mogą się stać instrumentem nacisku" - dodał sędzia Grzegorz Kachel, reprezentujący Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", które popiera zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, ale jako organizacja nie będąca związkiem zawodowym nie może go formalnie podpisać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inny zarzut Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP dotyczy nieprawidłowego trybu uchwalenia ustawy o ustroju sądów powszechnych.

"Pierwsze czytanie projektu tej ustawy powinno się odbyć w Sejmie, zamiast tego odbyło się w komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Apelowaliśmy wtedy o zachowanie należytego trybu, ale niestety nie posłuchano nas i włączono polityczną maszynkę do głosowania. Już sam ten wadliwy sposób uchwalenia ustawy dyskwalifikuje ją i stanowi samoistną przesłankę do stwierdzenia jej niekonstytucyjności" - powiedział Skała.

Zdaniem prokuratora, "nie jest dopuszczalne w świetle prawa czytanie ustawy regulującej ustrój władz państwowych, takich jak sądownictwo i prokuratura, w inny sposób niż na posiedzeniu plenarnym Sejmu". Dodał, że inne uchybienia tej ustawy to m.in. brak konsultacji ze związkiem zawodowym prokuratorów, I prezesem Sądu Najwyższego i Krajową Radą Prokuratury.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA