Rząd za zmianą ustawy o płatnościach bezpośrednich
REKLAMA
REKLAMA
Projekt został przygotowany przez ministerstwo rolnictwa.
Dopłaty mają przysługiwać rolnikom, którzy otrzymują dopłaty bezpośrednie oraz zawarli umowę na uprawę tytoniu lub umowę kontraktacji (w przypadku grup producentów tytoniu) z zatwierdzonym tzw. pierwszym przetwórcą surowca tytoniowego.
W tym i przyszłym roku resort rolnictwa planuje przeznaczyć na ten cel po ok. 30 mln euro z budżetu UE. Wysokość stawek płatności będzie zróżnicowana i zależeć będzie od odmiany tytoniu i jego jakości.
Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, resort chce przeznaczyć na dopłaty do uprawy tytoniu typu Virginia 18,5 mln euro rocznie (64 proc. środków), do odmiany Burley - 8,4 mln euro oraz 2 mln euro do pozostałych odmiany tytoni.
REKLAMA
Płatnościami będą zajmowały się dwie agencje: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (odpowiedzialna m.in. za naliczanie oraz wypłatę płatności do tytoniu) oraz Agencja Rynku Rolnego (odpowiedzialna za przeprowadzanie kontroli jakości surowca tytoniowego w punktach jego odbioru).
Nowe regulacje mają poprawić konkurencyjność polskiego tytoniu wobec tego surowca pochodzącego z krajów, które utrzymały dopłaty do jego produkcji. Na takie płatności musiała się zgodzić Komisja Europejska.
Ponadto projekt nowelizacji zmienia zasady przyznawania dopłat do owoców miękkich (malin i truskawek). Od 2012 r. będą one niezwiązane z produkcją. Taka płatność będzie przysługiwała rolnikom, którzy uprawiali maliny lub truskawki w 2008 r. i ma być wypłacana w latach 2012-2013. W 2012 r. na ten cel prawdopodobnie zostanie przeznaczone 19 mln euro (w tym 11,04 mln euro z budżetu UE).
REKLAMA