Apel twórców do prokuratora generalnego ws. praw autorskich

O działania w celu zwiększenia wśród polskich prokuratorów wiedzy o ochronie praw autorskich zaapelowali do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta przedstawiciele środowisk twórców, producentów i organizacji związanych z legalną eksploatacją praw autorskich.

Pod apelem podpisali się m.in.: dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, prezes Polskiej Izby Książki Grażyna Szarszewska-Kuehl oraz przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Janusz Fogler. Kopię pisma PAP otrzymała w poniedziałek.

"Z ogromnym niepokojem obserwujemy działania podległych panu jednostek prokuratury, które to niejednokrotnie marginalizują skalę problemu i z różnych powodów umarzają dochodzenia wywołane wnioskami poszkodowanych" - napisali w apelu adresowanym do prokuratora generalnego.

W ocenie sygnatariuszy pisma, "działania takie pogłębiają (...) przeświadczenie istniejące w społeczeństwie, iż nielegalne korzystanie z praw autorskich jest w Rzeczpospolitej Polskiej faktycznie niepenalizowane". Istnieje "swoiste społeczne przyzwolenie na bezkarne naruszanie majątkowych praw autorskich" - uważają autorzy apelu.

"Naszą ideą jest uświadomienie społeczeństwu, iż utwór ma swojego twórcę, który to ma do niego prawo. Liczne odmowy wszczęcia dochodzeń w sprawie przekreślają cel i sens naszego działania. A przecież nielegalne udostępnianie praw autorskich jest niczym innym, jak kradzieżą prawa" - podkreślili przedstawiciele środowisk twórców, producentów i organizacji związanych z legalną eksploatacją praw autorskich w Polsce.

W piśmie do prokuratora generalnego napisali oni: "Poruszeni napływającymi do nas informacjami świadczącymi o nienależytym wywiązywaniu się przez niektóre jednostki organizacyjne prokuratury z obowiązku ścigania przestępstw polegających na rozpowszechnianiu bez stosownego upoważnienia lub wbrew jego warunkom utworów chronionych przepisami ustawy z dn. 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (...), zwracamy się do pana z prośbą o podjęcie działań mających na celu zwiększenie wśród prokuratorów wiedzy o kwestiach związanych z prawno-karną ochroną majątkowych praw autorskich".

Autorzy pisma podkreślili, że apelując do Seremeta - mają "na uwadze nie tylko interes twórców oraz podmiotów, którym przysługują majątkowe prawa autorskie do poszczególnych utworów (muzycznych, filmowych, książkowych, programów komputerowych etc.), lecz również interes Skarbu Państwa".

W swoim apelu powołali się na raport pt. "The Economic Benefits of Reducing Software Piracy", opracowany na zlecenie Business Software Alliance przez IDC, światowego lidera w dziedzinie rynku i prognoz branży IT. W raporcie określono poziom szkód wywołanych nielegalnym korzystaniem z praw autorskich.

"Zgodnie z tezami tego raportu, w Polsce 54 proc. oprogramowania zainstalowanego na komputerach PC jest nielegalnego pochodzenia. Ich wartość rynkową szacuje się na 506 mln dolarów. Gdyby udało się ograniczyć piractwo tylko w tym sektorze o 10 procent w ciągu czterech lat, spowodowałoby to wzrost PKB w naszym kraju o ponad 3 mld zł, co zwiększyłoby wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków o 446 mln zł, a także umożliwiłoby stworzenie 1.812 nowych miejsc pracy w sektorze IT do 2013 roku" - napisano w apelu.

Autorzy apelu zaznaczyli, że raport "traktuje jedynie o rozpowszechnianiu bez upoważnienia grupy utworów, które są programami komputerowymi", jednak - zwrócili uwagę - "przy wykorzystaniu programów do wymiany plików w internecie dochodzi do coraz szerszego nielegalnego rozpowszechniania również utworów muzycznych, filmowych, książek etc.".

Apel jest datowany na 12 stycznia, a więc powstał na tydzień przed ujawnieniem kwestii związanych z zamiarem podpisania przez rząd ACTA, czyli umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...