REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezes URE zadowolony z projektu prawa energetycznego

REKLAMA

Prezes URE Marek Woszczyk jest zadowolony z uregulowania w projekcie nowego prawa energetycznego definicji odbiorcy wrażliwego i dostawy awaryjnej, ale nie oznacza to przyspieszenia liberalizacji rynku energii dla odbiorców indywidualnych.

Do pełnego uwolnienia tego rynku może dojść najwcześniej w 2013 roku.

REKLAMA

"Cieszy mnie fakt podjęcia próby uregulowania kwestii odbiorcy wrażliwego i dostawy awaryjnej. Odbiorca indywidualny z zasady jest w trudniejszej pozycji niż sprzedawca i lepiej, jak będą twarde regulacje, które mają na celu ochronę odbiorców. Dlatego cieszę się, że w projekcie nowego prawa energetycznego znajdują się rozwiązania na ten temat, chociaż zapewne będziemy jeszcze dyskutowali o szczegółach. Generalnie są to rozwiązania korespondujące z tym, co zapisałem w mapie drogowej całkowitej liberalizacji rynku energii elektrycznej" - powiedział PAP prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Dodał, że "projekt zawiera też rozwiązania dotyczące dostawy awaryjnej. To rozwiązanie możliwe do wdrożenia i ono mi się co do zasady podoba". "Będziemy zgłaszać pewne usprawnienia. Nie wiem natomiast, jaka będzie opinia operatorów systemów dystrybucyjnych, bo to na nich spoczywa obowiązek wypełnienia funkcji dostawy awaryjnej" - stwierdził.

Woszczyk poinformował, że URE było inspiratorem podjęcia prac nad uregulowaniem tych kwestii, bo jest to obowiązek państw członkowskich wynikający z dyrektyw Unii Europejskiej.

Dodał też, że niezależnie od wdrażania zmian w prawie energetycznym, URE zamierza już teraz przystąpić do prac z rynkiem, które mogłyby już w tej chwili uregulować kwestie sprzedaży awaryjnej i odbiorcy wrażliwego w oparciu o obecne regulacje prawne, na zasadzie dobrowolnego porozumienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Mam pomysł na rozwiązanie tej kwestii już dzisiaj, bo to nie jest kwestia oczekiwania na nowe regulacje prawne. Odbiorca potrzebuje tych rozwiązań już teraz, dlatego jestem zwolennikiem szybszego tempa prac. Rozwiązanie tych kwestii nie musi się odbywać na gruncie prawa energetycznego, mogą być zupełnie inne rozwiązania w ramach zmian szeregu ustaw określających system pomocy społecznej w Polsce" - powiedział Woszczyk.

Nowe prawo energetyczne, przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki, wprowadza szereg regulacji prokonsumenckich. Przewiduje m.in. system wsparcia dla odbiorców wrażliwych. Według zaproponowanych przez MG rozwiązań, rachunki za energię elektryczną odbiorców wrażliwych zostaną pomniejszone o kwotę ryczałtu. Sprzedawca energii, który wystawi taki rachunek, otrzyma rekompensatę z budżetu państwa.

Projekt ustawy przewiduje również, że energia elektryczna będzie dostarczana do gospodarstw domowych na podstawie umowy kompleksowej, a dostawcy będą ją rozliczać według rzeczywistego zużycia. Zobowiązani będą do montażu inteligentnych liczników u odbiorców.

W projekcie przewidziano także możliwość tzw. sprzedaży awaryjnej energii elektrycznej.

Nad egzekwowaniem praw i obowiązków czuwać ma Rzecznik Praw Odbiorców. O pomoc będzie się też można zwrócić do stałych sądów polubownych przy Prezesie URE.

Prezes URE zastrzega, że przyjęcia nowego prawa energetycznego nie jest związane z dokończeniem liberalizacji rynku energii elektrycznej w Polsce.

"Przyjęcie prawa nie jest związane z dokończeniem liberalizacji rynku energii elektrycznej. Obowiązujące już obecnie prawo upoważnia mnie do podjęcia takiej decyzji, pod warunkiem, że na rynku panują dostateczne warunki konkurencji" - powiedział Woszczyk.

Prezes dodał, że liberalizacja cen energii dla odbiorców indywidualnych teoretycznie jest możliwe w 2013 roku, ale zastrzega, że żadne terminy nie są jeszcze ustalone.

"Nie wykluczam, że to nastąpi w przyszłym roku. Natomiast 2012 rok wydaje mi się bardzo mało prawdopodobny" - powiedział Woszczyk.

Poinformował, że URE na bieżąco analizuje sytuację na rynku i jego zdaniem, nie ma obecnie różnicy między cenę rynkową a regulowaną energii elektrycznej.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA