Podwyżka akcyzy - za krótkie vacatio legis

Zdarza się, że z powodu krótkiego vacatio legis podatnicy mają mało czasu, by przygotować się do zmian - uważają eksperci. Dają przykład ostatniej podwyżki akcyzy na olej napędowy, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r., a została ogłoszona 30 grudnia 2011 r.

Zdaniem ekspertów przykład wzrostu akcyzy nie jestodosobniony.

Marta Szafarowska, partner w spółce doradztwapodatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy tłumaczy, żekażda zmiana podatkowa powinna być uchwalona i opublikowana zodpowiednim wyprzedzeniem, aby podatnicy mieli czas się do niejprzygotować. Wskazała, że np. zmiany dotyczące PIT, którewchodzą w życie 1 stycznia powinny być opublikowane do końcalistopada roku poprzedzającego.

"W przypadku pozostałych podatków termin,który nie budzi wątpliwości, co do zgodności z Konstytucją, to conajmniej dwa tygodnie. W przeciwnym razie możemy mówić oniebezpieczeństwie naruszenia konstytucyjnej zasady państwa prawa"- uważa Szafarowska.

Jej zdaniem podatnicy co prawda wiedzieli zmediów, że akcyza wzrośnie od 1 stycznia 2012 r., jednak dopókinowelizacja nie jest opublikowana przyjmuje się, że zmiany nie ma."Nie powinno dochodzić do tego typu sytuacji. To nie świadczy odbałości o interesy podatników" - powiedziała.

Dodała, że przykład akcyzy nie jest pierwszym tegotypu przypadkiem. Wskazała, że np. największa w naszej historiinowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie 1 maja 2004 r. wrazz przystąpieniem Polski do UE, została opublikowana pod konieckwietnia 2004 r.

Konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiegoprof. Piotr Winczorek uważa, że podwyżkę akcyzy można bynawet zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. "Co prawdastało się zadość zasadzie, że zmiany podatkowe powinny wchodzić wżycie 1 stycznia, a nie w trakcie roku, ale jeżeli ktoś bardzobędzie chciał, może zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego"- powiedział.

Także zdaniem eksperta Pracodawców RP PiotraRogowieckiego przypadki zbyt krótkiego vacatio legis zdarzają sięza często. "Niestety ustawodawca niewłaściwie korzysta z tegoinstrumentu albo nie korzysta z niego wcale" - powiedziałRogowiecki.

Ekspert zwrócił uwagę na planowane przez resortfinansów wprowadzenie podatku od kopalin. Według niego KGHM, któryma być płatnikiem tego podatku, będzie musiał odpowiednioprzygotować się do zmian, m.in. wdrożyć nowe procedury obliczaniapodatku, w związku z tym vacatio legis powinno wynieść co najmniejpół roku. Tymczasem ministerstwo finansów planuje, że zmianazacznie obowiązywać od 1 marca 2012 r. Zastrzeżenia wobec tegoterminu ma Rządowe Centrum Legislacji.

Według Rogowieckiego innym przykładem jestnowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach,która weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Zgodnie z nią gminy przejmąod przedsiębiorstw gospodarowanie śmieciami na ich terenie. Coprawda nowela została opublikowana pod koniec lipca 2011 r., ale -zdaniem eksperta - firmy powinny mieć więcej czasu na przygotowaniesię do nich.

"Rząd nie zachowuje zdrowego rozsądku, jeślichodzi o vacatio legis i nie ma sygnałów, które świadczyłyby o tym,że zamierza to zmienić" - podsumował Rogowiecki.

Zgodnie z ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych iniektórych innych aktów prawnych, ustawodawca powinienzapewnić co najmniej 14-dniowy termin vacatio legis międzyogłoszeniem ustawy a dniem, kiedy zaczyna ona obowiązywać.Ustawa pozwala, by "w uzasadnionych przypadkach" zmiany wchodziły wżycie w terminie krótszym niż 14 dni. Ustawa mówi, że jeżeli ważnyinteres państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie danegoprzepisu i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temuna przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszeniazmiany.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...