REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka akcyzy - za krótkie vacatio legis

REKLAMA

Zdarza się, że z powodu krótkiego vacatio legis podatnicy mają mało czasu, by przygotować się do zmian - uważają eksperci. Dają przykład ostatniej podwyżki akcyzy na olej napędowy, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r., a została ogłoszona 30 grudnia 2011 r.

Zdaniem ekspertów przykład wzrostu akcyzy nie jestodosobniony.

Marta Szafarowska, partner w spółce doradztwapodatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy tłumaczy, żekażda zmiana podatkowa powinna być uchwalona i opublikowana zodpowiednim wyprzedzeniem, aby podatnicy mieli czas się do niejprzygotować. Wskazała, że np. zmiany dotyczące PIT, którewchodzą w życie 1 stycznia powinny być opublikowane do końcalistopada roku poprzedzającego.

REKLAMA

"W przypadku pozostałych podatków termin,który nie budzi wątpliwości, co do zgodności z Konstytucją, to conajmniej dwa tygodnie. W przeciwnym razie możemy mówić oniebezpieczeństwie naruszenia konstytucyjnej zasady państwa prawa"- uważa Szafarowska.

Jej zdaniem podatnicy co prawda wiedzieli zmediów, że akcyza wzrośnie od 1 stycznia 2012 r., jednak dopókinowelizacja nie jest opublikowana przyjmuje się, że zmiany nie ma."Nie powinno dochodzić do tego typu sytuacji. To nie świadczy odbałości o interesy podatników" - powiedziała.

Dodała, że przykład akcyzy nie jest pierwszym tegotypu przypadkiem. Wskazała, że np. największa w naszej historiinowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie 1 maja 2004 r. wrazz przystąpieniem Polski do UE, została opublikowana pod konieckwietnia 2004 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiegoprof. Piotr Winczorek uważa, że podwyżkę akcyzy można bynawet zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. "Co prawdastało się zadość zasadzie, że zmiany podatkowe powinny wchodzić wżycie 1 stycznia, a nie w trakcie roku, ale jeżeli ktoś bardzobędzie chciał, może zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego"- powiedział.

Także zdaniem eksperta Pracodawców RP PiotraRogowieckiego przypadki zbyt krótkiego vacatio legis zdarzają sięza często. "Niestety ustawodawca niewłaściwie korzysta z tegoinstrumentu albo nie korzysta z niego wcale" - powiedziałRogowiecki.

REKLAMA

Ekspert zwrócił uwagę na planowane przez resortfinansów wprowadzenie podatku od kopalin. Według niego KGHM, któryma być płatnikiem tego podatku, będzie musiał odpowiednioprzygotować się do zmian, m.in. wdrożyć nowe procedury obliczaniapodatku, w związku z tym vacatio legis powinno wynieść co najmniejpół roku. Tymczasem ministerstwo finansów planuje, że zmianazacznie obowiązywać od 1 marca 2012 r. Zastrzeżenia wobec tegoterminu ma Rządowe Centrum Legislacji.

Według Rogowieckiego innym przykładem jestnowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach,która weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Zgodnie z nią gminy przejmąod przedsiębiorstw gospodarowanie śmieciami na ich terenie. Coprawda nowela została opublikowana pod koniec lipca 2011 r., ale -zdaniem eksperta - firmy powinny mieć więcej czasu na przygotowaniesię do nich.

"Rząd nie zachowuje zdrowego rozsądku, jeślichodzi o vacatio legis i nie ma sygnałów, które świadczyłyby o tym,że zamierza to zmienić" - podsumował Rogowiecki.

Zgodnie z ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych iniektórych innych aktów prawnych, ustawodawca powinienzapewnić co najmniej 14-dniowy termin vacatio legis międzyogłoszeniem ustawy a dniem, kiedy zaczyna ona obowiązywać.Ustawa pozwala, by "w uzasadnionych przypadkach" zmiany wchodziły wżycie w terminie krótszym niż 14 dni. Ustawa mówi, że jeżeli ważnyinteres państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie danegoprzepisu i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temuna przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszeniazmiany.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA