REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Radcowskie centrum pomocy prawnej dla niezamożnych

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W centrum Warszawy od kilku dni działa miejsce, w którym niezamożni mieszkańcy miasta mogą uzyskać bezpłatną pomoc prawną. Okręgowa Rada Radców Prawnych w Warszawie otworzyła na pl. Konstytucji filię swej siedziby, do której można przyjść po poradę.

Otwarcie "Centrum Pomocy Prawnej Pro Bono" było możliwe dzięki porozumieniu, jakie warszawska izba radców prawnych podpisała z władzami stolicy. Na mocy tego porozumienia przy urzędach stołecznych dzielnic można spotkać działających tam pro bono radców prawnych, udzielających porad tym, których nie stać na skorzystanie z porady na zasadach komercyjnych. Teraz po taką pomoc można udać się także na pl. Konstytucji w Warszawie - tam, gdzie do niedawna mieściła się Cepelia.

REKLAMA

"Pomoc prawną będą tam świadczyć nasi prawnicy z dużych i małych kancelarii. Czasem trzeba przyjść kilka razy. Najpierw zarejestrować się i zgłosić problem. My dobierzemy wtedy osobę kompetentną w danym temacie i umówimy spotkanie. Możemy też skontaktować klienta z odpowiednimi kancelariami czy instytucjami" - tłumaczy warszawski dziekan izby radców prawnych, mec. Michał Stępniewski.

Jak podkreślił, wielu z siedmiu tysięcy radców prawnych działających w Warszawie od lat świadczy pomoc pro bono w różnej formie. "Izba musi dbać o to, aby łatwo było do niej dotrzeć. Dlatego na zasadach komercyjnych wynajęliśmy lokal w dobrze skomunikowanym punkcie stolicy, aby móc organizować w nim nie tylko pomoc prawną, ale także np. szkolenia zawodowe dla radców, aplikantów" - wyjaśnił.

Zainteresowani uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej po przybyciu na miejsce dostaną do wypełnienia ankietę, w której trzeba zadeklarować wysokość miesięcznego dochodu na członka rodziny. "Jeśli ma to być faktycznie pomoc pro bono dla osób, których nie stać na poradę prawną na zwykłych zasadach, myślimy, że powinien to być dochód ok. 1,5 tys. zł na osobę. Może 2 tys. zł. Oczywiście, postaramy się nie odmówić nikomu, ale to też kwestia etyki" - wyjaśnił dziekan Stępniewski.

REKLAMA

Lokal na pl.Konstytucji uroczyście otwarto w czwartek, z udziałem prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i innych zaproszonych gości. Według dziekana będzie on działał w pełnym wymiarze od 1 lutego. "Ale już dziś można przychodzić i umawiać się na spotkania" - zachęca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii mecenasa Stępniewskiego, nawet kiedy w Polsce zostanie uruchomiony system nieodpłatnej pomocy prawnej dla ubogich - którego brak jest nam od lat wytykany przez Unię Europejską - zawsze pozostanie nisza dla tego rodzaju działalności prowadzonej przez samorządy prawnicze.

"Gdy wreszcie powstanie taka ustawa, będzie ona dotyczyć zapewnienia niezamożnym obywatelom prawnika w sądzie czy w urzędach. Ale nawet wtedy ludzie będą potrzebować szybkiej porady, co robić w razie śmierci kogoś z rodziny, co ze spadkami, czy też - jak napisać testament" - powiedział.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA