Pobierający renty socjalne mogą dorobić więcej niż w 2011 r.
REKLAMA
Zmiana przepisów ma zachęcić do zwiększeniaaktywności zawodowej osoby uprawione do renty socjalnej, czyliosoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy z powodu naruszeniasprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18 roku życia, w trakcie naukiw szkole bądź
- w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 rokużycia lub w trakcie studiów doktoranckich czy aspiranturynaukowej.
REKLAMA
Ustawa nowelizuje art. 10 ust 6 ustawy o renciesocjalnej, zwiększając kwotę przychodów, której osiągnięcieskutkuje zawieszeniem prawa do renty socjalnej, do 70 proc.przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowyogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celówemerytalnych.
Jak dotąd wypłata renty socjalnej jest zawieszanaw tych miesiącach, w których otrzymująca ją osoba osiągnęłaprzychody przekraczające w łącznej kwocie 30 proc. przeciętnegomiesięcznego wynagrodzenia. Ta grupa rencistów jest więc w znaczniegorszej sytuacji niż pozostali uprawnieni do świadczeńemerytalno-rentowych, którzy mogą dorobić aż do 70 proc. średniejpłacy krajowej.
Szacuje się, że w Polsce około 250 tys. osób pobiera rentysocjalne. Renta socjalna jest najniższym świadczeniem wypłacanymprzez ZUS i stanowi 84 proc. najniższej renty z tytułu niezdolnoścido pracy, tzn. średnio ok. 608 zł brutto.
REKLAMA