REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Godło narodowe obowiązkowo na strojach reprezentacji

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek umieszczania godła narodowego na strojach polskich reprezentacji przewiduje przygotowany przez prezydenta projekt nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie oraz o pieczęciach państwowych i ustawy o sporcie. Projekt w środę został skierowany do Sejmu.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał i przedstawił swój projekt w środę w Muzeum Sportu i Turystyki w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

"Myślę, że na wszelki wypadek warto (...) jednak stworzyć reguły ustawowe, które na przyszłość uchroniłyby nas wszystkich - jednych przed pokusami, a drugich przed dyskomfortem z tytułu ewentualnych ponownych pomysłów, aby orzeł polski nie towarzyszył tak w pełni sportowym sukcesom i sportowej walce polskich reprezentantów narodowych" - oświadczył prezydent.

Jak zaznaczył, "wszyscy przeżywaliśmy chwile wielkiego zdumienia i (...) zaniepokojenia pomysłami, aby polska reprezentacja sportowa nie występowała z dumnym, białym orłem na stroju sportowym".

REKLAMA

"Cieszę się bardzo, że ta decyzja została zmieniona, że wycofano się z niedobrego pomysłu" - powiedział prezydent. Chodzi o decyzję PZPN z początku listopada w sprawie strojów, w których polska reprezentacja w piłce nożnej miała wystąpić podczas Euro 2012.

Znalazło się na nich logo PZPN oraz logo producenta, natomiast zabrakło tradycyjnej naszywki z orzełkiem, co wywołało ogromne oburzenie wśród kibiców. Po kilkunastu dniach związek poinformował, że podjął decyzję o przywróceniu godła narodowego na koszulki reprezentacji Polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawiązując do miejsca, gdzie odbywała się środowa uroczystość, Komorowski zaznaczył, że w Muzeum Sportu i Turystyki zgromadzone są pamiątki, które przypominają sukcesy sportowe, "którym zawsze towarzyszył orzeł polski".

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, projekt prezydencki gwarantuje obecność polskiego godła na strojach reprezentacji kraju, w tym na strojach reprezentacji olimpijskiej. Odstępstwo od tej zasady - według projektu - będzie mogło wynikać wyłącznie z wiążących Polskę przepisów międzynarodowych federacji lub Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, które zakazują albo przewidują obowiązek stosowania innych symboli, jak na przykład barwy narodowe.

Ponadto projekt daje polskim związkom sportowym i Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu prawo wykorzystywania dla swoich celów gospodarczych przedmiotów odwzorowujących strój reprezentacji.

REKLAMA

W uroczystości podpisania projektu ustawy przez prezydenta wzięli udział byli sportowcy: lekkoatletka, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Irena Szewińska; florecista, sekretarz Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński; mistrz olimpijski w gimnastyce, poseł Leszek Blanik oraz szermierz Wojciech Zabłocki.

Krzesiński, przemawiając w imieniu PKOl i "całej polskiej rodziny sportowej", podziękował prezydentowi za jego inicjatywę. "Okazuje się, że czasami trzeba uregulować od strony prawnej sprawy oczywiste" - powiedział. Zaznaczył, że projekt prezydencki jest zgodny z "przemyśleniami i wytycznymi" rozwiązań, nad którymi pracował także PKOl.

Sekretarz PKOl zaznaczył, że w przypadku niektórych dyscyplin sportu regulacje międzynarodowych federacji nie zezwalają na symbolikę narodową na strojach. W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Krzesiński wyjaśnił, że chodzi m.in. o takie dyscypliny jak siatkówka, szermierka (barwy narodowe umieszczone są na górnej części spodni), taekwondo (zawodnicy nie mogą mieć żadnych innych oznakowań niż trzyliterowy skrót nazwy państwa), czy łyżwiarstwo figurowe.

Irena Szewińska w rozmowie z dziennikarzami podkreślała, że orzełek na piersiach sportowca to dla niej sprawa oczywista. "Zawsze byłam dumna, gdy startowałam w reprezentacji Polski z orzełkiem na piersiach" - powiedziała. Mistrzyni olimpijska wyznała, że dodawało jej to skrzydeł podczas zmagań sportowych.

W uzasadnieniu do projektu prezydenckiego zaznaczono, że w obecnym stanie prawnym przepisy ustawy o sporcie przewidują możliwość używania w stroju reprezentacji kraju lub w stroju reprezentacji olimpijskiej wizerunku orła. Przepisy te nie są jednak obligatoryjne, a fakultatywne.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Komu pracodawca musi podać wysokość twoich zarobków

Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Bardzo trudny QUIZ z geografii. Pytamy o mało znane miejsca. Polegniesz już na 3. pytaniu?
W tym quizie zadajemy Wam pytania dotyczące geografii. Pytamy o miejsca mało znane, które znają tylko prawdziwi znawcy i koneserzy tej dziedziny nauki. Odpowiesz na wszystkie pytania? Nawet, jeśli czegoś nie wiesz, spróbuj. Zawsze można się przecież czegoś dowiedzieć.
Aktywnie w żłobku: Wiadomo, kiedy ZUS wypłaci pierwsze świadczenia za październik

ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty świadczenia Aktywnie w żłobku znajdą się na rachunkach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów 29 listopada 2024 r. W tym dniu ZUS przekaże na rachunki tych placówek świadczenie za październik. Placówki powinny wprowadzać dane do rejestrów żłobków (tzw. RKZ-5) do 5 dnia roboczego danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Pierwszy urlop wypoczynkowy. Jak ustalić prawo do urlopu i jego wymiar?

W pierwszym roku swojej pierwszej w życiu pracy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak zasady ustalania prawa do urlopu i jego wymiar nie są takie same jak pracowników z dłuższym stażem pracy.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

REKLAMA

Czy 24 listopada to niedziela handlowa?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA