REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Godło narodowe obowiązkowo na strojach reprezentacji

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek umieszczania godła narodowego na strojach polskich reprezentacji przewiduje przygotowany przez prezydenta projekt nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie oraz o pieczęciach państwowych i ustawy o sporcie. Projekt w środę został skierowany do Sejmu.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał i przedstawił swój projekt w środę w Muzeum Sportu i Turystyki w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

"Myślę, że na wszelki wypadek warto (...) jednak stworzyć reguły ustawowe, które na przyszłość uchroniłyby nas wszystkich - jednych przed pokusami, a drugich przed dyskomfortem z tytułu ewentualnych ponownych pomysłów, aby orzeł polski nie towarzyszył tak w pełni sportowym sukcesom i sportowej walce polskich reprezentantów narodowych" - oświadczył prezydent.

Jak zaznaczył, "wszyscy przeżywaliśmy chwile wielkiego zdumienia i (...) zaniepokojenia pomysłami, aby polska reprezentacja sportowa nie występowała z dumnym, białym orłem na stroju sportowym".

REKLAMA

"Cieszę się bardzo, że ta decyzja została zmieniona, że wycofano się z niedobrego pomysłu" - powiedział prezydent. Chodzi o decyzję PZPN z początku listopada w sprawie strojów, w których polska reprezentacja w piłce nożnej miała wystąpić podczas Euro 2012.

Znalazło się na nich logo PZPN oraz logo producenta, natomiast zabrakło tradycyjnej naszywki z orzełkiem, co wywołało ogromne oburzenie wśród kibiców. Po kilkunastu dniach związek poinformował, że podjął decyzję o przywróceniu godła narodowego na koszulki reprezentacji Polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawiązując do miejsca, gdzie odbywała się środowa uroczystość, Komorowski zaznaczył, że w Muzeum Sportu i Turystyki zgromadzone są pamiątki, które przypominają sukcesy sportowe, "którym zawsze towarzyszył orzeł polski".

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, projekt prezydencki gwarantuje obecność polskiego godła na strojach reprezentacji kraju, w tym na strojach reprezentacji olimpijskiej. Odstępstwo od tej zasady - według projektu - będzie mogło wynikać wyłącznie z wiążących Polskę przepisów międzynarodowych federacji lub Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, które zakazują albo przewidują obowiązek stosowania innych symboli, jak na przykład barwy narodowe.

Ponadto projekt daje polskim związkom sportowym i Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu prawo wykorzystywania dla swoich celów gospodarczych przedmiotów odwzorowujących strój reprezentacji.

REKLAMA

W uroczystości podpisania projektu ustawy przez prezydenta wzięli udział byli sportowcy: lekkoatletka, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Irena Szewińska; florecista, sekretarz Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński; mistrz olimpijski w gimnastyce, poseł Leszek Blanik oraz szermierz Wojciech Zabłocki.

Krzesiński, przemawiając w imieniu PKOl i "całej polskiej rodziny sportowej", podziękował prezydentowi za jego inicjatywę. "Okazuje się, że czasami trzeba uregulować od strony prawnej sprawy oczywiste" - powiedział. Zaznaczył, że projekt prezydencki jest zgodny z "przemyśleniami i wytycznymi" rozwiązań, nad którymi pracował także PKOl.

Sekretarz PKOl zaznaczył, że w przypadku niektórych dyscyplin sportu regulacje międzynarodowych federacji nie zezwalają na symbolikę narodową na strojach. W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Krzesiński wyjaśnił, że chodzi m.in. o takie dyscypliny jak siatkówka, szermierka (barwy narodowe umieszczone są na górnej części spodni), taekwondo (zawodnicy nie mogą mieć żadnych innych oznakowań niż trzyliterowy skrót nazwy państwa), czy łyżwiarstwo figurowe.

Irena Szewińska w rozmowie z dziennikarzami podkreślała, że orzełek na piersiach sportowca to dla niej sprawa oczywista. "Zawsze byłam dumna, gdy startowałam w reprezentacji Polski z orzełkiem na piersiach" - powiedziała. Mistrzyni olimpijska wyznała, że dodawało jej to skrzydeł podczas zmagań sportowych.

W uzasadnieniu do projektu prezydenckiego zaznaczono, że w obecnym stanie prawnym przepisy ustawy o sporcie przewidują możliwość używania w stroju reprezentacji kraju lub w stroju reprezentacji olimpijskiej wizerunku orła. Przepisy te nie są jednak obligatoryjne, a fakultatywne.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA