REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Celnicy mogą zająć podróbki niewprowadzone na obszar Unii

REKLAMA

Unijni celnicy mogą zająć towary w składzie celnym lub będące przedmiotem tranzytu przez terytorium UE, nawet przed ich wwozem na obszar Unii, jeśli zostaną one uznane za towary podrobione lub pirackie - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Wyrok dotyczy tego, czy i pod jakimi warunkami organy celne państw unijnych mogą zająć towary pochodzące z państw trzecich (czyli spoza UE), będące imitacją lub kopią produktów chronionych w Unii prawami własności intelektualnej.

REKLAMA

Wyrok dotyczy dwóch spraw (C-496/09 i C-445/09). W pierwszej belgijscy celnicy skontrolowali przesyłkę zawierającą elektryczne maszynki do golenia pochodzące z Chin i przypominające niektóre wzory maszynek do golenia marki Philips. Podejrzewając, że chodziło o "towary pirackie", celnicy dokonali ich zajęcia. Koncern Philips wszczął postępowanie przed holenderskim sądem przeciw trzem spółkom uczestniczącym w wytwarzaniu, sprzedaży i transporcie tych maszynek.

W drugiej sprawie brytyjscy celnicy skontrolowali partię telefonów komórkowych i akcesoriów do nich. Artykuły również pochodziły z Chin i miały trafić do Kolumbii. Nokia potwierdziła, że to imitacja jej produktów i złożyła wniosek o zajęcie przesyłki. Wniosek nie został jednak uwzględniony. Brytyjskie organy celne argumentowały, że towary będące przedmiotem tranzytu z państwa trzeciego do innego państwa trzeciego nie mogą być uznane za "towary podrobione" w rozumieniu prawa Unii, nie można zatem ich zająć.

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości zbadał w pierwszej kolejności przesłanki tymczasowego zajęcia towarów objętych procedurą zawieszającą (procedura ta pozwala, by towary niewspólnotowe nie zostały objęte m.in. cłem i innymi opłatami).

REKLAMA

Trybunał stwierdził, że towary pochodzące z państw trzecich mogą naruszać prawa własności intelektualnej, jeżeli w czasie objęcia ich procedurą zawieszającą na obszarze celnym Unii, a nawet przed ich wwozem na ten obszar, są one przedmiotem sprzedaży, oferty lub reklamy skierowanej do konsumentów w Unii).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego - jak orzekł Trybunał - organ celny, który stwierdził, że w składzie lub w tranzycie znajdują się towary będące imitacją lub kopią produktu chronionego w Unii, może podjąć działania, gdy poszlaki wskazują, iż podmiot lub podmioty biorące udział w wytwarzaniu, spedycji lub dystrybucji towarów - mimo że nie przystąpiły jeszcze do skierowania tych towarów do konsumentów w Unii - zamierzają właśnie to zrobić lub ukrywają swoje zamiary handlowe.

Taką poszlaką może być fakt, że nie zostało zgłoszone przeznaczenie towarów, podczas gdy procedura zawieszająca tego wymaga. Podejrzenie może też budzić brak szczegółowych lub wiarygodnych informacji co do tożsamości lub adresu producenta lub nadawcy towarów. Na ukryte zamiary handlowe może też wskazywać brak współpracy z organami celnymi albo ujawnienie dokumentów lub korespondencji dotyczących tych towarów, które pozwalają przyjąć, że towary te mają być skierowanie do konsumentów w UE.

Trybunał podkreślił, że towary, w odniesieniu do których nie wykazano, że są przeznaczone do wprowadzenia do obrotu w Unii, nie mogą być uznane za "towary podrobione" i "towary pirackie". Jednak - jak przypomniał - nawet, gdy nie ma dowodu naruszenia prawa własności intelektualnej, mogą one zostać zajęte z innych względów, np. gdy zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu.

"Na dzisiejsze orzeczenie właściciele praw własności intelektualnej i europejskie organy celne, którzy wspólnie zmagają się z walce z podróbkami zalewającymi Europę, czekali dwa lata. Pozostawia jednak ono duży niedosyt" - powiedziała Julia Bonder-Le Berre z kancelarii Baker & McKenzie.

"Niestety, Trybunał nie rozstrzygnął jednoznacznie kwestii, czy organy celne mają kompetencje do zatrzymywania i niszczenia podróbek znajdujących się w tranzycie przez Europę" - dodała.

"Trybunał dał jedynie wskazówkę, że towary w tranzycie mogą być uznane za towary podrobione lub towary pirackie, jeżeli zostanie wykazane, że są one przeznaczone do wprowadzenia na rynek Unii. Wykazanie takiej okoliczności będzie jednak podstawowym problemem, przed którym zostaną postawieni właściciele znaków towarowych i praw autorskich" - powiedziała Bonder-Le Berre z kancelarii Baker & McKenzie.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

REKLAMA