REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy krajowe nie mogą ograniczać odpowiedzialności sędziów

REKLAMA

Włoskie przepisy są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej w zakresie, w jakim wyłączają odpowiedzialność cywilną sędziów za szkody wyrządzone obywatelom w związku z naruszeniem prawa Unii - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Chodziło o ogólną zasadę odpowiedzialności państw członkowskich z tytułu naruszenia prawa Unii Europejskiej. Prawo to nakazuje państwom członkowskim naprawić szkodę wyrządzoną jednostce (obywatelowi) w związku z naruszeniem tego prawa, niezależnie od tego, jaki organ spowodował szkodę. Zasada ta ma zastosowanie również wtedy, gdy prawo naruszył sąd.

W sprawie rozpatrywanej przez Trybunał, Komisja Europejska zarzuciła włoskiej ustawie, że wyłącza ona odpowiedzialność państwa za szkody, gdy naruszenie prawa Unii wynika z wykładni prawa lub z oceny dowodów i okoliczności faktycznych dokonanych przez sąd włoski.

Zastrzeżenia Komisji budziło też to, że w pozostałych wypadkach włoska ustawa daje prawo dochodzenia odpowiedzialności tylko wtedy, gdy dowiedziona zostanie wina umyślna lub poważne uchybienie organu.

REKLAMA

Rozpatrując pierwszy zarzut Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że przepisy włoskie wyłączają odpowiedzialność państwa w zakresie wykładni przepisów prawa oraz oceny dowodów i okoliczności faktycznych. Tymczasem prawo UE nie pozwala na takie generalne wyłączenie odpowiedzialności państwa za szkody wyrządzone jednostkom w związku z naruszeniem unijnego prawa, które można przypisać sądowi orzekającemu w ostatniej instancji.

Odnosząc się do zarzutu ograniczenia odpowiedzialności państwa, Trybunał przypomniał, że państwo członkowskie UE musi naprawić szkodę wyrządzoną w związku z naruszeniem prawa Unii, jeśli spełnione są warunki: naruszony przepis prawa musi stanowić źródło uprawnień dla jednostek, naruszenie musi być wystarczająco poważne i musi istnieć bezpośredni związek przyczynowy między uchybieniem zobowiązaniom ciążącym na państwie a szkodą poniesioną przez jednostkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do odpowiedzialności państwa za szkody wyrządzone działaniem sądu krajowego orzekającego w ostatniej instancji stosują się te same zasady - stwierdził Trybunał. Dlatego "wystarczająco poważne naruszenie przepisu prawa" następuje, gdy sąd krajowy naruszył w sposób oczywisty obowiązujące prawo - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 24 listopada 2011 r. w sprawie C-379/10 Komisja / Włochy.

Trybunał podkreślił, że przepisy krajowe mogą precyzować charakter lub stopień naruszenia powodujący odpowiedzialność państwa, ale w żadnym razie nie mogą nakładać dalej idących warunków.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Komu pracodawca musi podać wysokość twoich zarobków

Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Bardzo trudny QUIZ z geografii. Pytamy o mało znane miejsca. Polegniesz już na 3. pytaniu?
W tym quizie zadajemy Wam pytania dotyczące geografii. Pytamy o miejsca mało znane, które znają tylko prawdziwi znawcy i koneserzy tej dziedziny nauki. Odpowiesz na wszystkie pytania? Nawet, jeśli czegoś nie wiesz, spróbuj. Zawsze można się przecież czegoś dowiedzieć.
Aktywnie w żłobku: Wiadomo, kiedy ZUS wypłaci pierwsze świadczenia za październik

ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty świadczenia Aktywnie w żłobku znajdą się na rachunkach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów 29 listopada 2024 r. W tym dniu ZUS przekaże na rachunki tych placówek świadczenie za październik. Placówki powinny wprowadzać dane do rejestrów żłobków (tzw. RKZ-5) do 5 dnia roboczego danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Pierwszy urlop wypoczynkowy. Jak ustalić prawo do urlopu i jego wymiar?

W pierwszym roku swojej pierwszej w życiu pracy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak zasady ustalania prawa do urlopu i jego wymiar nie są takie same jak pracowników z dłuższym stażem pracy.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

REKLAMA

Czy 24 listopada to niedziela handlowa?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA