REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana KPC: Eksmisja do pomieszczenia tymczasowego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Trudno jest pogodzić dwa, co do zasady przeciwstawne interesy: lokatorów, którzy nie mają tytułu prawnego do zajmowanego pomieszczenia, oraz interesy właścicieli lokali, którzy mając tytuł prawny do lokalu, nie mogą wyegzekwować orzeczonej przez sąd eksmisji i korzystać z lokali będących ich własnością.

Dlatego podstawowym problemem, przed którym od wielu lat stoi polski ustawodawca oraz organy stosujące prawo, jest z jednejstrony zapewnienie wykonania normy zakazującej eksmisji bez wskazania lokalu lubpomieszczenia, do którego może ona nastąpić, z drugiej zaś zapewnieniewykonania orzeczeń sądowych nakazujących eksmisję z lokalu mieszkalnego, zuwzględnieniem praw i interesów innych osób, a także interesu publicznego.

REKLAMA

Warto przy tym wskazać, że zgodnie z art. 1046 § 4ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z1964 r. Nr 43, poz. 296, ze zm., dalej „k.p.c.”), nie jest co do zasady dopuszczalnatzw. eksmisja „na bruk”. Oznacza to w praktyce, że osoba obowiązana do opuszczenia lokalu służącego zaspokajaniu jejpotrzeb mieszkaniowych, która nie maprawa do lokalu socjalnego lub zamiennego, nie może zostać wyeksmitowana bez zapewnienia jej pomieszczeniatymczasowego.

Wychodząc naprzeciw powyższym problemom, dnia 4listopada 2010 r. Trybunał Konstytucyjny(dalej „TK”) wydał wyrok w sprawiezgodności art. 1046 § 4 k.p.c. z Konstytucją (sprawa K 19/06). TK orzekł, że powyższy przepis jest niezgodny z art. 2 Konstytucji iwynikającą z niego zasadą prawidłowej legislacji, z art. 45 ust. 1 oraz z art.64 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji, a ponadto w zakresie, w jakimdotyczy wykonania obowiązku opróżnienia lokalu mieszkalnego orzeczonegowyrokiem sądowym z powodu znęcania się nad rodziną, jest niezgodny także z art.71 ust. 1 Konstytucji.

REKLAMA

Wydając wyrok w tej sprawie, TK odroczył utratę mocy obowiązującej wskazanegoprzepisu o 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku, co powoduje, że utraci onmoc obowiązującą 17 listopada 2011 r. Wpraktyce, w przypadku gdyby nie weszły w życie w tym zakresie inne przepisyprawne, oznaczałoby to, iż po 17 listopada 2011 r. przestałby obowiązywać tzw. zakaz eksmisji na bruk, a komornik niemusiałby wstrzymywać się z wykonaniem wyroku eksmisyjnego do czasu zapewnieniadotychczasowemu lokatorowi pomieszczenia tymczasowego.

Warto w tym miejscu przypomnieć, dlaczego TK uznał art.1046 § 4 k.p.c. w dotychczasowym brzmieniu za niezgodny ze wskazanymiprzepisami Konstytucji. TK orzekł, że powyższyprzepis jest niezgodny z art. 2 Konstytucji i wynikającą z niego zasadąprawidłowej legislacji, ponieważ stopień niedookreśloności tego przepisu jestznaczny, uniemożliwia on prawidłową wykładnię i stosowanie zaskarżonegoprzepisu oraz ustalenie praw i obowiązków dłużnika, wierzyciela i gminy wodniesieniu do zapewnienia dłużnikowi pomieszczenia tymczasowego. Jak wskazałTK, konsekwencją braku precyzyjnegookreślenia obowiązków związanych z zapewnieniem lokalu tymczasowego jestniewykonywanie tych obowiązków przez wskazane podmioty. W praktyce powodujeto, że wyroki eksmisyjne nie są wykonywane albo są wykonywane ze znacznymopóźnieniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

TK wskazał również, że art. 1046 § 4 k.p.c. jest niezgodny z art. 45 ust. 1 Konstytucji,zgodnie z którym każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawybez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisłysąd, a także z art. 64 ust. 1 w związkuz art. 31 ust. 3 Konstytucji, według którego każdy ma prawo do własności,innych praw majątkowych oraz prawo dziedziczenia, zaś ograniczenie tych prawmoże zostać ustanowione tylko przy spełnieniu przesłanek określonych w art. 31ust. 3 Konstytucji. Ponadto, w zakresie,w jakim wskazany przepis dotyczył wykonania obowiązku opróżnienia lokalumieszkalnego orzeczonego wyrokiem sądowym z powodu znęcania się nad rodziną, TKuznał go za niezgodny także z art. 71 ust. 1 Konstytucji, według któregopaństwo w swojej polityce uwzględnia dobro rodziny, a rodziny wielodzietne,niepełne i znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej powinny być otoczoneszczególną pomocą ze strony władz publicznych.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że w dniu 16 listopada 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy oochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksucywilnego oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U.z 2011 r. Nr 224, poz. 1342, dalej„nowelizacja”), którą przedstawimy szerzej w naszej publikacjiz dnia 16listopada 2011 r. Nowelizacja uzupełni lukę, która mogłaby powstać na skutekwyroku TK uznającego art. 1046 § 4 k.p.c. za niezgodny z Konstytucją ipowodującego utratę mocy obowiązującej tego przepisu.

Podsumowując, konsekwencjąwskazanego wyroku TK będzie utrata z dniem 17 listopada 2011 r. mocyobowiązującej przez art. 1046 § 4 k.p.c. w dotychczasowym brzmieniu, zgodnie zktórym wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzebmieszkaniowych komornik nie może dokonać eksmisji dłużnika do czasu, gdy gminawskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie. Jednocześnie,warto wskazać, że nowelizacja, która wejdzie w życie 16 listopada 2011 r.wprowadzi nowe brzmienie wskazanego przepisu, uzupełni lukę, która mogłabypowstać przez powyższy wyrok TK, a tym samym w większym stopniu zabezpieczyinteresy właścicieli lokali, którzy będą mogli wyegzekwować orzeczoną przez sądeksmisję i korzystać z lokali będących ich własnością.

Aneta Wrona-Kłoczko

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA