REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie projekt dot. systemów rozrachunkowych

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt, który ma wdrożyć unijną dyrektywę dotyczącą m.in. systemów rozrachunkowych, ale przyjęcie go wstrzymano z powodu wyborów parlamentarnych - poinformował resort. MF zapowiada, że chce kontynuować prace nad nim.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska wezwała Polskę i Słowenię do wdrożenia przepisów dotyczących systemów rozrachunkowych i uzgodnień dotyczących zabezpieczeń finansowych na rynkach finansowych.

W komunikacie KE wskazano, że Polska i Słowenia mają dwa miesiące na zgłoszenie, jakie środki zostaną przez nie podjęte w celu wdrożenia unijnych przepisów. Wskazano, że przepisy te zawarte są w dyrektywie 2009/44/WE i powinny były zostać wdrożone przez państwa członkowskie przed 1 stycznia 2011 r.

REKLAMA

"Skierowane do Polski i Słowenii wezwania mają formę uzasadnionej opinii, która stanowi drugi etap postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. W przypadku gdyby państwa te nie zgłosiły w terminie dwóch miesięcy środków mających na celu pełne wdrożenie dyrektywy, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zwrócić się do niego o nałożenie kar finansowych" - napisano w komunikacie.

Ministerstwo finansów wyjaśniło PAP, że wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektywy przewidziano w projekcie nowelizacji ustawy o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami.

Od listopada 2010 r. do sierpnia 2011 r. dokonano uzgodnień wewnątrzresortowych, uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Projekt był przedmiotem konferencji uzgodnieniowej, został przyjęty m.in. przez Komitet do Spraw Europejskich, Komitet Stały Rady Ministrów, uzyskał opinię Europejskiego Banku Centralnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Następnie projekt w dniu 5 sierpnia 2011 r. został przekazany do przyjęcia przez Radę Ministrów i przekazania go do prac w Parlamencie. Rada Ministrów dnia 25 sierpnia 2011 r. zwróciła projekt, uzasadniając to niemożnością jego przyjęcia przez Parlament w obecnej kadencji Sejmu i Senatu" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Małgorzata Brzoza.

Wyjaśniła, że z tego powodu prace nad wdrożeniem dyrektywy nie mogły być kontynuowane do czasu wyborów parlamentarnych, czyli 9 października 2011 r.

"Ministerstwo Finansów uznając, że powinna nastąpić kontynuacja prac nad projektem, podejmie działania w zakresie przekazania projektu Radzie Ministrów celem przyjęcia i przekazania do dalszych prac w Parlamencie" - zaznaczyła.

Według MF projekt wdrażający dyrektywę UE ma charakter techniczny, a jego treść przy prowadzeniu prac od początku nie uległaby żadnej zmianie w porównaniu do już wypracowanej treści.

REKLAMA

Według KE dyrektywa, której Polska nie wdrożyła, upraszcza i wyjaśnia szereg kwestii, które mają na celu ułatwienie stosowanie dyrektywy w sprawie zamknięcia rozliczeń (98/26/WE) i dyrektywy w sprawie zabezpieczeń finansowych (2002/47/WE).

"Rozszerza też zakres ochrony zapewnianej przez obie dyrektywy, obejmując nim wierzytelności kredytowe kwalifikujące się do stosowania jako zabezpieczenie operacji kredytowych banku centralnego, aby ułatwić ich stosowanie na całym terytorium UE" - poinformowano.

Według KE jest to nieodzowne dla stabilności rynków finansowych, zwłaszcza w czasach zawirowań rynkowych. Ponadto dyrektywa przyczynia się do wspierania działalności transgranicznej oraz do wzmocnienia konkurencyjności.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA