Będą nowe przepisy dotyczące ludzkich prochów
REKLAMA
REKLAMA
Nad projektem pracuje obecnie międzyresortowy zespół, którym kieruje zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand. "Mamy już przygotowane założenia ustawy, obecnie zbieramy dane z innych krajów, w celu porównania. Projekt ustawy przedstawimy na wiosnę" - podkreślił w rozmowie z PAP.
REKLAMA
Dodał, że w ustawie zostanie uregulowana m.in. kwestia rozsypywania prochów w tzw. ogrodach pamięci. "Przewidujemy także prawną ochronę opuszczonych zabytkowych grobowców. Chodzi o to, by nie można było ich niszczyć. Uregulowane zostaną także kwestie związane z pochówkiem w kościołach. Pojawił się także pomysł dotyczący małych tzw. prywatnych cmentarzy, ale na razie za wcześnie na szczegóły" - powiedział Orgelbrand.
Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego podkreślił, że nowe przepisy mają wyraźnie zakazać m.in. przekazywania zwłok dla celów rozrywkowych, czyli np. na wystawy ludzkich ciał lub wykonywania z nich biżuterii. Ułatwione ma być z kolei przekazywanie zwłok dla celów dydaktycznych. Uproszczone miałyby zostać także formalności związane z przywozem zwłok z zagranicy.
Planowana ustawa ma prawnie usankcjonować alternatywne formy pochówków i pogrzebów, np. rozsypywanie prochów czy też zatapianie zwłok w morzu. Ponadto wprowadzone do ustawy zapisy pozwalałyby na przechowywanie prochów zmarłych np. w domu. Innym z planowanych rozwiązań jest powołanie przy starostwach powiatowych urzędu koronera, czyli lekarza zajmującego się potwierdzaniem zgonów i stwierdzaniem ich przyczyn.
Nowa ustawa, według GIS, ma być dostosowana do zmian obyczajowych i technicznych, jakie w społeczeństwie zaszły w ostatnich dekadach. Aktualna ustawa pochodzi z lat 50., jednak w dużej mierze opiera się jeszcze na przepisach przedwojennych, z 1932 roku.
REKLAMA