Składki zdrowotne dla rolników na nowych zasadach?
REKLAMA
- Wierzę, że do inauguracyjnego posiedzenia Sejmu rząd wypracuje taki projekt - powiedział Sawicki. Nowe przepisy opracowuje zespół kierowany przez ministra w kancelarii premiera Michała Boniego.
Sprawa dotyczy ubiegłorocznego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z konstytucją przepisów związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym rolników i wyznaczył 15 miesięcy na poprawienie przepisów. Nowe rozwiązania powinny obowiązywać najpóźniej od 4 lutego 2012 r.
Obecnie za 1,5 mln rolników składkę zdrowotną płaci budżet państwa. Wcześniej wysokość środków przekazywanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do Narodowego Funduszu Zdrowia wyliczana była w oparciu o wartość 1 kwintala żyta (100 kg). Rząd zdecydował, że składkę w 2011 r. do NFZ określi kwotowo i wyliczył ją na 1,8 mld zł.
Orzeczenie TK mówi o tym, że składkę zdrowotną należy powiązać z sytuacją dochodową rolników. Dotyczy ono 1,1 mln rolników, natomiast nie członków ich rodzin.
REKLAMA
Sawicki zaznaczył, że PSL ma przygotowany projekt przepisów dotyczących składki zdrowotnej rolników. Przewiduje on, że za rolników, którzy mają niskie dochody, tak jak dotychczas, składkę będzie płacił budżet. Zaś rolnicy, którzy mają dobrą sytuację ekonomiczną będą płacili 1,25 proc. od swoich dochodów, a 7,75 proc. od dochodu powinno być opłacane z podatku gruntowego. Minister dodał, że kwestią techniczną do ustalenia pozostaje, kto będzie przekazywał te pieniądze.
- Jeżeli analizujemy różne warianty, to okazuje się, że orzeczenie TK, które w zamyśle Rzecznika Praw Obywatelskich miało przynieść państwu dochody i zobowiązać rolników do płacenia za siebie składki, dodatkowych dochodów do budżetu nie przynosi, a nakłada dodatkowe obowiązki i powoduje koszty administracyjne - powiedział Sawicki. Dodał, że wierzy, iż zespół Boniego zaproponuje w tej sprawie rozsądne rozwiązanie.
Na 2012 r. na składki zdrowotne rolników jest zarezerwowana kwota 1,8 mld zł.
REKLAMA