REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Możliwość decydowania o leczeniu dopiero po ukończeniu 16 lat

Subskrybuj nas na Youtube
fot. shutterstock
fot. shutterstock
/
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy, które uzależniają prawo do współdecydowania o swoim leczeniu lub operacji od ukończenia 16 lat, są zgodne z konstytucją i konwencją o prawach dziecka ONZ - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny, który badał skargę rzecznika praw obywatelskich.

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku leczenia małoletniego, który ukończył 16 lat, wymagana jest zgoda i małoletniego, i jego opiekuna. Natomiast zdanie małoletniego, który nie ukończył jeszcze 16 lat, nie ma żadnego znaczenia prawnego, choć zgodnie z Kodeksem cywilnym osoby takie mają już ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

RPO Irena Lipowicz w ub.r. zaskarżyła do TK kilka ustaw dotyczących tej kwestii. Jej zdaniem zapisanie kryterium wieku, a nie dojrzałości i zdolności do oceny sytuacji ogranicza młodszym pacjentom korzystanie z wolności osobistej gwarantowanej przez konstytucję i Konwencją ONZ o Prawach Dziecka z 1989 r. Wskazała m.in., że nieletni np. ponosi odpowiedzialność karną, jeśli w chwili przestępstwa ma ukończone 15 lat, a stopień jego rozwoju przemawia za pociągnięciem do odpowiedzialności. Była to pierwsza skarga do TK autorstwa Lipowicz - powołanej po śmierci RPO Janusza Kochanowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

TK zwrócił uwagę, że konstytucja i konwencja "z jednej strony niewątpliwie statuują prawa dziecka, z drugiej strony jednak równie niewątpliwie opierają się na założeniu jego niesamodzielności i potrzebie kontroli jego poczynań", zakładając tym samym "ograniczenie wolności i praw dziecka".

Trybunał zauważył, że konstytucja i konwencja nakazują zapoznać się z opinią dziecka w jego własnych sprawach oraz uszanować jego stanowisko, "nie wymagają jednak, aby ze zdaniem tym wiązać jakiekolwiek bezpośrednie skutki prawne".

REKLAMA

Zdaniem TK osoby bliskie są najbardziej predestynowane, by dokonać właściwej oceny tego, co jest zgodne z dobrem małoletniego, ponieważ znają jego potrzeby, sytuację i wrażliwość. Dlatego zaskarżone rozwiązanie "jest zgodne z konstytucją i konwencją o prawach dziecka, choć może być oceniane jako niesatysfakcjonujące".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał uznał, że przepisy dotyczące zgody małoletnich pacjentów na różne zabiegi są niekonsekwentne - np. w przypadku zgody na pobranie szpiku kostnego lub udział w eksperymencie medycznym nie przewidują granicy 16 lat, a w przypadku zgody na aborcję konieczna jest zgoda małoletniej powyżej 13. roku życia. Wskazał jednak, że "niejednorodność rozwiązań sama przez się nie jest podstawą niekonstytucyjności".

Zaznaczył też, że przypadki, gdy jest wymagana zgoda pacjenta w wieku poniżej 16 lat, występują niezwykle rzadko, i nie należy ich przenosić na grunt typowych świadczeń medycznych - a takich dotyczą zaskarżone przepisy.

Zdaniem Trybunału rezygnacja ze sztywnego kryterium wieku na rzecz uzależnienia wymagania osobistej zgody małoletniego pacjenta od poziomu jego rozwoju wiązałaby się z koniecznością stworzenia instytucjonalnej kontroli tego poziomu w każdym indywidualnym przypadku. "Oznaczałoby to konieczność stworzenia profesjonalnej służby w każdym niemal zakładzie opieki zdrowotnej, opóźniałoby także udzielenie pomocy lekarskiej" - uznał TK.

"Inna możliwość - pozostawienie decyzji w gestii personelu medycznego - mogłoby prowadzić do znacznie poważniejszych naruszeń praw pacjentów aniżeli te, które zdaniem wnioskodawcy mają miejsce na gruncie obowiązujących przepisów" - ocenił Trybunał.

Skarga wniesiona przez RPO dotyczyła przepisów ustaw o ochronie zdrowia psychicznego, o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Skargę poparł prokurator generalny. Jego przedstawiciel argumentował, że nieuwzględnienie stopnia rozwoju dziecka i jego zdolności do oceny sytuacji jest sprzeczne z konstytucją. Zwrócił uwagę, że zgoda niepełnoletnich na zabieg medyczny ma charakter nie samodzielny, lecz kumulatywny - potrzebna jest także zgoda opiekunów - i nie zmieniłoby tego także uzależnienie zgody od stopnia rozwoju dziecka, nie byłoby więc obawy, że "ta autonomia mu zaszkodzi".

O uznanie konstytucyjności zaskarżonych przepisów wystąpił Sejm.

Trybunał postanowił nie odraczać we wtorek rozprawy mimo nieobecności mającej reprezentować Sejm Beaty Kempy.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Żałoba narodowa. Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Kwestie dotyczące wprowadzenia żałoby narodowej w Polsce uregulowane są ustawą z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Czym jest żałoba narodowa? Kiedy jest wprowadzana? Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Pociąg do Chorwacji 2025. Minister Klimczak: obiad w Warszawie śniadanie w Rijece; bilety od 200 zł. PKP Intercity pracuje nad bezpośrednim połączeniem

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował 10 kwietnia 2025 r., że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. "PKP Intercity jeszcze o tym nie mówi, ale ja mogę zdradzić - zaznaczając, że to jest dopiero początek naszych obliczeń, uzależnionych od zgód innych państw - być może udałoby się pojechać za 200 zł z Warszawy do Chorwacji" - przekazał minister Klimczak. Dodał, że to byłby najtańszy bilet.

Otrzymałeś gotówkę na budowę domu lub zakup mieszkania od rodziców lub dziadków? To może już być przestępstwo skarbowe

Jeżeli otrzymałeś wsparcie finansowe na budowę domu lub mieszkania w formie gotówki - urząd skarbowy może uznać to za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, chyba, że dopełnisz ściśle określonych formalności, wynikających z ustawy. Ponadto, problem może mieć nie tylko obdarowany, ale również obdarowujący, który chciał wesprzeć finansowo najbliższą osobę.

Papież Franciszek zmienił zasady dotyczące pochówku. Zmiany mają już pół roku

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe poinformował o śmierci Papieża Franciszka. 20 listopada 2024 r. zmienione zostały zasady dotyczące pochówku.

REKLAMA

W Poniedziałek Wielkanocny zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia o godzinie 7.35 - poinformował kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe. Franciszek (Jorge Mario Bergoglio), który zmarł w wieku ponad 88 lat, to jeden z najstarszych papieży w dziejach Kościoła. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.

Zmarł Papież Franciszek. W jaki sposób będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. – Watykan poinformował o śmierci Papieża Franciszka. „Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. (…) Z ogromną wdzięcznością za jego przykład, jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę Papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego” – ogłosił o godz. 9:45 kardynał Kevin Farrell, kamerling Izby Apostolskiej. W jaki sposób, będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Watykan: zmarł papież Franciszek w Wielki Poniedziałek o godz. 7.35 [21 kwietnia 2025 r.]

W Wielki Poniedziałek zmarł papież Franciszek.

REKLAMA

Twoje długi mogą zostać całkowicie umorzone bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat. To szansa na nowy start dla tysięcy osób

W ramach upadłości konsumenckiej – jeżeli zachodzą ściśle określone w ustawie przesłanki – dłużnik może uzyskać całkowite umorzenie swoich zobowiązań, bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat i tym samym – nowy start w życiu. Z rozwiązania takiego, mogą skorzystać m.in. zadłużeni seniorzy, prowadzący jednoosobowe gospodarstwa domowe, którzy uzyskują świadczenia zbliżone do najniższej emerytury.

Rewolucja na wielkanocnych stołach Polaków: alkoholu tyle co na lekarstwo

To już drugi rok z rzędu gdy gwałtownie maleje grono osób planujących uwzględniać w świątecznych zakupach wydatki na alkohol. Jednocześnie rośnie grono tych, którzy nie mają zamiaru wydać na zakup alkoholu choćby złotówki.

REKLAMA