REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Należy niszczyć zbędne zapisy podsłuchów przed skierowaniem oskarżenia

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prokurator prowadzący śledztwo powinien występować o zniszczenie niepotrzebnych dla sprawy zapisów podsłuchów telefonicznych przed skierowaniem oskarżenia do sądu - wskazał prokurator generalny Andrzej Seremet odpowiadając na pytania Fundacji Helsińskiej.

"Cieszymy się, że nasze wątpliwości zostały rozwiane przez prokuratora generalnego, bo nie ma potrzeby, aby po wniesieniu aktu oskarżenia strony zapoznawały się z materiałami uzyskanymi w trakcie podsłuchu, które nie mają żadnego znaczenia dla sprawy" - powiedział PAP wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Adam Bodnar.

REKLAMA

Uchwalona podczas mijającej kadencji Sejmu ustawa zwiększająca kontrolę nad podsłuchami i nowelizująca m.in. Kodeks postępowania karnego weszła w życie w połowie czerwca. Zaostrzone zostały kryteria pozwalające na wydanie zgody na stosowanie podsłuchów. Na mocy wprowadzonych przepisów m.in. "po zakończeniu postępowania przygotowawczego prokurator wnosi o zarządzenie zniszczenia utrwalonych zapisów w części, w jakiej nie mają znaczenia dla postępowania karnego, w którym zarządzono kontrolę i utrwalanie rozmów telefonicznych". Decyzję w tej sprawie podejmuje sąd.

Fundacja Helsińska w piśmie skierowanym w sierpniu do prokuratora generalnego zwróciła jednak uwagę, iż przyjęty zapis nie jest jednoznaczny. "Wątpliwości fundacji budzi znaczenie użytego w przepisie sformułowania +po zakończeniu postępowania przygotowawczego+. Należy podkreślić, że określenie to pojawiło się dopiero w wyniku nowelizacji i nie było wcześniej formułowane w kodeksie przez ustawodawcę" - wskazywał Bodnar.

"Podzielam pogląd, że sformułowanie dotyczące momentu, w którym prokurator składa wniosek do sądu o zarządzenie zniszczenia utrwalonych zapisów w części, w jakiej nie mają znaczenia dla postępowania karnego, może budzić wątpliwości" - napisał w odpowiedzi zamieszczonej na stronach fundacji prokurator generalny Andrzej Seremet.

Seremet zaznaczył, że po podjęciu przez prokuratora decyzji o skierowaniu aktu oskarżenia do sądu, za zakończenie postępowania należy uważać datę wydania postanowienia o zamknięciu śledztwa, a nie dopiero wniesienie aktu oskarżenia. "Musimy bowiem mieć na uwadze fakt, że po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu, prokurator przestaje być gospodarzem postępowania karnego" - napisał Seremet.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prokurator generalny dodał, że w przypadku postępowania, które zostało umorzone przez prokuraturę, momentem jego zakończenia jest data, z jaką postanowienie o umorzeniu stało się prawomocne.

REKLAMA

Jednocześnie Seremet - odpowiadając fundacji - wskazał, że wprowadzone w czerwcu przepisy ustawy mają zastosowanie jedynie do postępowań przygotowawczych zakończonych po 11 czerwca 2011 r., czyli po wejściu w życie ustawy. Zdaniem Bodnara oznacza to, że nowelizacja nie rozwiązała całego problemu zgromadzonych materiałów z podsłuchów, bo według stanowiska PG nie odnosi się do śledztw zakończonych przed zmianami w prawie.

"Przepisy nie mogą obowiązywać wstecz, jeśli miałyby być szkodliwe dla obywatela; w tym przypadku chodzi jednak o ochronę praw obywatelskich" - zaznaczył Bodnar. Dodał, że HFPC nadal czeka na interpretację tych kwestii ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

W myśl przepisów zmienionych obowiązującą od czerwca nowelizacją prokurator generalny ma także m.in. przedstawiać Sejmowi i Senatowi coroczną, jawną informację o liczbie wnioskowanych i zastosowanych technik operacyjnych. Informacja ta zawiera też dane o efektach sądowego i prokuratorskiego nadzoru nad tymi czynnościami.

Z pierwszej takiej informacji przedstawionej parlamentowi w czerwcu wynikało, że w zeszłym roku policja i inne uprawnione służby wystąpiły o zarządzenie kontroli operacyjnej łącznie wobec 6723 osób. Wobec 6453 osób sąd zarządził kontrolę i utrwalanie rozmów lub kontrolę operacyjną. Odmówił tego wobec około 1 procenta osób - 52. Wobec 218 osób zgody na wnioski o kontrolę operacyjną nie wyraził prokurator.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA