REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Należy niszczyć zbędne zapisy podsłuchów przed skierowaniem oskarżenia

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prokurator prowadzący śledztwo powinien występować o zniszczenie niepotrzebnych dla sprawy zapisów podsłuchów telefonicznych przed skierowaniem oskarżenia do sądu - wskazał prokurator generalny Andrzej Seremet odpowiadając na pytania Fundacji Helsińskiej.

"Cieszymy się, że nasze wątpliwości zostały rozwiane przez prokuratora generalnego, bo nie ma potrzeby, aby po wniesieniu aktu oskarżenia strony zapoznawały się z materiałami uzyskanymi w trakcie podsłuchu, które nie mają żadnego znaczenia dla sprawy" - powiedział PAP wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Adam Bodnar.

REKLAMA

Uchwalona podczas mijającej kadencji Sejmu ustawa zwiększająca kontrolę nad podsłuchami i nowelizująca m.in. Kodeks postępowania karnego weszła w życie w połowie czerwca. Zaostrzone zostały kryteria pozwalające na wydanie zgody na stosowanie podsłuchów. Na mocy wprowadzonych przepisów m.in. "po zakończeniu postępowania przygotowawczego prokurator wnosi o zarządzenie zniszczenia utrwalonych zapisów w części, w jakiej nie mają znaczenia dla postępowania karnego, w którym zarządzono kontrolę i utrwalanie rozmów telefonicznych". Decyzję w tej sprawie podejmuje sąd.

Fundacja Helsińska w piśmie skierowanym w sierpniu do prokuratora generalnego zwróciła jednak uwagę, iż przyjęty zapis nie jest jednoznaczny. "Wątpliwości fundacji budzi znaczenie użytego w przepisie sformułowania +po zakończeniu postępowania przygotowawczego+. Należy podkreślić, że określenie to pojawiło się dopiero w wyniku nowelizacji i nie było wcześniej formułowane w kodeksie przez ustawodawcę" - wskazywał Bodnar.

"Podzielam pogląd, że sformułowanie dotyczące momentu, w którym prokurator składa wniosek do sądu o zarządzenie zniszczenia utrwalonych zapisów w części, w jakiej nie mają znaczenia dla postępowania karnego, może budzić wątpliwości" - napisał w odpowiedzi zamieszczonej na stronach fundacji prokurator generalny Andrzej Seremet.

Seremet zaznaczył, że po podjęciu przez prokuratora decyzji o skierowaniu aktu oskarżenia do sądu, za zakończenie postępowania należy uważać datę wydania postanowienia o zamknięciu śledztwa, a nie dopiero wniesienie aktu oskarżenia. "Musimy bowiem mieć na uwadze fakt, że po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu, prokurator przestaje być gospodarzem postępowania karnego" - napisał Seremet.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prokurator generalny dodał, że w przypadku postępowania, które zostało umorzone przez prokuraturę, momentem jego zakończenia jest data, z jaką postanowienie o umorzeniu stało się prawomocne.

REKLAMA

Jednocześnie Seremet - odpowiadając fundacji - wskazał, że wprowadzone w czerwcu przepisy ustawy mają zastosowanie jedynie do postępowań przygotowawczych zakończonych po 11 czerwca 2011 r., czyli po wejściu w życie ustawy. Zdaniem Bodnara oznacza to, że nowelizacja nie rozwiązała całego problemu zgromadzonych materiałów z podsłuchów, bo według stanowiska PG nie odnosi się do śledztw zakończonych przed zmianami w prawie.

"Przepisy nie mogą obowiązywać wstecz, jeśli miałyby być szkodliwe dla obywatela; w tym przypadku chodzi jednak o ochronę praw obywatelskich" - zaznaczył Bodnar. Dodał, że HFPC nadal czeka na interpretację tych kwestii ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

W myśl przepisów zmienionych obowiązującą od czerwca nowelizacją prokurator generalny ma także m.in. przedstawiać Sejmowi i Senatowi coroczną, jawną informację o liczbie wnioskowanych i zastosowanych technik operacyjnych. Informacja ta zawiera też dane o efektach sądowego i prokuratorskiego nadzoru nad tymi czynnościami.

Z pierwszej takiej informacji przedstawionej parlamentowi w czerwcu wynikało, że w zeszłym roku policja i inne uprawnione służby wystąpiły o zarządzenie kontroli operacyjnej łącznie wobec 6723 osób. Wobec 6453 osób sąd zarządził kontrolę i utrwalanie rozmów lub kontrolę operacyjną. Odmówił tego wobec około 1 procenta osób - 52. Wobec 218 osób zgody na wnioski o kontrolę operacyjną nie wyraził prokurator.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA