Dobry wynik egzaminów na aplikację

fot. shutterstock / ShutterStock
Prezes Krajowej Rady Notarialnej Lech Borzemski powiedział w czwartek, że wynik tegorocznych egzaminów na aplikację notarialną należy ocenić jako dobry. Egzamin ten zdała co szósta osoba; w przypadku aplikacji adwokackiej zaliczyła go niemal połowa zdających.

"Przykro nam odnośnie tych, którzy się nie dostali, ale życie nie kończy się na jednym podejściu" - dodał Borzemski.

Według podanych w niedzielę przez Ministerstwo Sprawiedliwości wyników sobotnich egzaminów na aplikacje prawnicze ich zdawalność wynosiła - w przypadku aplikacji adwokackiej 49 proc, radcowskiej ok. 46 proc., komorniczej 80 proc. Tymczasem na aplikację notarialną dostało się nieco ponad 15 proc. zdających.

"Na aplikację dostała się taka grupa osób, której z całą pewnością samorząd notarialny będzie w stanie zapewnić odpowiednie warunki kształcenia (...) to jest dobry wynik, że jest to 15 proc." - powiedział Borzemski pytany przez dziennikarzy o różnicę w zdawalności poszczególnych egzaminów na aplikacje.

Prezes Rady dodał, że dla każdego samorządu zawodowego układane są inne pytania. "W tym roku, jak słyszałem od zdających, część nieodpowiednio przygotowała się z przepisów prawa europejskiego. My musimy o to pytać, przed nami jest obrót transgraniczny" - powiedział Borzemski.

"Profesja notariusza jest jedną z najtrudniejszych, swymi podpisami często gwarantujemy przejście własności nieruchomości o wielomilionowych wartościach, nie możemy sobie pozwalać na błędy i nic dziwnego, że stawiamy określone warunki kandydatom" - mówił prezes Rady. Zapewnił, że "egzamin był do bólu transparentny".

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział natomiast, że obecnie w kraju funkcjonuje dwa tys. kancelarii notarialnych i ponad dwa tys. osób na aplikacji notarialnej. "Czyli na aplikacji notarialnej mamy więcej osób niż dziś czynnych kancelarii notarialnych" - wskazał. Dodał, że każdego roku występowały różnice w poziomach zdawalności na poszczególne aplikacje.

W sobotę 11 851 prawników przystąpiło do egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Przeprowadzono je 63 komisjach egzaminacyjnych w 24 miastach w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszyła się aplikacja radcowska - egzamin zdawało 5953 prawników. Na adwokacką startowało 4126 kandydatów. Aplikację notarialną wybrały 1133 osoby, a komorniczą - 639.

W 2009 roku na aplikację notarialną było 1439 kandydatów. Egzamin zdało około 75 proc. z nich. Wówczas wskazywano, że część z nich będzie miała problem ze znalezieniem patronów i będzie musiała poczekać z rozpoczęciem szkolenia do 2011 r. W 2010 r. spośród 1093 kandydatów, którzy przystąpili do egzaminu na aplikację notarialną, zdało około 22 proc.

Kandydaci na aplikantów rozwiązują co roku test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Mają na to 150 minut.

W przypadku egzaminu na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną pozytywny wynik otrzymuje kandydat, który odpowie poprawnie na minimum 100 pytań, a w przypadku egzaminu na aplikację komorniczą na minimum 90 pytań.

Od dwóch lat ministerstwo publikuje jako wskazówkę dla przygotowujących się do egzaminów wykaz tytułów aktów prawnych, na bazie których powstają pytania. Wykaz dla aplikacji notarialnej obejmował 56 pozycji i opublikowano go 17 marca.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...