Wyniki obowiązkowych badań lekarskich pracowników nie dla pracodawców
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Obowiązkiem pracodawcy jest kierowanie pracowników na badania lekarskie, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy oraz rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.
Badanie profilaktyczne pracownika kończy się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy albo stwierdzającym przeciwwskazania zdrowotne do pracy na określonym stanowisku pracy. Orzeczenia lekarskie są wydawane w formie zaświadczeń.
Badania profilaktyczne - pracownik powinien stosować się do wskazań lekarskich >>
Pracodawca otrzymuje jedynie zaświadczenie o braku przeciwwskazań lub też o przeciwwskazaniach zdrowotnych danego pracownika do pracy na określonym stanowisku. Oznacza to, że pracodawca nie ma uprawnień do otrzymania wyników badań lekarskich pracownika, tym bardziej że wyniki badań diagnostycznych i (lub) konsultacyjnych zamieszczane są w karcie badania profilaktycznego stanowiącej dokumentację medyczną, którą prowadzi lekarz realizujący badania profilaktyczne.
REKLAMA