REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagrywanie rozpraw ograniczyłoby skargi wobec sędziów

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nagrywanie rozpraw sądowych ograniczyłoby skargi wobec sędziów, sami sędziowie powinni zaś ograniczać formalizm uzasadnień wyroków - ocenili uczestnicy debaty zorganizowanej przez Krajową Radę Sądownictwa i poświęconej etyce sędziowskiej.

W debacie oprócz obecnych i byłych członków Krajowej Rady Sądownictwa udział wzięli m.in. przedstawiciele stowarzyszeń sędziowskich, adwokatury a także środowiska naukowego.

Kierująca pracami komisji etyki zawodowej sędziów w Krajowej Radzie Sądownictwa sędzia SN Katarzyna Gonera poinformowała, że w ubiegłym roku do komisji wpłynęło około 40 skarg na sędziów, do sierpnia tego roku kolejnych 40. "Większość z nich okazała się bezpodstawna, dotyczyła zresztą sfery orzeczniczej, w którą KRS nie może ingerować, bo nie jest instancją odwoławczą" - poinformowała Gonera.

REKLAMA

Sędzia zaznaczyła jednak, że sporo skarg dotyczyło niewłaściwego zachowania sędziów podczas rozpraw. "Trudno te skargi weryfikować, protokoły rozpraw nie odzwierciedlają dosłownie każdego słowa jakie padło na sali sądowej, tym bardziej jeśli strona nie domagała się wpisania konkretnych słów do protokołu" - powiedziała.

"Można powiedzieć, że nagrywanie rozpraw ograniczyłoby te skargi i ułatwiło rozstrzyganie, czy interwencje sędziów, choć czasami stanowcze, były uzasadnione" - oceniła Gonera. Dodała, że formalne nagrywanie rozpraw chroniłoby nie tylko strony ale także samych sędziów przed pomówieniami.

Zgodnie z planami Ministerstwa Sprawiedliwości od połowy listopada ma ruszyć projekt nagrywania rozpraw cywilnych, czyli sporządzania z nich protokołów elektronicznych. Pierwsza prezentacja systemu nagrywania ma odbyć się w środę w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 1 lipca zeszłego roku, zasadą ma stać się sporządzanie podczas rozprawy protokołu elektronicznego, czyli zapisu dokonanego za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk. Gdy ze względów technicznych nie będzie to możliwe, ma być spisywany tradycyjny protokół.

Uczestnicy debaty zwrócili uwagę, że czynnikiem mocno wpływającym na postrzeganie środowiska sędziowskiego w społeczeństwie jest jakość uzasadnień orzekanych wyroków. "Uzasadnienie przegadane, napisane hermetycznym językiem powoduje, że sędziowie postrzegani są jak urzędnicy" - mówiła sędzia Anna Czapracka ze Stowarzyszenie Sędziów "Themis".

Na problem jakości uzasadnień wyroków zwrócił też uwagę mec. Andrzej Michałowski z Naczelnej Rady Adwokackiej. "Muszę przyznać, że nie pamiętam, a jestem adwokatem od 18 lat, kiedy ustne motywy wydanego wyroku w dużym stopniu pokrywały się z uzasadnieniem pisemnym" - zaznaczył.

Zgodnie z przyjętym przez Krajową Radę Sądownictwa w 2003 r. zbiorem zasad etyki zawodowej sędziów "w odniesieniu do stron i innych osób uczestniczących w postępowaniu sędzia powinien zachowywać godną postawę, cierpliwość, grzeczność, a także wymagać od tych osób właściwego zachowania", zaś sąd "wyjaśniając stronom kwestie proceduralne i podając motywy orzeczenia, powinien czynić to w sposób dla nich zrozumiały".

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA