Resort sprawiedliwości chce większej liczby kar ograniczenia wolności
REKLAMA
Wiceminister wziął w poniedziałek w Poznaniu udział w konferencji "Wykonanie kary ograniczenia wolności i roli samorządów lokalnych w procesie readaptacji społecznej skazanych".
Ministerstwo chciałoby, aby kary ograniczenia wolności, zwłaszcza te skazujące na świadczenie pracy na rzecz społeczeństwa, w większym stopniu zastępowały kary więzienia orzekane w zawieszeniu.
W Polsce tylko w 10-15 proc. orzekane są kary ograniczenia wolności, przy około 60 proc. wyroków skazujących na kary więzienia w zawieszeniu.
REKLAMA
"Jeżeli skazany otrzymuje karę więzienia w zawieszeniu, to może wyjść z sądu z przekonaniem, że kara go ominęła, jeżeli będzie musiał odpracować karę, to wtedy odczuje jej dotkliwość, a zarazem wykonywana praca daje mu możliwość resocjalizacji" - powiedział podczas konferencji prasowej Chmielewski.
Kary ograniczenia wolności ze wskazaniem na pracę na rzecz społeczności mogą być wymierzane tylko za przestępstwa o niskiej i średniej szkodliwości społecznej, za które maksymalnie można skazać osobę na pięć lat więzienia.
"Są takie sądy, które osiągają i 30 proc. takich wyroków, ale jest to możliwe tylko przy współpracy z samorządami, które będą znajdowały prace dla skazanych, a sędziowie decydując się na te kary, muszą wiedzieć, że ta kara będzie dobrze wykonana i będzie skuteczna" - dodał wiceminister.
Wyznaczanie kar ograniczenia wolności może też zmniejszyć liczbę osadzonych w zakładach karnych, zwłaszcza tych, którzy zostali skazani np. za prowadzenie samochodów pod wpływem alkoholu.
"Ci przestępcy, którzy mają wyroki za ciężkie przestępstwa, muszą być izolowani i trafiać do zakładów karnych" - zaznaczył wiceminister.
W Wielkopolsce poszczególne gminy czy instytucje społeczne wykorzystują skazanych do robót publicznych przy pracach porządkowych czy rozbiórkowych. Zatrudniający skazanego nie musi mu za pracę płacić, za jego ubezpieczanie płaci Ministerstwo Sprawiedliwości, a nadzorem i kontrolą zajmują się kuratorzy sądowi.
REKLAMA