REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premier za głęboką korektą prawa zamówień publicznych

REKLAMA

Premier Donald Tusk opowiedział się w czwartek za "głęboką korektą" prawa o zamówieniach publicznych, która pozwoli na ich uproszczenie. Tusk nie wykluczył obniżenia stawki VAT w roku 2014, przyznał też, że nie wygrał w ciągu ostatnich czterech lat "bitwy o deregulację".

"Przychodzi moment, kiedy warto zrobić w zamówieniach publicznych głęboką korektę. (...) Chcemy uprościć zamówienia publiczne, przyśpieszyć te procedury. Mamy już wystarczająco dużo doświadczenia - choćby tego chińskiego - żeby poważnie przemyśleć problem najtańszej ceny. Ona (cena) musi być bezwzględnie jednym z głównych kryteriów, ale trzeba się zastanowić, jak dać możliwość rozsądnego wyboru. (...) Będziemy otwarci na bardzo szybką i poważną dyskusję" - zadeklarował.

REKLAMA

W ocenie premiera, najniższa cena jako pierwsze kryterium w zamówieniach publicznych pojawiła się dlatego, że jeszcze przed kilkoma laty zagrożenie korupcyjne było bardzo duże. "Zamówienia publiczne mogą być mniej dokuczliwe wtedy, kiedy (...) będzie można mieć pewność, że jak ktoś wybrał droższą ofertę, to ona była de facto uczciwsza, rzetelniejsza, a nie, że była to próba zarobienia pieniędzy na boku" - ocenił.

Tusk, który spotkał się w czwartek w Czarnkowie (woj. wielkopolskie) z przedstawicielami firm turystycznych i samorządowcami był pytany m.in., czy można liczyć na obniżkę VAT, bo - jak argumentowali jego rozmówcy - dzisiaj obowiązująca stawka wyklucza wiele samorządów z prac inwestycyjnych.

"Na tak postawione pytanie, czy przewiduję obniżenie VAT, jeśli chodzi o działania samorządu, np. przy budowie dróg, odpowiem: nie przewidujemy obniżenia podatków w przewidywalnej przyszłości. Zakładamy, jeśli wszystko dobrze pójdzie (...) możliwe jest być może w 2014 (...) powrót o 1 proc. niżej ze stawką VAT, czyli powrót do status quo sprzed podwyżki VAT" - odparł szef rządu.

REKLAMA

Jak dodał, następne cztery lata będą "bardzo ciężka walką o to, żeby utrzymać możliwości płatnicze polskiego państwa i żeby kryzys nie wlazł do kieszeni Polaków. Najbliższy rok, czy dwa lata to nie będzie czas wyraźnej ulgi finansowej dla płatników podatków. Kto tak mówi, nie ma zielonego pojęcia, co się dzisiaj dzieje na świecie i w Europie" - podkreślił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tusk mówił też, że podatek liniowy to nie tylko jedna stawka, ale też likwidacja wszystkich ulg i wyłączeń. "Ja mam liberalne poglądy, ale (...) powiedziałbym, że nie mogę zabrać ludziom kwoty wolnej od podatku, bo to uderzy w tych, którzy mają najmniej. Muszę powiedzieć bardzo twardo, że ulga prorodzinna jest głównym narzędziem, żeby w ogóle jeszcze - przepraszam za słowo - młodzi chcieli mieć dzieci" - powiedział premier.

Rozmówcy Tuska pytali m.in. jak wygląda perspektywa rozwoju energetyki w Polsce, w tym ewentualnej elektrowni jądrowej w wielkopolskim Klempiczu. "Uczciwie powiem: nie spodziewajcie się, że na tym spotkaniu zapadnie decyzja o lokalizacji przyszłych elektrowni jądrowych w Polsce. (...) Ale jest kilka miejsc, które w sposób oczywisty są najlepiej do tego predestynowane. Jednym z kluczowym argumentów na +tak+ w przypadku Klempicza jest też stanowisko ludzi tam mieszkających" - powiedział szef rządu.

"Jeśli w Polsce dojdziemy ostatecznie do wniosku, że polska energetyka potrzebuje elektrowni jądrowych, jeśli będzie nas na to stać finansowo, jesteśmy już bardzo zaawansowani z tymi projektami, to w Polce powstaną na początek dwie elektrownie jądrowe. Oczywiście Klempicz, Pomorze Zachodnie i Pomorze Gdańskie to są te trzy miejsca, które są rozpatrywane na serio" - poinformował Tusk. Jak dodał, rozważa też budowę sieci średniej wielkości elektrowni gazowych.

Premier przyznał też, że "ktokolwiek będzie premierem w przyszłym rządzie, powinien wziąć osobistą odpowiedzialność za deregulację, w tym uproszczenie przepisów podatkowych" - zaznaczył.

Jak mówił, pakiet antykryzysowy, który miał ratować miejsca pracy, nie może stać się sposobem na podpisywanie z ludźmi tzw. umów śmieciowych. Ludzie, szczególnie młodzi, muszą dysponować taką umową o pracę, która da im szansę na elementarną stabilizację - podkreślił premier. Według niego, trzeba wybrać te przepisy z pakietu antykryzysowego, które będą wsparciem dla firm. "Ale również musimy przygotować przepisy, które przywrócą godność pracownikowi w kontekście umowy o pracę" - dodał.

Tusk był też pytany o przyszłość Lasów Państwowych. "O los lasów możecie być państwo spokojni. (...) Tak długo, jak ja będę miał coś do powiedzenia, będę gwarantem, żeby pomysły np. na prywatyzację, czy zasadnicze zmiany dotyczące lasów nie wchodziły w rachubę. Lasy Państwowe, ten główny zasób, musi pozostać publiczny" - zadeklarował.

Jeden z uczestników spotkania zwrócił się do Tuska, dziękując mu m.in. za "Orliki": "Wierzymy w Pana, musi Pan dalej ten wózek prowadzić. Innej drogi nie ma, w Panu cała nadzieja. Pan potrafi łączyć ludzi, nie kłócić".

"Szczególnie po katastrofie smoleńskiej myślałem sobie: czy można przegrać w Polsce, bo chce się być na +tak+, a nie na +nie+? Czy znowu jakaś klątwa zawiśnie nad Polską, że będzie to kraj skłócony ze wszystkimi, opuszczony przez wszystkich? Uważam, że sto razy lepiej dla Polski jest żyć w zgodzie i z Rosjanami, i z Niemcami, a na konflikcie możemy tylko przegrać. Wierzę w to, inaczej niż moi oponenci, że można żyć w zgodzie z tymi wielkimi sąsiadami wcale nie na kolanach. (...) można żyć w zgodzie bez żadnej białej flagi" - skomentował Tusk.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA