Apele do prezydenta ws. ustawy, która pozwala pić alkohol na stadionach

O weto do noweli ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, która umożliwia sprzedaż i picie na stadionach napojów zawierających do 3,5 proc. alkoholu apelują do prezydenta niektórzy senatorowie i duchowni oraz prezes PiS. Marszałek Sejmu uważa, że nowela powinna zostać podpisana.

Apel do Bronisława Komorowskiego podpisali: bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców; bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości; senator PiS Kazimierz Jaworski; senator Włodzimierz Cimoszewicz (niezrz.); senator PO Jacek Swakoń; senator PSL Michał Boszko; przewodniczący ZHP, senator PiS Adam Massalski; przewodniczący ZHR Michał Butkiewicz; Wojciech Wiśniowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kibiców; trener Andrzej Strejlau; dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz i przedsiębiorca Roman Kluska.

Jeden z jego sygnatariuszy Jacek Swakoń powiedział PAP, że nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych powinna być zawetowana. "Uważamy, że alkohol zawsze wzmaga agresję i to na pewno nie podniesie bezpieczeństwa" - argumentował.

"Często na naszych stadionach dochodzi do zajść niebezpiecznych dla ludzi, skutkujących zniszczeniami i wymagających poważnych interwencji sił porządkowych. Ciągle podkreśla się znaczenie działań prewencyjnych. Nijak nie koresponduje z tym dopuszczenie do sprzedaży na stadionach piwa. Alkohol jest zawsze czynnikiem zwiększającym ryzyko. (...) Bardzo prosimy pana prezydenta o rozważenie, czy nie powinien w zaistniałej sytuacji uczynić użytku ze swych kompetencji umożliwiających wpływ na bieg legislacji" - czytamy w apelu.

Również prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że nowela powinna zostać zawetowana. "Zdecydowanie jestem za tym (za wetem-PAP), byliśmy przeciwko piwu na stadionach, to jest po prostu promowanie pijaństwa, szczególnie wśród młodzieży, naprawdę żadnego uzasadnienia poza tym, że ktoś tutaj zarobi, tu nie ma" - przekonywał w czwartek Jarosław Kaczyński.

O spotkanie w sprawie noweli do prezydenta zwrócili się Aleksandra Miernik z Fundacji Republikańskiej oraz Marcel Klinowski z biura społecznego rzecznika praw kibica (powołanego przez Fundację Republikańską i Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawskiej). W oświadczeniu przesłanym mediom ocenili, że umożliwienie picia alkoholu na imprezach masowych "może negatywnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa podczas tego rodzaju zdarzeń". Wyrazili także wątpliwości m.in. co do zapisów dotyczących tzw. rozprawy odmiejscowionej.

Przeciw wetu jest natomiast marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. "Prezydent może (ustawę) zawetować, podpisać, albo wysłać do Trybunału Konstytucyjnego - ale to oznaczałoby, że stawiamy rzeczy na głowie. Niech będzie jak jest" - powiedział w czwartek.

Komentując apel do prezydenta, mówił: "Trudno mi powiedzieć, jak zareaguje prezydent, zbyt dużo emocji wywołała ta ustawa. Sprawa nie jest tak ważna, żeby apelować do prezydenta o niepodpisywanie tej ustawy".

Jak dodał, możliwość picia napojów zawierających do 3,5 proc. alkoholu na stadionach "to jest taki system europejski, akceptowany przez UEFA". "To jest piwo nie tak mocne, jak normalne, ale występujące na stadionach czy arenach sportowych" - zaznaczył.

W uchwalonej 28 lipcu przez Sejm nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, w tym na Euro 2012, był zapis umożliwiający, pod pewnymi warunkami, podawanie napojów zawierających do 3,5 proc. alkoholu podczas m.in. meczów piłkarskich - z wyjątkiem imprez o podwyższonym ryzyku. Na początku sierpnia Senat wykreślił ten zapis, natomiast pod koniec sierpnia Sejm odrzucił poprawkę Senatu utrzymującą zakaz podawania alkoholu. Nowelizacja trafiła do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowelizacja zmienia 11 aktów prawnych, w tym pięć kodeksów. Niedozwolona ma być sprzedaż alkoholu w twardych opakowaniach, wykonanych ze szkła, metalu lub tworzyw sztucznych, które mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia. Kto wbrew przepisom ustawy wniesie lub będzie miał na imprezie masowej napoje alkoholowe, będzie podlegał karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2 tys. zł.

Nowe przepisy wprowadzają m.in. elektroniczną identyfikację kibiców, rozszerzenie zakazu stadionowego na mecze wyjazdowe, umożliwienie odmowy sprzedania biletów osobie, która może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa imprezy masowej. Wprowadzony ma zostać elektronicznego monitoringu chuliganów stadionowych - podczas imprezy sportowej skazany musiałby przebywać np. w miejscu stałego pobytu, monitorowałaby to aparatura elektroniczna.

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...