Uproszczenie zasad ustalania różnic kursowych
REKLAMA
Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy opodatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatkudochodowym od osób prawnych ma przede wszystkim wyeliminowaćniejasności interpretacyjne, jakie pojawiły się w związku zestosowaniem obowiązujących przepisów, i uporządkować regulacje.
REKLAMA
Zmiany służą też uproszczeniu podatkowychzasad ustalania różnic kursowych i ichujednoliceniu z zasadami przewidzianymi na gruncie ustawy z dnia 29września 1994 r. o rachunkowości. Przewidziano więc, że przyustalaniu różnic kursowych należy uwzględniać kursy faktyczniezastosowane w przypadku otrzymania należności lub zapłatyzobowiązań oraz sprzedaży lub kupna walut obcych. W pozostałychprzypadkach, a także jeśli nie jest możliwe uwzględnieniefaktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje siękurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dniaroboczego poprzedzającego ten dzień.
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnychwprowadzono nowe zasady dotyczące zmiany rachunkowej metodyustalania różnic kursowych, jeśli przed połączeniem lub podziałempodatnicy stosowali metodę rachunkową. Podatnicy mająmianowicie prawo wyboru metody ustalania różnic kursowych - metodępodatkową (na podstawie przepisów podatkowych) albo metodęrachunkową (na podstawie ustawy o rachunkowości). Jak dotądpodmiot, który wybrał metodę rachunkową, ma obowiązek jejstosowania przez okres co najmniej 3 lat. Po nowelizacji przepisóww sytuacji połączenia czy podziału podmiotów, jeśli podmiotprzejmowany lub dzielony stosował metodę rachunkową, to nowopowstały podmiot ma prawo do rezygnacji z tej metody, niezależnieod upływu czasu jej stosowania. W takim przypadku podatnik maobowiązek powiadomienia o rezygnacji właściwego naczelnika urzęduskarbowego, w terminie 30 dni od daty dokonanego połączenia lubpodziału.
Ustawa nowelizująca wchodzi generalnie w życie z dniem 1stycznia 2012 r.
Ponadto znów objęto zwolnieniem od podatkudochodowego od osób prawnych - ze skutkiem od 1 stycznia 2010 r. -Fundusz Rezerwy Demograficznej.
REKLAMA