REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

85 proc. kandydatów zdało egzamin adwokacki

Wojciech Tumidalski
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z 1306 prawników podchodzących do egzaminu adwokackiego zdało go 85 procent; aplikantom adwokackim poszło nieco lepiej niż prawnikom podchodzącym do egzaminu bez aplikacji - ogłosiła w środę Naczelna Rada Adwokacka. Liczba adwokatów przekroczyła 10 tysięcy.

Do tegoroczonego egzaminu adwokackiego, po którym palestra wpisuje na listy nowych adwokatów, przystąpiło 1306 osób. Powiodło się 1079 z nich - poinformowała rzeczniczka NRA Joanna Sędek. Egzamin adwokacki przeprowadza Ministerstwo Sprawiedliwości w 24 komisjach w dziesięciu miastach na terenie całego kraju.

Od dwóch lat wiedza sprawdzana jest wyłącznie w formie pisemnej (co adwokatura krytykowała). Pisemny egzamin odbywa się w dwóch częściach: testowej i opisowej. W tym roku kandydaci po raz pierwszy mogli korzystać z laptopów.

REKLAMA

Wszystkim, którzy są obecnie wpisani na listy adwokackie, pogratulował prezes adwokatury, mecenas Andrzej Zwara. "W gąszczu obowiązujących obecnie przepisów nie było to łatwe zadanie. Wyniki pokazują jednak, że kandydaci poradzili sobie z nim znakomicie" - ocenił.

Z danych NRA wynika, że lepiej przygotowani do egzaminu okazali się aplikanci adwokaccy. Dla 84 procent z nich zakończył się on sukcesem. Nieco gorzej poszło tym osobom, które miały prawo przystąpić do egzaminu bez odbycia aplikacji (mogą tak zrobić np. doktorzy nauk prawnych, prawnicy zatrudnieni przez kilka lat w kancelariach adwokackich czy legitymujący się kilkuletnim stażem referendarze sądowi). W tej grupie do egzaminu przystąpiły 64 osoby, a zdały go 32 (czyli połowa).

W statystykach okręgowych rad adwokackich najlepiej wypadli kandydaci stający przed komisją gdańską. Tam spośród 99 osób egzaminu nie zaliczyły zaledwie trzy. Najsłabiej w tym roku poszło kandydatom na adwokatów przed komisją w Krakowie, gdzie ze 155 osób egzamin pomyślnie przeszło 70 proc. kandydatów na adwokatów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie mec. Małgorzaty Gruszeckiej, kierującej Komisją Doskonalenia Zawodowego i Kształcenia Aplikantów Adwokackich przy NRA, wyniki egzaminu pokazują, że aplikacja adwokacka spełnia swą rolę i przygotowuje do egzaminu zawodowego, a co za tym idzie do wykonywania profesji adwokata.

REKLAMA

Po dopisaniu do list adwokackich w całym kraju 1079 absolwentów tegorocznego egzaminu zawodowego, ogólna liczba czynnych polskich adwokatów wyniesie ponad 10,3 tysiąca. Do tego należy doliczyć 4,2 tysiące aplikantów adwokackich pierwszego, drugiego i trzeciego roku, którzy będą przystępować do egzaminów zawodowych w kolejnych latach.

Adwokatura może się rozrosnąć jeszcze bardziej, bo - według danych NRA - w tym roku na aplikację chce startować kolejne cztery tysiące kandydatów - w samej Warszawie jest to 1600 osób. Dlatego przed palestrą stanie problem organizacji szkolenia zawodowego dla tak wielkiej rzeszy młodych prawników i zapewnienia każdemu aplikantowi patrona - czyli doświadczonego adwokata, z którym miałby on tworzyć relację "mistrz-uczeń", bo tak adwokatura do tej pory szkoliła młode pokolenie.

Jedno z rozważanych rozwiązań to e-learning, czyli zajęcia teoretyczne dostępne za pośrednictwem internetu. Tak rozwiązała tę sprawę Krajowa Rada Radców Prawnych, samorząd zawodowy zrzeszający ponad 30 tysięcy członków, mający ten sam co adwokatura kłopot z organizacją szkoleń dla licznych aplikantów radcowskich.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA