REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne – zmiany od 1 września 2011 roku

Joanna Dmowska
Joanna Dmowska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących podatku VAT, redaktor naczelna Biuletynu VAT, autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz kilkunastu specjalistycznych wydawnictw książkowych.
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 września 2011 r. wchodzą w życie kolejne zmiany w ustawie o VAT. Wprowadza je ustawa z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz.U. Nr 64, poz. 332). Zmiany dotyczą kas rejestrujących.

Obowiązki podatników ewidencjonującychobrót na kasie rejestrującej

Do tej pory obowiązki podatników związane zewidencjonowaniem obrotu na kasie rejestrującej były określone w §7 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawiekryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasyrejestrujące oraz warunków ich stosowania. Od 1 września br. częśćtych obowiązków zostanie przeniesiona do art. 111 ust. 3a ustawy oVAT. Według tych regulacji podatnicy prowadzący ewidencjęobrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrującychsą obowiązani:

1) dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lubfaktury z każdej sprzedaży oraz wydawać oryginał wydrukowanegodokumentu nabywcy;

2) dokonywać niezwłocznego zgłoszenia właściwemupodmiotowi prowadzącemu serwis kas rejestrujących każdejnieprawidłowości w pracy kasy;

3) udostępniać kasy rejestrujące do kontroli stanuich nienaruszalności i prawidłowości pracy na każde żądaniewłaściwych organów;

4) zgłaszać kasy rejestrujące do obowiązkowegoprzeglądu technicznego właściwemu podmiotowi prowadzącemu serwiskas rejestrujących;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5) używać kas rejestrujących zgodnie z warunkamiokreślonymi w przepisach wydanych na podstawie ust. 7a pkt 1 ustawyo VAT;

REKLAMA

6) przechowywać kopie dokumentów kasowych przezokres wymagany w art. 112, zgodnie z warunkami określonymi wustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2009 r. Nr152, poz. 1223, Nr 157, poz. 1241 i Nr 165, poz. 1316 oraz z 2010r. Nr 47, poz. 278);

7) stosować kasy rejestrujące wyłącznie doprowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, z wyjątkiem przypadkówpodatników prowadzących ewidencję przy zastosowaniu kasrejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwotaprowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi wramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów opodobnym charakterze albo marża. Mogą oni ewidencjonować napotrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatkunależnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzeczlub w imieniu innych podatników;

8) dokonywać wydruku emitowanych przez kasęrejestrującą dokumentów i ich kopii na nośniku papierowym;

9) prowadzić i przechowywać dokumentację oprzebiegu eksploatacji kasy rejestrującej;

10) dokonać zgłoszenia kasy rejestrującej donaczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnegokasy;

11) poddać obowiązkowemu przeglądowi technicznemukasy rejestrujące, które zostały przez podatnika utracone, anastępnie odzyskane, przed ich ponownym zastosowaniem doprowadzenia ewidencji.

W związku z tym należy się spodziewać zmianyprzepisów rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunkówtechnicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące orazwarunków ich stosowania. Przepisy przejściowe pozwalają jednak, abydotychczasowe przepisy wykonawcze zachowały swoją moc do dniawejścia w życie nowych przepisów wykonawczych, nie dłużej jednakniż przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie ustawyzmieniającej.

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego wartykule Kasy rejestrujące -zmiany od 1 września 2011 roku

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA