Abolicja dla cudzoziemców będących w Polsce od końca 2007 r.
REKLAMA
Za ustawą o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej głosowało 291 posłów, 133 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
W przypadku cudzoziemców, którym odmówiono statusu uchodźcy i orzeczono wydalenie z Polski, wymogiem uzyskania zezwolenia będzie nieprzerwany pobyt w Polsce co najmniej od 1 stycznia 2010 roku. Autorzy ustawy szacują, że z szansy tej skorzysta więcej cudzoziemców niż w czasie poprzednich abolicji w 2003 i 2007 roku, kiedy skorzystało z niej w sumie ok. 4,5 tys. osób.
Według najnowszych danych Urzędu ds. Cudzoziemców na terenie Polski legalnie przebywa około 97 tys. cudzoziemców; od 50 do 70 tys. jest tu nielegalnie.
Uchwalone przez Sejm przepisy abolicji są bardziej liberalne niż te z lat ubiegłych. Wówczas trzeba było wykazać, że przebywa się w Polsce 10 lat, przedłożyć tytuł do zajmowanego lokalu i mieć pozwolenie na pracę.
Wraz z przepisami abolicji przygotowano pakiet rozwiązań, które mają zostać wprowadzone równolegle. Nie trafiły one jeszcze do Sejmu. Chodzi m.in. o wydłużenie czasu udzielania zezwoleń na pobyt z dwóch do trzech lat.
REKLAMA
O wydanie zezwolenia na zalegalizowanie pobytu będą mogli również wystąpić cudzoziemcy, wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało postępowanie o nadanie statusu uchodźcy (wszczęte w związku ze złożeniem kolejnego wniosku w tej sprawie). Zezwolenie na pobyt czasowy dla osób objętych abolicją będzie udzielane na dwa lata (jeden rok okazał się zbyt krótki). W trakcie takiego pobytu cudzoziemiec będzie mógł zatrudnić się bez zezwolenia - na podstawie umowy o pracę.
Wniosek o udzielenie zezwolenia cudzoziemiec będzie musiał złożyć w ciągu sześciu miesięcy po wejściu w życie ustawy. Jak wcześniej szacowano, abolicją ma zostać objętych 5,5 tys. osób.
Zaproponowano także zmiany w obowiązującej obecnie ustawie o cudzoziemcach. Zgodnie z projektem cudzoziemiec wnioskujący o status uchodźcy będzie musiał w ciągu dwóch dni - od daty przyjęcia wniosku przez właściwy organ - stawić się w ośrodku dla cudzoziemców.
Zgodnie z projektem jedynie Straż Graniczna będzie mogła zatrzymać cudzoziemca i umieścić go w strzeżonym ośrodku lub areszcie w celu wydalenia, a także przedłużyć jego pobyt w tych miejscach. Obecnie może to zrobić zarówno policja, jak i Straż Graniczna.
REKLAMA