REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adwokaci przygotowali projekt zmian w kodeksie etyki zawodowej

ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Adwokat powinien unikać roli rzecznika prasowego klienta i emocjonalnych publicznych wypowiedzi - podkreślono w projekcie Kodeksu Etyki Adwokackiej, przygotowanym przez adwokatów. Nowy kodeks może być przyjęty przez adwokaturę jeszcze w tym roku.

Projekt nowego kodeksu etyki adwokatura zamieściła w ostatnich dniach na swoich stronach internetowych. Cały czas mogą być zgłaszane do niego poprawki, jednak - jak powiedział PAP wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Jacek Trela - jeszcze we wrześniu projekt będzie omawiany na posiedzeniu plenarnym NRA i powinien zostać uchwalony przed końcem roku.

REKLAMA

Pierwszy Zbiór Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu adwokatura uchwaliła w maju 1961 r. Obecnie obowiązujący kodeks został przyjęty przez NRA w październiku 1998 r.; w 2005 r. był znowelizowany. "Ostatnie zmiany sprzed około sześciu lat były niewystarczające, dokument trzeba uaktualnić, dostosować do nowych zjawisk, w tym wzrostu liczebności adwokatury" - zaznaczył mec. Trela.

Projekt nowego kodeksu zachowuje układ i dużą część zapisów obecnego zbioru zasad. Doprecyzowane zostały natomiast m.in. zalecenia dotyczące wypowiedzi o prowadzonej sprawie. Do dotychczasowych zaleceń "zachowania umiaru i oględności w wypowiedziach" oraz unikania "publicznego demonstrowania swego osobistego stosunku do klienta" dodany został zapis głoszący, że: "w kontaktach z mediami adwokat powinien unikać przyjmowania roli rzecznika prasowego swojego klienta, lecz powinien się kierować merytoryczną potrzebą odpowiedzi na zarzuty wobec klienta rozgłaszane w mediach, przedstawiające sprawę jego klienta jednostronnie, wybiórczo i tendencyjnie".

Przewodniczący adwokackiej komisji, która przygotowała projekt, mec. Jakub Jacyna w komentarzu do zaproponowanych zmian wskazał, że obecnie "obserwowane są wypowiedzi na granicy naruszenia tajemnicy adwokackiej, ocenne, przesadnie emocjonalne, o wyraźnym zabarwieniu politycznym, doraźnie komentujące postanowienia sądów". Wskazał, że "adwokatura nie może zastępować rzeczników prasowych i specjalistów od marketingu politycznego".

REKLAMA

W innej z proponowanych zmian do dotychczasowego przepisu głoszącego, że "adwokat, któremu powierzono obowiązki patrona powinien dołożyć wszelkich starań dla należytego przygotowania aplikanta do wykonywania zawodu" dodano, iż patron "w miarę możliwości" powinien tworzyć warunki do zatrudnienia aplikanta. "Wobec sytuacji rynkowej tworzenie nowych miejsc pracy należy uznać za ważną społecznie funkcję adwokatury" - zwraca uwagę komentarz mec. Jacyny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejne spośród zmian zaproponowanych w projekcie odnoszą się m.in. do podkreślenia kwestii utrzymywania kontaktu mecenasa z klientem, ponieważ - jak wskazano - coraz częściej zdarzają się skargi klientów w sprawach "z urzędu" dotyczące braku lub utrudnionego kontaktu z pełnomocnikiem. Ponadto doprecyzowano zasady depozytów adwokackich - ich przyjmowania i zwrotów.

W projekcie podkreślono również konieczność dalszego rozbudowywania dostępnego w internecie Krajowego Rejestru Adwokatów i Aplikantów Adwokackich. Rejestr uruchomiony w październiku zeszłego roku zawiera dane kontaktowe wszystkich adwokatów wraz z dziedzinami prawa, którymi się zajmują, a także spis aplikantów.

Nowy kodeks miałby zostać poprzedzony preambułą. "Adwokat nade wszystko występuje w społeczeństwie jako obywatel szczególnie odpowiedzialny moralnie za praktykę prawa i wymiaru sprawiedliwości" - podkreślono w preambule. Komisja etyki zawodowej NRA pracowała nad projektem kodeksu od początku tego roku.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA