Remont mieszkania od strony prawnej, czyli w jaki sposób zabezpieczyć się przed niesolidną firmą budowlaną?
REKLAMA
REKLAMA
Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed niesolidną ekipą remontową jest z pewnością zawarcie umowy na wykonanie zaplanowanych prac na piśmie. Taka umowa, w zależności od zakresu prac, będzie umową o dzieło albo umową o roboty budowlane. Należy przy tym wskazać, że drobne prace wykończeniowe - polegające np. na pomalowaniu ścian w mieszkaniu, położeniu glazury albo paneli - będą przedmiotem umowy o dzieło. Niezależnie jednak od nazwy umowy, należy w niej zawsze dokładnie wskazać lokal, którego remont ma zostać przeprowadzony oraz zakres prac, które mają zostać wykonane (np. ułożenie X m2 glazury w łazience).
Ważne jest dokładne określenie prac, do wykonania których zobowiązała się ekipa remontowa. Najlepiej przy tym również określić co do dnia terminy rozpoczęcia i zakończenia tych prac. W takiej umowie należy ustalić również, jaki będzie koszt prac (ryczałt bądź stawka godzinowa). Dobrze jest także doprecyzować, kto jest odpowiedzialny za dostarczenie materiałów do wykonania tych prac.
Ponadto, w umowie można zawrzeć dodatkowe zastrzeżenia takie jak np. kara umowna w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Można np. określić karę za każdy dzień zwłoki w wykonaniu prac. Przy rozliczeniu odliczy się ją od wynagrodzenia. Zawarcie pisemnej umowy wraz z dokładnym określeniem zakresu prac oraz terminów ich realizacji, w przypadku jakichkolwiek późniejszych problemów z ekipą budowlaną (np. niewykonania umowy w całości bądź części) bez wątpienia zwiększa nasze szanse w razie konieczności dochodzenia naszych praw na drodze sądowej.
Czym w takim razie kierować się przy wyborze ekipy remontowej lub "fachowca"?
Najlepszym sposobem jest wypytanie znajomych, którzy remontowali mieszkania. W przypadku braku takiej możliwości, pozostaje szukanie ogłoszeń w gazetach i Internecie. Warto przy tym pytać o referencje, ponieważ jeżeli firma jest dobra i nie ma nic do ukrycia, pochwali się i będzie zachęcać do skontaktowania się z jej byłym klientem. Dobrze jest także wybrać firmę, która już od dłuższego czasu funkcjonuje na rynku. Dodatkowo, jednym z kryteriów przy wyborze ekipy budowlanej powinna być również możliwość zawarcia umowy w formie pisemnej. Jeżeli będziemy mieli jakiekolwiek trudności w tym zakresie, należy wówczas rozważyć poszukanie innej ekipy.
Aneta Wrona-Kłoczko
aplikant radcowski
REKLAMA