Nie wróciło pełne odliczenie VAT w leasingu aut z kratką
REKLAMA
Chodzi o ostatnią nowelizację ustawy orachunkowości, która weszła w życie 2 czerwca 2011 r. Wprowadziłaona też zmiany w ustawie o VAT - zaczęły obowiązywać z mocąwsteczną od 1 stycznia 2011 r.
- Wprowadzona zmiana (...) nie oznaczaprzywrócenia leasingobiorcom użytkującym samochody "z kratką"pełnego odliczenia podatku VAT od tych samochodów -wyjaśniła rzeczniczka prasowa administracji skarbowej WiesławaDróżdż.
Martini poinformował, że w efekcie zmiany ustawy orachunkowości, zawierając umowy leasingu dotyczące samochodów "zkratką" można odliczać pełną kwotę VAT z tytułu ratleasingowych.
Według Martiniego, nowelizacja nakłada obowiązeknaliczania VAT w przypadku użytku prywatnych samochodów,wykorzystywanych na podstawie leasingu czy najmu. Tym samymPolska przekroczyła przyznane jej przez Radę UE 27 września2010 r. prawo do wprowadzenia uproszczenia w rozliczeniu VAT ztytułu wykorzystywania samochodów do celów prywatnych.
- Zgodnie z Decyzją Rady UE Polska byłaupoważniona do wprowadzenia pakietu: ograniczenie w odliczaniu VATprzy nabyciu lub leasingu samochodów w zamian za brak odrębnegoopodatkowania VAT z tytułu wykorzystania samochodu do celówprywatnych - uważa Martini.
Zdaniem doradcy Polska, nakładając - w omawianejnowelizacji - obowiązek naliczania VAT z tytułu użytku prywatnego,naruszyła warunki odstępstwa przyznanego decyzją Rady UE. Oznaczato, że "druga część pakietu", czyli ograniczenie prawa doodliczenia VAT w przypadku leasingu samochodów "z kratką" lubspełniającego kryterium tzw. wzoru Lisaka, jest sprzeczne z prawemUE.
- Podatnicy mogą więc zawierać obecnie umowyleasingu dotyczące samochodów typu "kratki" i odliczać pełną kwotęVAT z tytułu rat leasingowych, lub też, jeśli nie odliczają ichobecnie - wystąpić w przyszłości z wnioskami o stwierdzenienadpłaty - informuje Martini.
Zobacz także: Czy zmiana ustawy orachunkowości umożliwi faktyczne zawieszeniedziałalności gospodarczej?
REKLAMA