REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w zasadach oznakowania zabawek

REKLAMA

W dniu 20 lipca 2011 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. z 2011 r. Nr 83, poz. 454), które zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 listopada 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. z 2003 r. Nr 210, poz. 2045 ze zm.). Celem wprowadzenia nowego rozporządzenia jest dostosowanie polskich przepisów prawnych do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa zabawek (Dz. Urz. UEL z 2009, poz. 170.1).

Nawstępie należy wskazać, że przepisy nowego rozporządzenia określają: zasadniczewymagania w zakresie bezpieczeństwa zabawek wprowadzanych do obrotu luboddawanych do użytku, sposób oznakowania zabawek, procedury oceny zgodności, atakże minimalne kryteria, jakie powinny być uwzględniane przy notyfikowaniujednostek oceniających zgodność zabawek z określonymi wymogami.

REKLAMA

Wodniesieniu do oznakowania zabawek, zarówno dotychczasowe jak i nowe przepisywymagają obecności oznakowania CE. Oznakowanieto wskazuje, że dana zabawka została wykonana zgodnie z właściwymi normami. Musibyć ono umieszczone na zabawce, przytwierdzonej do niej etykiecie lub naopakowaniu w sposób trwały. Oznakowanie to musi być widoczne i czytelne.

Wświetle przepisów nowego rozporządzenia, niezbędne jest umieszczenie zarówno nazwy i adresu producenta zabawki,jaki jej importera (zgodnie z przepisami starego porozumienia, na zabawcenależało umieścić alternatywnie nazwę i adres producenta, jego upoważnionegoprzedstawiciela lub importera). Jeżeli umieszczenie powyższych informacji nazabawce nie będzie możliwe, należy je zamieścić na opakowaniu lub w dokumenciedołączonym do zabawki. Z chwilą wejścia w życie nowego rozporządzenia zniesionyzostał obowiązek informowania o celowości zachowania opakowania zabawki wprzypadku, kiedy to na nim umieszczone jest oznaczenie producenta i adreskontaktowy.

Nowerozporządzenie zawiera wymóg, by producent lub jego upoważniony przedstawiciel zadbało umieszczenie na zabawce (albo, jeżeli to niemożliwe, na dołączonym do niejdokumencie) nazwy typu, numeru partii, serii, modelu lub innych informacji umożliwiających identyfikacjęzabawki, a także nazwy towarowej lub znaku towarowego.

REKLAMA

Każdazabawka, której użytkowanie może powodować zagrożenie, powinna być zaopatrzonaw odpowiednie ostrzeżenia, sformułowanew języku polskim. Nowe rozporządzenie wprowadza wymóg, by poprzedzone były one wyrazem „Ostrzeżenie”lub „Ostrzeżenia”. Ponadto muszą być wyraźne, łatwo czytelne, zrozumiałe idokładne, zwracać uwagę użytkownika i jego opiekuna na zagrożenia związane zużytkowaniem oraz sposób ich wyeliminowania. Zawarte na zabawce ostrzeżenia niemogą być sprzeczne z przewidywanym sposobem użytkowania zabawki, o którym możnawnioskować na podstawie jej funkcji, rozmiarów itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostrzeżeniazawierające informacje co do ograniczeń w zakresie użytkowania, powinnyzawierać co najmniej minimalny imaksymalny wiek użytkownika, i tam, gdzie jest to stosowne, wymagania co doumiejętności użytkownika, jego minimalnej bądź maksymalnej wagi, a także komunikatgłoszący, że zabawka powinna być używanawyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Nowe rozporządzenie dopuszcza, byminimalny i maksymalny wiek użytkownika był wskazany w sposób wybrany przezproducenta, pod warunkiem, że będzie on czytelny i zrozumiały dla konsumentów.Jest to nowość w stosunku do przepisów starego rozporządzenia, które zasadniczowymagały umieszczenia na zabawce ściśle określonej formuły słownej, np. „Uwaga:wyłącznie dla dzieci w wieku ponad ... lat. Do stosowania pod nadzorem osobydorosłej”. Jeżeli zabawka nie może być użytkowana przez dzieci do trzech lat,należy umieścić ostrzeżenie o treści: „Nieodpowiedniedla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy”, lub „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat” lub znak graficzny, którego wzór zawierazałącznik do nowego rozporządzenia. Wskazanie ściśle w nowym rozporządzeniu możliwościumieszczenia ww. znaku graficznego zamiast słownego ostrzeżenia również jest wpolskim prawie nowością.

Nowerozporządzenie nakłada pewne nowe obowiązkina dystrybutorów zabawek. Zostali oni zobowiązani m.in. do kontrolowaniaprawidłowości umieszczonych na zabawkach oznaczeń, a w przypadku stwierdzenianieprawidłowości, mają oni zapewnić podjęcie działań, które doprowadzą do ichusunięcia, bądź wycofania zabawki z obrotu lub jej odzyskania.

Nowerozporządzenie w sposób szerszy określa minimalne kryteria, jakie powinny byćuwzględniane przy notyfikowaniu jednostek, które to kryteria mają na celu przedewszystkim wykluczenie udziału projektantów, producentów oraz dostawców zabawekw procesie przeprowadzania oceny zgodności tych zabawek z zasadniczymiwymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Podsumowując, nowe rozporządzenie ma na celu przedewszystkim zwiększenie identyfikowalności zabawki, a także jej producenta iimportera, którzy odpowiadają za zgodność zabawki i jej oznaczeń z normamiwspólnotowymi i krajowymi dotyczącymi m.in. ich bezpieczeństwa. Nakłada onorównież na dystrybutora obowiązki związane z kontrolą tej zgodności. Nowerozporządzenie liberalizuje zasady oznakowania dopuszczalnego wieku użytkownikazabawki tak, aby spełniały one przede wszystkim warunek czytelności i zrozumiałościdla konsumentów, a nie musiały być podawane jedynie w postaci wskazanego przezustawę sformułowania. Czas pokaże, jakie będą praktyczne efekty stosowaniaprzepisów nowego rozporządzenia i w jaki sposób wpłyną one zarówno naproducentów, importerów i dystrybutorów zabawek, jak i na konsumentów.

Patrycja Dzięgielewska

aplikant radcowski

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA