REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w zasadach oznakowania zabawek

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W dniu 20 lipca 2011 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. z 2011 r. Nr 83, poz. 454), które zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 listopada 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. z 2003 r. Nr 210, poz. 2045 ze zm.). Celem wprowadzenia nowego rozporządzenia jest dostosowanie polskich przepisów prawnych do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa zabawek (Dz. Urz. UEL z 2009, poz. 170.1).

Nawstępie należy wskazać, że przepisy nowego rozporządzenia określają: zasadniczewymagania w zakresie bezpieczeństwa zabawek wprowadzanych do obrotu luboddawanych do użytku, sposób oznakowania zabawek, procedury oceny zgodności, atakże minimalne kryteria, jakie powinny być uwzględniane przy notyfikowaniujednostek oceniających zgodność zabawek z określonymi wymogami.

REKLAMA

Wodniesieniu do oznakowania zabawek, zarówno dotychczasowe jak i nowe przepisywymagają obecności oznakowania CE. Oznakowanieto wskazuje, że dana zabawka została wykonana zgodnie z właściwymi normami. Musibyć ono umieszczone na zabawce, przytwierdzonej do niej etykiecie lub naopakowaniu w sposób trwały. Oznakowanie to musi być widoczne i czytelne.

Wświetle przepisów nowego rozporządzenia, niezbędne jest umieszczenie zarówno nazwy i adresu producenta zabawki,jaki jej importera (zgodnie z przepisami starego porozumienia, na zabawcenależało umieścić alternatywnie nazwę i adres producenta, jego upoważnionegoprzedstawiciela lub importera). Jeżeli umieszczenie powyższych informacji nazabawce nie będzie możliwe, należy je zamieścić na opakowaniu lub w dokumenciedołączonym do zabawki. Z chwilą wejścia w życie nowego rozporządzenia zniesionyzostał obowiązek informowania o celowości zachowania opakowania zabawki wprzypadku, kiedy to na nim umieszczone jest oznaczenie producenta i adreskontaktowy.

Nowerozporządzenie zawiera wymóg, by producent lub jego upoważniony przedstawiciel zadbało umieszczenie na zabawce (albo, jeżeli to niemożliwe, na dołączonym do niejdokumencie) nazwy typu, numeru partii, serii, modelu lub innych informacji umożliwiających identyfikacjęzabawki, a także nazwy towarowej lub znaku towarowego.

REKLAMA

Każdazabawka, której użytkowanie może powodować zagrożenie, powinna być zaopatrzonaw odpowiednie ostrzeżenia, sformułowanew języku polskim. Nowe rozporządzenie wprowadza wymóg, by poprzedzone były one wyrazem „Ostrzeżenie”lub „Ostrzeżenia”. Ponadto muszą być wyraźne, łatwo czytelne, zrozumiałe idokładne, zwracać uwagę użytkownika i jego opiekuna na zagrożenia związane zużytkowaniem oraz sposób ich wyeliminowania. Zawarte na zabawce ostrzeżenia niemogą być sprzeczne z przewidywanym sposobem użytkowania zabawki, o którym możnawnioskować na podstawie jej funkcji, rozmiarów itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostrzeżeniazawierające informacje co do ograniczeń w zakresie użytkowania, powinnyzawierać co najmniej minimalny imaksymalny wiek użytkownika, i tam, gdzie jest to stosowne, wymagania co doumiejętności użytkownika, jego minimalnej bądź maksymalnej wagi, a także komunikatgłoszący, że zabawka powinna być używanawyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Nowe rozporządzenie dopuszcza, byminimalny i maksymalny wiek użytkownika był wskazany w sposób wybrany przezproducenta, pod warunkiem, że będzie on czytelny i zrozumiały dla konsumentów.Jest to nowość w stosunku do przepisów starego rozporządzenia, które zasadniczowymagały umieszczenia na zabawce ściśle określonej formuły słownej, np. „Uwaga:wyłącznie dla dzieci w wieku ponad ... lat. Do stosowania pod nadzorem osobydorosłej”. Jeżeli zabawka nie może być użytkowana przez dzieci do trzech lat,należy umieścić ostrzeżenie o treści: „Nieodpowiedniedla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy”, lub „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat” lub znak graficzny, którego wzór zawierazałącznik do nowego rozporządzenia. Wskazanie ściśle w nowym rozporządzeniu możliwościumieszczenia ww. znaku graficznego zamiast słownego ostrzeżenia również jest wpolskim prawie nowością.

Nowerozporządzenie nakłada pewne nowe obowiązkina dystrybutorów zabawek. Zostali oni zobowiązani m.in. do kontrolowaniaprawidłowości umieszczonych na zabawkach oznaczeń, a w przypadku stwierdzenianieprawidłowości, mają oni zapewnić podjęcie działań, które doprowadzą do ichusunięcia, bądź wycofania zabawki z obrotu lub jej odzyskania.

Nowerozporządzenie w sposób szerszy określa minimalne kryteria, jakie powinny byćuwzględniane przy notyfikowaniu jednostek, które to kryteria mają na celu przedewszystkim wykluczenie udziału projektantów, producentów oraz dostawców zabawekw procesie przeprowadzania oceny zgodności tych zabawek z zasadniczymiwymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Podsumowując, nowe rozporządzenie ma na celu przedewszystkim zwiększenie identyfikowalności zabawki, a także jej producenta iimportera, którzy odpowiadają za zgodność zabawki i jej oznaczeń z normamiwspólnotowymi i krajowymi dotyczącymi m.in. ich bezpieczeństwa. Nakłada onorównież na dystrybutora obowiązki związane z kontrolą tej zgodności. Nowerozporządzenie liberalizuje zasady oznakowania dopuszczalnego wieku użytkownikazabawki tak, aby spełniały one przede wszystkim warunek czytelności i zrozumiałościdla konsumentów, a nie musiały być podawane jedynie w postaci wskazanego przezustawę sformułowania. Czas pokaże, jakie będą praktyczne efekty stosowaniaprzepisów nowego rozporządzenia i w jaki sposób wpłyną one zarówno naproducentów, importerów i dystrybutorów zabawek, jak i na konsumentów.

Patrycja Dzięgielewska

aplikant radcowski

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyrok TK: Emeryci nie wiedzieli, że ZUS pomniejszy ich emeryturę. Bali się utraty pracy. Bez przeliczenia

Niekorzystnie rozliczana przez ZUS emerytura wcześniejsza. Dlaczego ją wybierano w 2005 r., 2010 r. 2015 r.? Z dwóch powodów. Pierwszy, to brak wiedzy o tym, ze za świadczenia z tej emerytury zapłaci "karę" w postaci obniżenia emerytury zasadniczej. Jest to "kara" dożywotnia. Miesiąc w miesiąc jest wypłacana niższa emerytura (pracownicy ZUS nie przekazali o tym informacji czytelnikowi, który nie był biegły w przepisach emerytalnych). Jest jednak druga przyczyna przejścia na wcześniejszą emeryturę. To zapowiedź zwolnienia z pracy. Tak wynika z przykładowego listu czytelnika.

Po co emerytowi orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?

„Jestem już na emeryturze, którą wypłaca mi ZUS. Mój stan zdrowia w ostatnim czasie znacznie się pogorszył. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o stopień niepełnosprawności? Co daje orzeczenie w przypadku osoby starszej” – pyta Czytelniczka.

1636 zł albo i więcej odszkodowania za konkretne choroby zawodowe od ZUS

Choroby zawodowe są spowodowane szkodliwymi czynnikami występującymi w miejscu pracy lub sposobem wykonywania pracy. Wszystkie choroby zawodowe znajdują się w wykazie chorób zawodowych. Jednym ze świadczeń przysługujących z tytułu choroby zawodowej jest jednorazowe odszkodowanie. Od 1 kwietnia 2025 r. za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

Brak podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego do 2028 r. Umiarkowany stopień niepełnosprawności poza nowymi świadczeniami?

Jest aż do 2028 r. prawie pewny brak waloryzacji dla takich świadczeń jak zasiłek pielęgnacyjny (od 2019 r.!), a także takie świadczenia jak dodatek dopełniający (do renty socjalnej) i dodatek do renty z tytułu niezdolności do pracy (projekt ustawy), które oparte są o niesamodzielność, a nie niepełnosprawność. Także w świadczeniu wspierającym samo orzeczenie o niepełnosprawności to za mało, aby je otrzymać. Potrzebny jest jeszcze poziom wsparcia (ocena samodzielności). Zestawienie tych zmian prowokuje do ważnego dla osób niepełnosprawnych pytania - "Czy w przyszłości będą coraz mniej ważne orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym?"

REKLAMA

QUIZ z polskich przysłów i powiedzeń. Potrafisz je dokończyć? Już na 5. pytaniu będzie pod górkę
W tym quizie prosimy Was o dokończenie popularnych przysłów o raz powiedzeń. Wiele z nich weszło na stałe do codziennego języka. Używamy ich dosyć często, ale zdarza się, że je mylimy. Dacie radę?
ZUS: Pracowałeś przed 1999 rokiem? Twoja emerytura może być wyższa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina osobom, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem, o możliwości zwiększenia przyszłej emerytury poprzez dostarczenie brakujących dokumentów potwierdzających zatrudnienie.

NSA: Po przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego (3287 zł) osoba niepełnosprawna (stopień umiarkowany) wybierze wyższe świadczenie

NSA wskazał na ważny niuans. Opiekun osoby niepełnosprawnej (matka) ma zasiłek stały. Podstawą dla tego zasiłku była całkowita niezdolność do pracy. Opiekun w świadczeniu pielęgnacyjnym musi być zdolny do pracy. Tylko wtedy może zrezygnować z pracy dla wykonania zadania opieki nad osobą niepełnosprawną (tu córka leżącą, stopień znaczny niepełnosprawności, pełna niesamodzielność). Pomimo zasiłku stałego (i niezdolności do pracy) matka została uznana dla świadczenia pielęgnacyjnego za osobę potencjalnie zdolną do pracy. Jak to jest możliwe? Na pozór wydaje się niemożliwe. A jednak jest możliwe.

ZUS przyznaje 312,71 zł do 28 lutego 2026 r. Sprawdź, czy się należy.

312,71 zł z ZUS nie należy się każdemu. Warto jednak sprawdzić, jakie są osoby uprawnione. Świadczenie to otrzymuje się bowiem na wniosek, a nie z urzędu. Sprawdź, czy nie przepadają pieniądze z ZUS.

REKLAMA

Nowy rodzaj zabezpieczenia sądowego w postaci obowiązku dalszego zatrudnienia

W dniu 22 września 2023 roku wszedł w życie art. 755 [5] Kodeksu postępowania cywilnego. Daje on pracownikom podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy możliwość ubiegania się od sądu o wydanie zabezpieczenia, polegającego na przywróceniu do pracy. Prawo to przysługuje pracownikowi w trakcie toczącego się procesu sądowego i trwa do czasu jego prawomocnego zakończenia.

Zasiłek chorobowy w 2025 r. i 2026 r.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Po jakim czasie? Na jakich zasadach? Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego? Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy? Komu nie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy?

REKLAMA