REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w zasadach oznakowania zabawek

REKLAMA

W dniu 20 lipca 2011 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. z 2011 r. Nr 83, poz. 454), które zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 listopada 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. z 2003 r. Nr 210, poz. 2045 ze zm.). Celem wprowadzenia nowego rozporządzenia jest dostosowanie polskich przepisów prawnych do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa zabawek (Dz. Urz. UEL z 2009, poz. 170.1).

Nawstępie należy wskazać, że przepisy nowego rozporządzenia określają: zasadniczewymagania w zakresie bezpieczeństwa zabawek wprowadzanych do obrotu luboddawanych do użytku, sposób oznakowania zabawek, procedury oceny zgodności, atakże minimalne kryteria, jakie powinny być uwzględniane przy notyfikowaniujednostek oceniających zgodność zabawek z określonymi wymogami.

REKLAMA

Wodniesieniu do oznakowania zabawek, zarówno dotychczasowe jak i nowe przepisywymagają obecności oznakowania CE. Oznakowanieto wskazuje, że dana zabawka została wykonana zgodnie z właściwymi normami. Musibyć ono umieszczone na zabawce, przytwierdzonej do niej etykiecie lub naopakowaniu w sposób trwały. Oznakowanie to musi być widoczne i czytelne.

Wświetle przepisów nowego rozporządzenia, niezbędne jest umieszczenie zarówno nazwy i adresu producenta zabawki,jaki jej importera (zgodnie z przepisami starego porozumienia, na zabawcenależało umieścić alternatywnie nazwę i adres producenta, jego upoważnionegoprzedstawiciela lub importera). Jeżeli umieszczenie powyższych informacji nazabawce nie będzie możliwe, należy je zamieścić na opakowaniu lub w dokumenciedołączonym do zabawki. Z chwilą wejścia w życie nowego rozporządzenia zniesionyzostał obowiązek informowania o celowości zachowania opakowania zabawki wprzypadku, kiedy to na nim umieszczone jest oznaczenie producenta i adreskontaktowy.

Nowerozporządzenie zawiera wymóg, by producent lub jego upoważniony przedstawiciel zadbało umieszczenie na zabawce (albo, jeżeli to niemożliwe, na dołączonym do niejdokumencie) nazwy typu, numeru partii, serii, modelu lub innych informacji umożliwiających identyfikacjęzabawki, a także nazwy towarowej lub znaku towarowego.

REKLAMA

Każdazabawka, której użytkowanie może powodować zagrożenie, powinna być zaopatrzonaw odpowiednie ostrzeżenia, sformułowanew języku polskim. Nowe rozporządzenie wprowadza wymóg, by poprzedzone były one wyrazem „Ostrzeżenie”lub „Ostrzeżenia”. Ponadto muszą być wyraźne, łatwo czytelne, zrozumiałe idokładne, zwracać uwagę użytkownika i jego opiekuna na zagrożenia związane zużytkowaniem oraz sposób ich wyeliminowania. Zawarte na zabawce ostrzeżenia niemogą być sprzeczne z przewidywanym sposobem użytkowania zabawki, o którym możnawnioskować na podstawie jej funkcji, rozmiarów itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostrzeżeniazawierające informacje co do ograniczeń w zakresie użytkowania, powinnyzawierać co najmniej minimalny imaksymalny wiek użytkownika, i tam, gdzie jest to stosowne, wymagania co doumiejętności użytkownika, jego minimalnej bądź maksymalnej wagi, a także komunikatgłoszący, że zabawka powinna być używanawyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Nowe rozporządzenie dopuszcza, byminimalny i maksymalny wiek użytkownika był wskazany w sposób wybrany przezproducenta, pod warunkiem, że będzie on czytelny i zrozumiały dla konsumentów.Jest to nowość w stosunku do przepisów starego rozporządzenia, które zasadniczowymagały umieszczenia na zabawce ściśle określonej formuły słownej, np. „Uwaga:wyłącznie dla dzieci w wieku ponad ... lat. Do stosowania pod nadzorem osobydorosłej”. Jeżeli zabawka nie może być użytkowana przez dzieci do trzech lat,należy umieścić ostrzeżenie o treści: „Nieodpowiedniedla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy”, lub „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat” lub znak graficzny, którego wzór zawierazałącznik do nowego rozporządzenia. Wskazanie ściśle w nowym rozporządzeniu możliwościumieszczenia ww. znaku graficznego zamiast słownego ostrzeżenia również jest wpolskim prawie nowością.

Nowerozporządzenie nakłada pewne nowe obowiązkina dystrybutorów zabawek. Zostali oni zobowiązani m.in. do kontrolowaniaprawidłowości umieszczonych na zabawkach oznaczeń, a w przypadku stwierdzenianieprawidłowości, mają oni zapewnić podjęcie działań, które doprowadzą do ichusunięcia, bądź wycofania zabawki z obrotu lub jej odzyskania.

Nowerozporządzenie w sposób szerszy określa minimalne kryteria, jakie powinny byćuwzględniane przy notyfikowaniu jednostek, które to kryteria mają na celu przedewszystkim wykluczenie udziału projektantów, producentów oraz dostawców zabawekw procesie przeprowadzania oceny zgodności tych zabawek z zasadniczymiwymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Podsumowując, nowe rozporządzenie ma na celu przedewszystkim zwiększenie identyfikowalności zabawki, a także jej producenta iimportera, którzy odpowiadają za zgodność zabawki i jej oznaczeń z normamiwspólnotowymi i krajowymi dotyczącymi m.in. ich bezpieczeństwa. Nakłada onorównież na dystrybutora obowiązki związane z kontrolą tej zgodności. Nowerozporządzenie liberalizuje zasady oznakowania dopuszczalnego wieku użytkownikazabawki tak, aby spełniały one przede wszystkim warunek czytelności i zrozumiałościdla konsumentów, a nie musiały być podawane jedynie w postaci wskazanego przezustawę sformułowania. Czas pokaże, jakie będą praktyczne efekty stosowaniaprzepisów nowego rozporządzenia i w jaki sposób wpłyną one zarówno naproducentów, importerów i dystrybutorów zabawek, jak i na konsumentów.

Patrycja Dzięgielewska

aplikant radcowski

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA