Będzie możliwe wypowiedzenie odnowionej polisy OC
REKLAMA
Posłowie przyjęli rządowy projekt nowelizacji ustaw: o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Prawo ubezpieczeniowe oraz ustawy Prawo drogowe.
Sejm poparł poprawkę PiS, likwidującą tzw. podwójne ubezpieczenie w umowach OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, OC rolników oraz umowach obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolniczych, co pierwotnie proponował rząd.
Wcześniej, w czasie prac w komisji finansów publicznych, zmieniono ten zapis tak, by posiadacz pojazdu mógł wypowiedzieć starą umowę, ale tylko wtedy, gdy posiadane umowy ubezpieczenia byłyby zawarte na ten sam okres - pokrywałyby się ze sobą co do dnia.
Przyjęto też poprawkę PiS określającą przypadki, kiedy przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.
Posłowie odrzucili natomiast poprawkę PiS, dającą możliwość podwyższenia w określonych okolicznościach przez zakład ubezpieczenia składki ubezpieczeniowej.
REKLAMA
Przygotowany przez rząd projekt zakłada rozwiązanie problemu podwójnego ubezpieczenia, które pojawia się np. przy sprzedaży jednego samochodu i zakupie drugiego. W przypadku zawarcia nowej umowy ubezpieczenia OC, bez wypowiedzenia w odpowiednim terminie poprzedniej, trzeba płacić podwójne składki.
Po zmianach zakład ubezpieczeń zostanie zobowiązany, by przesłać klientom, najpóźniej na 14 dni przed końcem ubezpieczenia, informację z propozycją ubezpieczenia na kolejny okres wraz z wysokością składki, jaka miałaby obowiązywać.
W przypadku sprzedaży pojazdu, umowa ubezpieczenia jego wcześniejszego posiadacza nie będzie mogła być automatycznie odnowiona. Dzięki temu klienci nie będą wpadać w pułapkę wielokrotnego odnawiania się starych umów. Projekt doprecyzował, że przy wypowiedzeniu ubezpieczenia obowiązkowego drogą pocztową, za datę wypowiedzenia będzie się uważało datę stempla pocztowego.
Klient zawierający umowę OC w formie elektronicznej będzie mógł wydrukować potwierdzenie jej zawarcia i okazywać je jako dowód posiadanego ubezpieczenia.
Nowelizacja zmienia sposób zwrotu składki ubezpieczeń obowiązkowych. Przysługuje on za każdy dzień niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej, a nie - jak obecnie - za każdy pełny miesiąc. Wysokość opłat za niespełnienie obowiązku ubezpieczeniowego ma być uzależniona od wielokrotności minimalnego wynagrodzenia, a nie kursu euro. Kara za brak OC na auto osobowe ma stanowić równowartość dwukrotności płacy minimalnej, na samochód ciężarowy i autobus - trzykrotności, na pozostałe pojazdy - jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia.
Większość przepisów nowelizacji ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Ustawa trafi teraz do Senatu.
REKLAMA