Rząd przyjął projekt kolejnej ustawy deregulacyjnej

Likwidację barier prawnych oraz niektórych uciążliwych i kosztownych obowiązków administracyjnych nakładanych na firmy i obywateli - zakłada przyjęty 14 lipca przez rząd projekt kolejnej ustawy deregulacyjnej.

Projekt ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców został przygotowany przez resort gospodarki.

Jakpodkreśliło Centrum Informacyjne Rządu, jest to projekt tzw. drugiejustawy deregulacyjnej, wychodzącej naprzeciw oczekiwaniomprzedsiębiorców i ułatwiającej prowadzenie działalności gospodarczej.Pierwsza ustawa deregulacyjna weszła w życie 1 lipca; umożliwia m.in.składanie w urzędach oświadczeń zamiast zaświadczeń, odpisów i wypisów.

Przyjętyw czwartek przez rząd projekt umożliwia niewliczanie zobowiązań ztytułu realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego do długupublicznego i deficytu sektora finansów publicznych.

Przedsiębiorcymają być zwolnieni z kosztownego - zdaniem CIR - obowiązku publikacjisprawozdania finansowego w dzienniku "Monitor Polski B" (obecnie płacąok. 771 zł brutto za stronę).

Przyszła ustawa skraca okresprzedawnienia - z 10 do 5 lat - należności z tytułu składek wobec ZUS iKRUS. Rozwiązanie to - według CIR - zmniejszy koszty administracyjneponoszone przez przedsiębiorców i innych płatników.

Ponadtoprojekt wydłuża okres wykorzystania przez pracownika zaległego urlopu z31 marca do 31 lipca roku następnego. "Korzyści z tego rozwiązaniabędzie miał pracownik i pracodawca. Pracodawcy umożliwi to lepsząorganizację pracy w firmie, a pracownikowi ułatwi zorganizowaniewypoczynku wiosennego lub letniego" - podkreśliło CIR.

Regulacjaznosi też obowiązek uzyskiwania opinii rzeczoznawców od BHP w kwestiiprojektów budowy lub przebudowy obiektów. Pracodawca nadal będzie miałobowiązek zapewnienia odpowiednich warunków pracy w tych obiektach,dodatkowo będzie mógł skorzystać z opinii rzeczoznawcy z dziedziny BHP.Nie będzie to jednak obowiązkowe.

Projekt wydłuża terminskładania deklaracji na podatek od nieruchomości z 15 stycznia na 31stycznia każdego roku. Rozwiązanie to - zdaniem CIR - poprawi sytuacjępodatników posiadających nieruchomości na terenie kilku gmin. Zyskająoni więcej czasu na wypełnienie deklaracji.

Przyszła ustawa maumożliwić ponadto organizacjom pracodawców i związkom zawodowymwystępowanie do ministra finansów w sprawie ogólnych interpretacjipodatkowych. Chodzi o przypadki stwierdzenia rozbieżności w zakresieniejednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe iorgany kontroli skarbowej. W takich sytuacjach minister finansów będziezobowiązany do wydania ogólnej interpretacji podatkowej.

Projektprzewiduje też zmniejszenie częstotliwości przekazywania informacji oskładkach do ZUS i NFZ. Obecnie pracodawca musi to robić co miesiąc.Projekt zakłada, że będzie się to działo raz na rok, ale na żądaniepracownika - częściej.

Projekt przewiduje też skrócenie z 10 do 5lat okresu przechowywania kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennychraportów miesięcznych, co oznacza zmniejszenie kosztówadministracyjnych dla przedsiębiorców i innych płatników.

Przyszłaustawa obniża z 6713 do 1000 zł opłatę skarbową za wpis do rejestruprzedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych. Przepisy umożliwiająteż stosowanie do wyrobów akcyzowych procedur uproszczonych, o którychmowa w prawie celnym. Ma to ułatwić prowadzenie działalności firmom,które importują i eksportują wyroby akcyzowe.

Nowe przepisy mająobowiązywać od 1 stycznia 2012 r., z wyłączeniem niektórych regulacji,dla których datę wejścia w życie określono na 1 stycznia 2013 r.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...